• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right X-MEN APOCALYPSE
 • keyboard_arrow_right Simon Kinberg Fox/Marvel Evreni Üzerine Konuştu!

FİLM

Simon Kinberg Fox/Marvel Evreni Üzerine Konuştu!

R.ist.T.O. 24 Ocak 2016 3


Background
share close

X-Men filmlerinin ve Fox çatısı altında çıkan tüm Marvel filmlerinde yazar ve/veya yazar yapımcı olarak görev yapan Simon Kinberg X-Men: Apocalypse setinde JoBlo ile konuştu.

Bir hayli uzun olan röportajda X-Men filmlerinden, Apocalypse’ten, Fox’un Marvel evreninden, Olivia Munn’dan ve X-Men filmleri için olası yeni karakterlerden bahsetti.

Röportajı mümkün olduğu kadar özetleyerek sizinle paylaşmaya çalışacağım.

X-Men serisinin zaman akışı konusunda:geekstra_simon-kinberg“Days of Future Past filmindeki değişikliklerin yarattığı zaman kırılması X1’de gördüğümüz 2000 yılını da etkilemiş durumda. Evet genel anlamda zamanın akışı değişmeyecek ama Days of Future Past’te uygulamaya çalıştığımız felsefe, zamanın bütünüyle değiştirilemeyeceği ve sadece küçük değişikliklerin yapılabileceği üstüne kurulu. Bazı şeyler sürpriz olacaktır. X1-3 filmlerinde var olan karakterler ölebilir veya bu filmlerde ölen karakterler hayatta olabilir.

First Class ile başlayan yeni filmleri biz daha çok Charles, Erik, Hank ve Raven’in hikayelerini anlatan bir üçleme olarak düşündük. Bunun 2000 senesine nasıl bağlanacağı konusunda çok fazla kafa yormadık. Bu filmler daha çok bu karakterlerin öyküsü. Nasıl tanışıp arkadaş oldukları, sonrasında nasıl düşman, sevgili oldukları ve tüm bunlar olmuşken, bir şekilde bu karakterlerin hikayelerini, aileyi yeniden bir araya getirecek bir şekilde güzelce toparlamaya çalıştık.”

X-Men: Apocalypse’in ana karakterlerinin nasıl seçildikleri konusunda:

“Jean, Storm ve Scott’un dahil olması çok bilinçli bir tercihti. Bunun üzerine toplantılar ve uzun değerlendirmeler yaptık. Bu ikonik karakterleri hikayeye dahil edip yan rol veya figüran olarak kullanamazsınız. Dolayısıyla bu karakterlere de onların hak ettiği bir hikaye vermemiz gerekiyordu. Bir Apocalypse filmi yapma kararı Days of Future Past’in çekimleri sırasında verildi. Bunun üzerine ilk üçlemede önemli rollere sahip ikinci, daha genç bir alt neslin dahil edilmesi kararını aldık.”

Olivia Munn ve Psylocke’un filme dahil olması konusunda:geekstra_simon-kinberg2“Psylocke karakteri filme çok sonradan eklenen bir karakterdi. Bryan Singer ile Montreal’de konuştuğumuzda farklı bir Atlı’ya (Apocalypse’in dört atlısı var) ihtiyacımız olduğundan bahsediyorduk. Tesadüfen ben konuşmadan iki hafta önce Deadpool filmi için oyuncularla görüşürken Olivia ile tanıştım. Okumasını yaptığı karakterin kendisine çok uygun olmadığına karar verdik ama mutlaka birlikte çalışmak istediğim biriydi. Bryan ortaya Psylocke fikrini ortaya atınca benim hemen aklıma Olivia geldi ve Bryan’a rol için Olivia’yı önerdim. İnternetten onun fotoğraflarına baktık ve hemen ona bir e-posta gönderdim. Olivia anında dönüş yaptı ve fanlarının onun için hazırladığı Psylocke görsellerini de gönderdi. Olivia böyle Psylocke oldu.”

Apocalypse’in filmdeki halinin diğer mecralardaki halleriyle kıyaslanması:geekstra_simon-kinberg1“Çok detaya girmeden anlatmak güç fakat çizgi roman ve çizgi dizilerde işlenen karakterlerin bir karışımı diyebiliriz. Fakat bizim ilgimizi çeken karakterin orijin hikayesi, ilk mutant olması ve mutantların tanrısallaştırıldığı bir dönemden geliyor olması gibi biraz daha farklı unsurlardı. Tanrı olarak görülen birinin aniden en iyi şartlarda insanlara denk, en kötü şartlarda da insanlardan alçak bir birey olarak görüldüğü bir dünyanın ortasına düşmesinin nasıl olacağını ve bu kişinin modern dünyada ne kadar farklı algılanacağını ele almak istedik. Bu konu, üstüne çok düşündüğümüz ve konuştuğumuz bir şeydi. Hem filmin teması açısından, hem de bu karakterin ve aktörün duygusal boyutu açısından çok kafa yorduk.”

Deadpool, Fantastic Four ve Gambit filmlerinin X-Men zaman akışı içindeki yerleri konusunda:geekstra_simon-kinberg3“Zamansal açıdan Apocalypse Gambit, Deadpool ve Fantastic Four filmlerinden önce geçiyor yani Apocalypse’in diğer filmlere ayak uydurması değil aslında diğer filmlerin Apocalypse’e adapte olmaları gerek. Fakat ben tüm bu filmlere bir şekilde dahil olan biriyim. Ya yapımcı olarak ya da Fantastic Four ve Apocalypse’te olduğu gibi yazar olarak. Bu yüzden tüm bu filmlerde olan bitenler ve farklı filmlerde anlattığımız hikayelerin aynı evrende geçmesi konusunda bir bütünlük yakalıyoruz. Yani Deadpool ve Gambit filmleri Days of Future Past’in gerçekleştiği, Apocalypse’in gerçekleştiği bir dünyada geçiyor olacak ve onların tarihinin bir parçası olacak. Nasıl 9/11 gibi tarihi olaylar bizim bir parçamız ise Deadpool ve Gambit filmlerindeki karakterler için de 1973’te Beyaz Saray’ın önüne düşürülmüş stadyum gelecek Deadpool, Gambit ve Wolverine filmlerinin bir parçası olacak.”

Apocalypse’te Wolverine’in olası rolü ile ilgili:

“Tek bildiğim Bryan Singer ve Hugh Jackman’ın Comic Con esnasındaki gizemli konuşmalarını tam olarak çözümleyemediğim ve bu nedenle söyleyebileceğim tek şey sizin de bildiğiniz veya bilmediğiniz gibi Hugh Jackman’i çok sevdiğim. Hem Wolverine karakteri olarak hem de bir birey olarak onu çok seviyorum. Gerçek anlamda onun son Wolverine hikayesi bir sonraki Wolverine filmi olacak ve diğer filmlere konuk olması vb. durumları elimizden geldiği kadar gizemli tutmaya devam edeceğiz.”

Days of Future Past’in hikaye ve karakter gelişimine etkisi konusunda:

“Tüm filmler aynı evrende geçecek demiştik ve Days of Future Past’in sonunda gördüğümüz dünya nihai dünya. Yani eğer zamanı etkileyecek bir başka zaman yolculuğu vb. olay olmazsa tüm hikaye ve karakter gelişimi o zamanda, o noktadan geçmek durumunda. Herkes yaşamıyor olabilir çünkü Days of Future Past’in sonunda herkesi görmüyoruz.”

Gelecekte bir Dark Phoenix filmi görüp göremeyeceğimiz ile ilgili:

“Mümkün. Bana kalırsa First Class ve Days of Future Past’te değinilmemiş tüm hikayeler anlatılabilir. Bizim farklı bir biçimde anlatabileceğimize inandığımız tüm hikayeler filme dönüşebilir.”

Röportajın devamında ele alınan konular benim kişisel olarak pek ilgimi çeken konular değil. Başlıklar şöyle:

 • Cyclopse ve Jean Grey hakkında
 • Yeni dünyada mutantlara bakış açısı ve Profesör X’in okulunun toplum içindeki konumu
 • Film boyunca Profesör X’in nasıl bir değişim geçireceği
 • Apocalypse olarak neden Oscar Isaac’in seçildiği
 • X-Men evrenine dahil etmek istediği başka karakterler ve Dark Phoenix hikayesiyle ilgili

X-Men: Apocalypse 27 Mayıs’ta vizyona girecek.

Biraz uzun oldu ama umarım gelecek Fox/Marvel filmleri ve Apocalypse için içinizde bir heyecan kıpırtısı oluşmuştur.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous episode

Post comments

This post currently has 3 comments.
 1. Can Bolat on 24 Ocak 2016

  Vay çok iyi yazı tebrikler. Apocalypse’de Wolverine’i First Class’da kullandıkları gibi yine güzel bir yerde kullansalar çok iyi olur. Hiç olmaması beni gerçekten çok üzer.

  • R.ist.T.O. on 24 Ocak 2016

   Bence de apocalypse’de kisa da olsa wolvie gorecegiz. Fakat asil deadpool’da bir iki sahnede gorunup havaya kollar bacaklar savurarak ortaligi dagisini gormek isterdim.

   • Can Bolat on 24 Ocak 2016

    Bana nedense Deadpool’u yakın zamanda evrende farklı filme koyacaklar gibi gelmiyor. Çünkü haber Deadpool olunca ne olacağını açıkca söylüyorlar. Olması tabi beni de mutlu eder ama hiç umudum yok şu yakın zamanda.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.