• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] A’MÂK-I HAYAL

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] A’MÂK-I HAYAL

R.ist.T.O. 10 Mart 2016


Background
share close

İtiraf etmeliyim, Türkçe okumayı çok sevmiyorum. Nedeni diğer dillerde okuduğum kadar hızlı okuyamıyor olmam. Fakat bu durum, çizgi romanlarda lehime bir durum. Diğer dillerde yazıları okumaktan çizimlere hak ettikleri dikkati veremeyebiliyor, bir sonraki baloncuğu kovalayabiliyorum.

A’MÂK-I HAYAL, yavaş okunması, tekrar tekrar okunması ve her okumadan sonra her şeyi bir kenara bırakıp, yarım saat kadar üstüne düşünülmesi gereken bir kitap. Sadece Filibeli Ahmed Hilmi’nin sözlerinde yatan gizli anlamları düşünmek, yapılan sorgulamanın size yansıyan izdüşümlerini sorgulamak, tam anlamını çözemediğiniz kelimelerin anlamını çözmeye çalışmak (benim gibiler için kitabın arkasına bir sözlük konulmuş) için değil, bizimle yazılı ve görsel olarak paylaşılan hayali dünyanın içinde biraz vakit geçirmek için.

Filibeli Ahmed Hilmi’nin yazı ve düşüncelerini yorumlamak belki Kafkaesk ile bir podcastin konusu olabilir fakat TUTİ KİTAP’ın yayımladığı kitabın çizeri Mustafa A. Kara’nın çizgilerinden biraz bahsetmek istiyorum.

Çizimler sade, renklendirmeler ise ondan da sade. “Hiçlik” konseptinin işlendiği bir yapıtın çizgilerinin de benzer bir felsefeyi takip ediyor olması hoş bir bütünlük sağlıyor. Çizimler bir yandan da animasyon panellerini andırıyor. Renk paletinin seçimi de animasyon havasını iyice vurguluyor. İlk birkaç sayfada kafamdaki ön yargılar konuya “ciddi”, “ağır”, ”cerebral”, “ruhani” vb sıfatlar atarken, çizime “hafif”, “çocuksu”, “animasyon”, “sade” gibi sıfatlar atamıştı. Bu bende bir çelişkiye yol açmıştı.

Fakat birkaç sayfa sonra metinle çizimlerin bütünleşmesi, anlatım sadeliği ve akışkanlığının animasyonsu çizim ile birlikte kafamın içinde gerçekten de hareketlendiğini gördüm. Panellerin arasındaki boşluklar kendiliğinden doluyordu. Ön yargılarımın aksine çizim, konunun “ciddiyetini” bozmak yerine önyargılarımı “hiçliğe” yakınlaştırıyor gibiydi.


A’mak-ı Hayal Comic Book Teaser from mustafa ahmet kara on Vimeo.

İletişim iki yönlü bir alışveriş. Anlatmak yetmiyor, anlatılanın anlaşılması için de çaba göstermek gerekiyor. Bu durum anlatanla anlatılanın karşılıklı anlık iletişimine izin vermeyen ve hem yazılı hem de görsel anlatımın söz konusu olduğu kompleks bir diyalogda çok daha karmaşık bir hal alıyor. Mustafa A. Kara’nın anlatım biçimindeki tercihleri ve uygulamaları en azından benim için bu süreci mümkün olan en huzurlu, sade ve keyifli bir biçime sokuyor.

TUTİ Kitap’tan çıkan A’MÂK-I HAYAL, Filibeli Ahmed Hilmi’nin eserini Mustafa A. Kara’nın çizimleriyle bizi insanlığın en temel ve eski sorularını sormaya davet ediyor. Aynalı Dede’nin ney sesinin eşliğinde Râci ile birlikte bu yolculuğa adım atmanızı tavsiye ederim.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.