• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right [Video]Sunspring Bir Yapay Sinir Ağı (Neural Network) Tarafından Yazılmış İlk Film

FİLM

[Video]Sunspring Bir Yapay Sinir Ağı (Neural Network) Tarafından Yazılmış İlk Film

R.ist.T.O. 12 Haziran 2016


Background
share close

9 dakika zamanınız varsa bence kesinlikle bu filmi izlemek için harcayın. Oscar Sharp tarafından yönetilen Sunspring, Jetson adında bir Yapay Sinir Ağı’na yüzlerce film senaryosu girişi yapıldıktan sonra Jetson’un yazdığı bir senaryonun filmleştirilmiş hali.

Konunun uzmanı olmamakla birlikte Yapay Sinir Ağları (YSA) ile ilgili kısa bir bilgi verecek olursam, YSA’lar düşündüğünüz veya varsayıldığı gibi bir yapay zeka programları değil. YSAlar beynin sinir sistemine benzer, doğrusal olmayan bir matematiksel veri işleme programı. Aldığı verilere göre hesap yöntemini değiştirebilme özelliği yani öğrenebilme kabiliyeti sayesinde yakınsamalara dayalı optimizasyon ve analizlerde çokça kullanılan bir Makine Öğrenimi (Machine learning) yöntemidir.geekstra_neural network1Yapay zeka ve YSA’lar arasındaki temel fark yapay zekanın daha kapsamlı bir kavram olması ve YSA’nın bir araç ve öğrenme yöntemi olması. Yanı yapay zekadan beklenen “bulunduğu ortam içinde hedefleri yerine getirebilme becerisinin düşünsel, kavramsal ögesini barındırma” yalnızca bir öğrenme mekanizmasıyla sağlanamaz. YSA’ların yapay zekaların bilgi edinme ve öğrenme yönteminin bir parçası olarak kullanılması söz konusu.

Şimdi Jetsona ve yazdığı Sunspring filmine dönelim… YSA’ların bir sonuç verebilmesi için girdilerin dışında istenen bir çıktının belirtilmiş olması gerekiyor. Yani yazacağı senaryonun neye göre yazılması gerektiği ile ilgili bir parametre belirtilmiş olmalı. Bu parametrelerin ne olduğu bilinmiyor ama belki sisteme girişi yapılan senaryolarla birlikte IMDB puanları, sevilen replikler veya ünlü sahneler gibi değerlendirme kriterleri verilmiştir.

Neticesinde ortaya çıkan film tamamıyla anlaşılmaz bir kelimeler yığını. Fakat filmi izlerken oyuncuların performanslarının size bu kelime salatasından bir anlam çıkarmaya ve yüklemeye teşvik ettiğini hissedeceksiniz. YSA’lar beynimizin çalışma şekline göre modellendi ve bir YSA tarafından üretilen bir senaryonun beynimizi maruz kaldığı verileri anlamlı bir sonuca bağlama çabasına tetiklemesi keyifli bir ironi. Filmi izlerken şahsi deneyimim, beynimin asıl “hikaye” veya anlatılmaya çalışılan şeyin diyalogdan ziyade, (sanırım senaryo çoğunlukla diyalogdan ibaret durum anlatımı veya hikaye yok) oyuncu performansını üzerinden algılamaya çalıştığı ve bu performansı bir değerlendirme kriteri olarak kullanarak kelimelerden o performans ile eşleşen anlamlar çıkartmaya çalıştığım yönünde.

Filmde Silicon Valley’den tanıdığımız Thomas Middleditch de bulunuyor. Filmdeki kadın oyuncu tanımıyorum ama anlamsız bir monoloğa duygu yükleme kabiliyetine hayran kaldım.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.