• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] Kötü Kedi Şerafettin’i İzledik!

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] Kötü Kedi Şerafettin’i İzledik!

ExOblivione 11 Şubat 2016


Background
share close

Filmden çıktıktan sonra ilk işim Google babaya sarılıp Şero ile ilgili anılarımı tazelemek oldu. Kötü Kedi Şerafettin hayatımıza L-Manyak ile 1996 yılında girmiş. Vay anasını 1996! Neredeyse tam 20 sene sonra bir animasyon filmi olarak beyaz perdede karşımıza çıkan Şero, Bülent Üstün’ün kendi kedisinden ilham alarak yarattığı, pis, adi, karı kız peşinde, tembel, hem suçlu hem güçlü ve elinden içkiyi sigarayı ağzından küfrü eksiltmeyen bir çizgi roman anti kahramanı.

Peki kendi çapında sağlam bir okuyucu kitlesi edinmiş, bir kült anti kahraman olarak kabul edilmiş olan bu karakter, beyaz perde de nasıl duruyor.

Şero kağıt üzerinde neyse sinemada da o arkadaşlar.

Filmin öncelikle teknik kısmından bahsetmek istiyorum. Zira beni hem şaşırtan hem de gururlandıran yanı, gerçekten Türkiye standartlarının üzerinde animasyon kalitesi ve detaylara gösterilmiş olan özen oldu.geekstra_kotu_kedi_serafettin (2)İstanbul’un aşina olduğumuz Cihangir bölgesinde geçen filmde, Taksim meydanı, Galata kulesi unutulmamış ve filmdeki sahnelerde yerleri var. Gerek ana karakterlerin yüz animasyonları olsun, gerek bu animasyonlarla uyumlu seslendirmeler olsun gerçekten keyifle izliyorsunuz. Aksiyonu az buz olmayan filmde aksiyon sahnelerinde bile teklemeyen kaliteli bir işçilik var.  Filmin yapımı 5 sene civarı sürmüş. Valla beklediğimize değmiş.

Kesinlikle alelacele koy verelim gitsin şeklinde bir iş yok ortada. Her anına özen gösterildiğini hissediyorsunuz. Ve bunu beni gerçekten duygulandırdı.

Ha bir Pixar değil tabii ki. Yine de ders olarak okutulması gereken bir iş olduğunu düşünüyorum. Hatta keşke yurt dışında olduğu gibi yetişkinlere özel çizgi film serisi yayınlayan kanallar olsa da burada dizi olarak Şero’nun maceralarını izlemeye devam etsek. Evet film kesmedi beni 🙂geekstra_kotu_kedi_serafettin (1)Teknik kısmı bir yana bırakırsak, film temposuyla, seslendirmeleri ile ve ekranda hayat bulan özgün karakterleri ile izlemesi oldukça keyifli. Senaryonun arada teklediği bir kaç an var ama yine de benim için tekrar tekrar seyredilebilecek, arşivlik bir yapım olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Umarım Bluray olarak da filmi satışa çıkar.

“Peki filmde hiç mi beğenmediğin yer yok” diye soranları duyar gibiyim. Dediğim gibi senaryo bazı noktalarda bıraktığı açıklarla rahatsız edebiliyor. Beni özellikle rahatsız eden, filmin sonlarına doğru tek bir yer oldu. Onun dışında baştan sona akıp gidiyor film.geekstra_kotu_kedi_serafettin (5)Peki komik mi? Şero karikatürlerini okurken eğleniyorsanız bu filmde hayli hayli eğleneceksiniz. Senaryo, diyaloglar, karakterlerin kendi özgü lafları ve kullanım yerleri hepsi cuk diye oturuyor, sırıtmıyor, sırf olsun diye konmuş, söylenmiş olsun diye yazılmış tek bir sahne bile yok.

Filmi izlediğim salonda arkamda yaşı benden büyük bir amca, “çok küfürlü yahu” dedi. Şero la bu küfürlü olacak tabii. Yani Şahan’ın küfür ve nah çekme dolu Osman Pazarlama fragmanına kahkaha atan eyy amca! Şero’ya çok küfürlü diye laf etmek senin neyine.geekstra_kotu_kedi_serafettin (7)Tabi burada şuna değinmek lazım. Film 13+ 15A şiddet korku ve olumsuz örnek yaş sınıfı almış. Bu demek ki 13 yaşından küçükler giremez, 15 yaşındakilerde ailesi ile girebilir. Filmde şiddet var, olumsuz örnek yani sigara, alkol ve seks var. Şimdi bence bu film direk 15+ 15A almalıydı. Zira animasyon bile olsa 13 yaşındaki çocuk için gayet küfürlü ve 13 yaşa aldanıp çocuğuyla izlemeye gelen var filmi. Aklı başında olan ebeveyn 13 yaşındaki çocuğunu Şero’ya götürmez, İyi Bir Dinozor oynuyor ona götürür. Yine de acayip anne babalar var tabii… O nedenle 15+ olmalıydı diye düşünüyorum. Seyirci kaybedecek bir film değil sırf bu yüzden.geekstra_kotu_kedi_serafettin (8)Evet arkadaşlar Kötü Kedi Şerafettin, çook uzun zamandır kurduğumuz “ulan bize özgü bir karakterimizin, kahramanımızın filmi olsa keşke” hayalini gerçekleştiren bir yapım. Karakterimiz Şero bir Deadpool değil belki veya animasyon kalitesi bir Pixar hiç değil ama sinemadan, oldukça eğlenmiş ve içinizde bir gurur duygusu ile çıkacağınıza eminim.

Film için çektiğimiz video incelemeyi de aşağıda izleyebilirsiniz.

Mutlaka gidin izleyin.

Ya da izleyin HÜLEAAAAAĞĞĞNNN!!!

Hadin

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.