• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right Batman Solo Filmleri Ben Affleck ve Geoff Johns’a Teslim

ÇİZGİ ROMAN

Batman Solo Filmleri Ben Affleck ve Geoff Johns’a Teslim

R.ist.T.O. 3 Mayıs 2016 3


Background
share close

Ben Affleck’in yazıp, oynayıp ve yöneteceği bir Batman filmi uzun zamandır gündemde.

Heroic Hollywood’un haberine göre solo Batman filmlerinin tüm yaratıcı kontrolü tamamen Ben Affleck ve Geoff Johns’da olacak. Bu iyi bir haber. Fakat genel DCEU için son zamanlarda kulağa pek iyi haberler gelmiyor. Ben ve Geoff’un tüm kontrolü elinde tutması Zack Snyder’dan bağımsız çalışacakları anlamına gelmiyor olsa da böyle bir haberin çıkıyor olması DECU bütünlüğünün sağlanamadığı şüpheleri uyandırmıyor değil.geekstra_geoffThe Flash filmini yönetecek Seth Graham Smith’in projeyi terk etmesinin ardından Aquaman’in yönetmeni James Wan’ın da ayrılma ihtimallerinden bahsediliyor hatta stüdyo ile Zack Snyder arasında büyük kavgaların olduğu da söyleniyor.

Uzun zamandır DC’nin yönetimsel ve belki de finansal olarak WB’den ayrılması gerektiğini söylerim. Ne kadar gerçek bilmiyorum ama bana hali hazırda göreceli olarak muhafazakar olan DC’nin WB’nin daha da muhafazakar ve kurumsal yapısı altında ezilmekte olduğunu düşünüyorum.

DC, DCEU filmleriyle kabuğunu kırıp farklılaşmak istiyor ve bunu yapmak için Marvel’den farklı olarak biraz daha ciddi bir evren kurma çabasında. İyi veya kötü, hali hazırda Marvel’in çizgi roman filmleri için bir standart teşkil ettiği bir dönemde kendi tarzı ile yer etme çabası bence önemli ve eminim ki bu üslubun kabul görmesi bir iki film alacaktır. Tahminim Wonder Woman sonrası Justice League filminde herkes bunu kabullenmiş olacak ve değerlendirme kriterleri de ona göre değişecektir.geekstra_feigeMarvel’in Avengers’a gelene kadar çektiği filmlerde göreceli olarak düşük risk alınarak bireysel hikayeler farklı tonlar ve anlatım biçimleri denendi. Sonrasında da beğenilen öğeler kullanılarak Marvel filmleri için genel bir yapı oluşturuldu.

DCEU’da bunun tersi yapılıyor. Bir ton set edilmiş ve o tona uygun diğer karakter filmleri yapılacağa benziyor. İşte burada benim kaygılarım biraz artıyor. DC son zamanlarda tepeden inme projelerle pek yol alamadı. Yeni 52 serisi ilk zamanlarda çok iyiydi ama kitaplar arasında genel bir bütünlük sağlanamadı ve Batman dışındaki seriler zaman içinde düşüşe geçtiler.

Geoff Johns event kurgularını, Jim Lee de yeni karakter tasarımlarını yapıp evreni kurduktan sonra yazarları ve çizerleri başı boş bıraktılar gibi bir his aldım. Başı boş bırakmak yazar ve çizerlere yaratıcı özgürlük sunmaktan farklı.

Rebirth ile birlikte yine tepeden inme bir reboot yapılıyor. Bu sefer seriler ve yaratıcı ekipler arası sıkı koordinasyon ve evrensel bütünlük için Geoff Johns düzenli toplantılar yapacak deniyor ama adam televizyon, film, çizgi roman hangi biriyle uğraşsın?

Bu arada James Wan, Aquaman projesinden ayrılmayacağı aşağıdaki görselle dile getirdi.

https://twitter.com/creepypuppet/status/726960529390997505

Bence DC’nin acilen bağımsızlığını ilan etmesi gerek. Çizgi roman tarafında Didio ve Lee’nin biraz daha dizginleri ele alması, TV tarafını Berlanti’ye teslim etmesi ve DCEU sinematik evrenini çekip çevirmesi için de Geoff Johns’a tüm yetkiyi vermesi gerekir. Tabii her şeyden önce WB’yi yaratım ve üretim sürecinden çıkartmak gerek.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 3 comments.
  • R.ist.T.O. on 3 Mayıs 2016

   Valla belli bir kitle oluşturmayı başardılar ve ticari olarak da başarılı yapımlar. Eğer amaçları aynı şekilde devam etmekse direk teslim edip başka işlere kanalize olmaları daha mantıklı olacaktır bence 🙂

 1. Cagatay C on 3 Mayıs 2016

  Ben affleck in bagimsiz yonetmenligiyle iyi bir batman filmi izleyebiliriz. Ama diger dediklerine bakarsak organizasyonda, planlamada eksiklikler var. Bu ise turk kafasiyla, “göç yolda düzülür” mantigiyla baslamislar heralde. Wan da aquamanin bulabilecegi en iyi yonetmenlerden biridir. Wan ile birlikte iyi piyasa yapabilir ama jason mamoa nin aquamanligine bagli

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.