• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden İncelemesi

ÇİZGİ ROMAN

[Yorumlu] Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden İncelemesi

R.ist.T.O. 25 Haziran 2016


Background
share close

Bildiğiniz üzere bu hafta Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden filmi için bir ön gösterim etkinliği düzenledik. Her etkinlikte sizlerle ve dost mecralarımızla yaşadığımız film deneyiminin çok özel olduğu tartışılmaz fakat artık istatistiki olarak da şu iddiayı ileri sürebilirim. Etkinlikte izlenen film, film ne olursa olsun, filmden alınan keyfi 3’e, 4’e katlıyor.

Biz bize olduğumuzu bilmek, büyük bir rahatlık. Sizde de oluyor mu bilmiyorum ama sinemada güleceğim veya ağlayacağım sahnelerde salonda benimle birlikte bulunan kişilerin filme göstereceğim herhangi bir duygusal tepkiyi yadırgayacakları endişesi doğuyor. Bence hiç komik olmayan sahnelerde insanlar güldüğünde veya çok komik bir espri veya gönderme yapıldığında ben gülemediğimde, hem biraz uyuz oluyorum hem de biraz üzülüyorum.

Fakat biz bize olduğumuzda birimizin kahkahası diğerinin kini, birinin heyecanla bağırması ötekinin de daha da heyecanlanmasını sağlayan duygusal bir sinerji durumu ortaya çıkıyor. Filmden bağımız olarak da bu bütünlük ve aidiyet hissi benim çok hoşuma gidiyor (gerçi kapanış jeneriği sonrası utangaç gelinler gibi herkes salondan sessizce çıkıp dağılıyor ama bir gün belki gösterim sonrası bir after-party yapar kaynaşırız?).

Michael Bay’in yapımcılığını yapacağı ilk Ninja Kaplumbağalar filmi duyurulduğunda çok söylendim, eleştirdim ve belki de küçümsedim filmi. İlk filmi izledikten sonra bazı eleştirilerimin geçerli olduğu kanısına varmış olsam da film beni şuna ikna etti.

Biz, çocukluk nostaljimizi rehin alıp sömüren bir Hollywood eleştirmeyi çok iyi biliyoruz fakat tek tüketici biz değiliz. Bizim Ninja Kaplumbağaları çizgi dizi ve çizgi romanlarda tanıyıp sevdiğimiz gibi yeni bir nesil yeni bir Ninja Kaplumbağalar yorumu ile yetişiyor. Bu filmler bizim bildiğimiz ve sevdiğimiz Ninja Kaplumbağaların sahne aldığı bir film olmak zorunda değil.

Sevdik ve seviyoruz ve bu nedenle de sahiplenmek bizim hakkımız gibi geliyor ama Ninja Kaplumbağalar ve diğer tüm kültleşmiş karakterler bizim nostaljimizin tekelinde değil. İlk filmden çıktığımda eğer daha genç olsaydım bu filmi ne kadar severdim onu düşündüm.

Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden filmine ise hem ilk filmden edindiğim “yeni yoruma açıklık” ve Rocksteady, Bebop, Krang, Technodrome, Casy Jones gibi nostalji tetikleyici unsurların heyecanı ile gittim. Yukarıda da dediğim gibi biz bize izlemiş olmanın verdiği aidiyet ve rahatlığın da etkisiyle belki gerçekten 13 yaşıma geri döndüm.

13 yaşında ben, Raphael’dim. Arka sokakta oturan Leonardo ve Michelangelo ile kim April O’Neil ile evlenecek kavgası yapan bir tiptim. Doğum günümde ve yılbaşlarında bana alınmasını istediğim oyuncaklar Turtlevan ve Technodrome’du. O zamanlar da Vern, Rocksteady ve Bebop’un salak olduğunu düşünürdüm. Kragn’i hiç bu kadar sümüklü hayal etmemiştim ve insan olduğu için Casy Jones’u kıskandım (çünkü ben hala Raphael’im).

Bu filmde 13 yaşında olup benim 13 yaşımdaki hayalimi devralan birçok yeni gencin doğacağından emin bir şekilde çıktım. Film boyunca ben de 13 yaşına döner gibi oldum çünkü (tam o döneme dönemedim tabii… bazı yolların dönüşü zor oluyor).

Eleştiri yapmak mı istiyorsunuz? Sabahtan akşama kadar yapılabilir fakat film her anıyla yeni ve genç bir nesle hitap ettiğini ve eğer bu gerçeği kabul edersek bizim de bu yeni gençlerle birlikte keyif alabilir, üstüne bizim için de özel bir anlam ifade edecek birkaç anı da yaşayabileceğimiz mesajını açık ve net bir şekilde iletiyor.

Ben filmin dikte ettiği koşullara uydum ve salondaki birçok kişi gibi kasılmaktan vazgeçip Michelangelo’un, Rocksteady’nin ve Bebop’un en salak şakalarına çekinmeden kahkahalarla güldüm. Technodrome birleşip tepesindeki göz açıldığında “ooooooo!” diye haykırdım. Çok da iyi ettim. Çünkü eğlendim.

Çocukla çocuk olunmaz derler ama bence içinizdeki çocuğu serbest bırakıp filmin akışına kendinizi bırakabilecekseniz Ninja Kaplumbağalar: Gölgelerin İçinden filminin çok keyifli bir film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.