• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right BvS ve Justice League: Chris Terrio ve Ben Affleck Röportajları

ÇİZGİ ROMAN

BvS ve Justice League: Chris Terrio ve Ben Affleck Röportajları

R.ist.T.O. 13 Mart 2016 3


Background
share close

Batman v Superman: Adaletin Şafağı filimin yazarlarından Chris Terrio (daha önce Argo’yu yazmıştı ve David Goyer’in BvS Senaryosunu derlemişti), Batman v Superman den sonra Justice League: Bölüm 1’i kaleme almıştı.

The Wall Street Jurnal ile yaptığı röportajda Trrio Batman v Superman ve Justice League hakkında şöyle konuştu:

geekstra_bvs1

Önceleri Justice League’i yazacak adamın ben olmadığımı düşünüyordum. Fakat Batman v Superman setine ilk defa ayak bastığımda Jesse Eisenberg ve Holly Hunter’ın sahnesini izleme fırsatım oldu. Sanki garip ama muhteşem bir indi film performansı izliyor gibiydim. O anda ‘benim henüz işim bitmedi. Hikayeyi anlamaya devam etmek istiyorum’ dedim kendime. Batman v Superman bir nevi Empire Strikes back veya Two Towers gibi klasik bir orta film. Genelde orta filmler ton olarak en karanlık filmler oluyorlar. Ben Man of Steel’dan Justice League’e kadar bu filmlerin tek bir mitik hikaye olduğunu düşünüyorum. Justice League filminin de ton olarak Batman v Superman kadar karanlık olmayacağını düşünüyorum. Projeye dönerek biraz daha hafif bir tonu olan bir film yazmak istedim çünkü çok karanlık bir hikaye yazdığınızda bazen onu az da olsa azat etmek istersiniz.

Ben Justice League Bölüm 1’i yazdım ama bu benim Bölüm 2’yi de yazacağım anlamına gelmiyor. Yazarlık kariyerimin en zorlayıcı entelektüel çalışmamı bu proje için yaptım. Batman v Superman için ABD güç yapısıdan, intikam trajedilerinin yapısına, DC evreninin devamlılığından, Amazon mitolojisine kadar bir çok araştırma yaptım. Justice League için, aynı gün içinde kırmızıya kayma, maviye kayma fizik teorilerini, Sicilya’lı Diodorus’un Amazon ve Atlantislilerin savaşını ve okyanus derinliklerindeki hayatın nasıl olabileceğini okuduğum oluyordu. Eğer bana hayatımın en zorlu dramaturjik ve entelektüel yazımın bir süper kahraman filmi için olacağını söyleseydiniz herhalde deli olduğunuzu söylerdim. Fakat hayranların bunu hak ettiğini düşünüyorum. Hayranlara ve bu projeye hayatımın iki senesini, tüm bedenim ve ruhumla adamam gerektiğine inanıyorum çünkü diğer türlü bu fırsatı boşa harcamış gibi olurdum.

DEVAM>

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 3 comments.
 1. Can Bolat on 13 Mart 2016

  Açıkcası David Goyer’in işlerini pek sevmiyorum. (Nolan’sız olanları) O yüzden film kötü olacak diye içimde bir his vardı. Chris Terrio’un ise hiçbiri işini izlemedim. Argo ile Oscar’a kavuşmuş.. Ama bakalım süper kahraman filmlerinde nasıl bir senaryo ortaya koyacak.

  • R.ist.T.O. on 13 Mart 2016

   valla bence Argo iyiydi ve her ne kadar pazarlama ağızı olsa da senaryolar için bu kadar araşıtma yapmış olması ümit verici. Diğer yandan Warner Bros’un DC ile ilgili medyada bu kadar güvensizlik yansıtmış olması canımı çok sıkıyor. Acilen DCEU’nun başına Feige gibi biri lazım bence çünkü WB çok ayrı tellerden ve ayrı kontrol mekanizmalarından yürüyor gibi bi his alıyorum. Eminim 10 kişilik bir “focus group” yapmışlardır ve sonuçları beklediklerinden kötü çıkmıştır ve WB yöneticilerinin götü tutuşmuştur… WB’nin muhafazakarlığı biraz DC’ye engel oluyor bence…

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.