• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] X-Men: Apocalypse

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] X-Men: Apocalypse

R.ist.T.O. 20 Mayıs 2016


Background
share close

X-Men: Apocalypse filmine girmeden internette karşılaştığım bir çok inceleme ve yorum haberlerinin başlıkları geldi. Film ile ilgili bir çok olumsuz hatta karalama kampanyası düzeyinde başlıklar vardı. Fakat filmi bir çok geek ile birlikte Özel Ön Gösterim düzenleyerek izlemiş olmak başlı başına büyük bir keyifti ve filmden keyif alarak ayrıldığımı belirterek başlamak istiyorum.

X-Men: Apocalypse’in bir çok eksiği olduğuna şüphe yok. Kişisel olarak beğenmediğim bir çok yer vardı. Fakat filmi genel olarak beğenmiş olmamın sebebi sanırım epik bir hikaye veya hikaye anlatımında karmaşık kurgular beklemiyor olmamdandı. Filmden hiçbir beklentim olmadığı manasında söylemiyorum bunu. Filme, daha çok yıllardır izlediğim bir dizinin yeni bir bölümünü izleyeceğimi düşünerek gittim.

X-Men serisinin diğer tüm çizgi roman uyarlamalarına göre bir avantajı varsa bence bu. Aşinalık. Temelde aynı “aile”nin 6 filme yayılmış hikayesini izledik (Wolverine filmlerini saymayalım). Oyuncular ve filmin içindeki zaman akışı bile değişse yine bildiğimiz karakterlerin hikayelerini izlemeye devam ediyoruz.

Evrenlerini büyütme, farklılık ve yenilik katma çabaları bile aynı kapalı küme içinde yapılıyor. Bu durum X-Men serisini artık bir film serisinden ziyade bir dizi serisiymiş gibi algılamama neden olmuş olabilir. Her bölümde bir olayın çözüldüğü dizi bölümleri. Bu bölümün konusu da binlerce yıldır var olmuş ve uzun bir uykunun ardından uyanmış olan aşırı güçlü bir mutant. DC gibi dünya oluşturma, yeni karakter tanıtma dertleri yok, Marvel gibi sinematik evreni genişletecek, bir sonraki Avengers kadrosunu oluşturmak veya sinematik evreni taşıyacak ana hikaye yapısını devam ettirmek gibi de bir derdi yok.Geekstra_xmen (1)Aşinalık diyorum ya, filmde “yeni” olan karakterlerin çoğu daha önceki filmlerde şu veya bu şekilde tanıtılmış, mutantlık kavramı ve bu mutantların yaşadığı dünya yıllar önce oluşturulmuş ve filmin yaratıcı ekibinin “bu dünyayı ve içine ekleyebileceğimiz her tür karakteri zaten izleyici biliyor, bilmese de olduğu gibi kabullenebilir” diyebileceği bir konuma gelinmiş. Filmin yapımcıları da filmi bu aşinalığın temelleri üzerine kurmuşlar.

Bryan Singer’ın amacı bu muydu bilmiyorum fakat X-Men: Apocalypse sanki çocukluğumda izlediğim X-Men Animated series’in bir bölümü veya o dönemin çizgi romanlarından bir sayı gibiydi. Kendisini ne çok ciddiye alıyor, ne de derin hikaye kurgularıyla seyirciye kendini kanıtlama çabası vardı. “Ben buyum arkadaş, beni tanıyorsun artık” diyen bir samimiyeti ve filmler kadar izleyicinin de omuzlarına yüklenen “büyük, gösterişli, epik, şaşırtıcı, inovatif” olma yükümlülüğünden arındırılmış havasıyla bu sene huzurla izlediğim ilk çizgi roman uyarlaması oldu.

Batman v Superman gibi filmlerde bu söylemimi olumsuz eleştiri olarak kullanırım ama, izleyici olarak beni filmin bir parçası haline getirme çabası da bu çabayı gerektirecek bir ihtiyacının da olmaması filme ek bir anlam katma zorunluğu hissetmeden sarf keyif için izlememe neden oldu. Sanki “sen zaten tüm bu karakteri hatta bu hikayeyi biliyorsun zaten arkana yaslan üstüne biz neler ekledik onları izle” der gibiydi.

Bu rahatlık içerisinde izlediğim film çok eğlenceli bir filmdi. Yazının başlarında da dediğim gibi saymaya başlasak beğenmediğim ve “hata” olarak nitelendirebileceğim bir çok şey var. Fakat “eğlenmek için izlenen bir süper kahraman filmi” olmanın ötesinde hiç bir gayesi olmayan bir filmde tüm bunlar göz ardı edilebilir bence.

Yine de beğenmediğim noktalara değinmezsem bu yazı bir R.ist.T.O. incelmesi olmaz. Bu noktadan sonrası spoiler içereceğinden filme gitmemiş olanların devam etmemesini öneriyorum.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.