• Home
  • keyboard_arrow_right HOBİ
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right Yapay Zekanın Yükselişi ve Düşüşü

HOBİ

Yapay Zekanın Yükselişi ve Düşüşü

kafkaesk 6 Nisan 2016


Background
share close

Son birkaç haftadır irili ufaklı AI (yapay zeka) haberleri düşüyor önümüze. Sokak röportajına çıksak, 100 kişiye “AI nedir?” diye sorsak, alacağımız en popüler cevap “Eşek Anırması?” olacak muhtemelen ama popüler cevabı sktir edelim, dünya gündemine bakalım biz.

Yapay zekanın yazdığı roman neredeyse edebiyat ödülü kazanıyordu mesela. Bir Japon yapay zekanın ortak yazarlığını yaptığı roman ulusal edebiyat ödüllerinde ilk aşamayı geçti. Yapay zekanın yazarlığını yaptığı Konpyuta ga shosetsu wo kaku hi (Bir Bilgisayar Roman Yazdığı Zaman) adlı eser, 3. Nikkei Hoshi Shinichi Edebiyat Ödülleri’nde birinciliği kazanamadı belki ama oldukça yaklaştı. Yapay diyorum, zeka diyorum…

mccann-erickson-japonya-yapay-zeka

Ardından Japonya’dan yeni bir AI haberi geldi. McCann Erickson yayınladığı basın bülteni ve sosyal medya hesaplarından Japonya’daki ofisinde bir robot kreatif direktörün işe başlayacağını açıkladı. Açıklamada, AI-CD β adı verilen ve yapay zeka ile geliştirilen robotun yaratıcılığını denemek için ilk olarak 10. Japonya Radyo Televizyon Festivali’nin reklam kampanyasında kariyerine başlayacağı belirtildi. Şirket, projenin ‘McCann Millennials’ yenilik grubu tarafından geliştirildiğini ve yaratıcı pazarlama kampanyaları üreten bir dahi olacağını iddia etti.

tay-ai-tweets

Sonra da bu oldu: Çok değil 10 gün önce Microsoft, Tay adında bir yapay zeka robotunu kullanıma açtı. Bu sıradan yapay zeka dünyaya gözlerini açtığında Twitter üzerinde, insanlardan öğrendikleri ile 24 saat içerisinde (aslında ilk iki saat içerisinde emareler başlamıştı fakat 24 saat dolduğunda iyice kendini dağıtmış vaziyetteydi) hitler aşığı bir seks kölesine dönüştü. Microsoft da hesabı sildi.

tay-tweets

Skynet göstere göstere geliyor diyorum siz hâlâ Zack Snyder’a saydırıyorsunuz! Saydırmayın demiyorum, hobi olarak yine saydırın…

ahbed

 

Etiketler: .

Yazar

kafkaesk

Çizgi roman çevirmeni, editör, podcastçi | Unutmamak için yazıyorum. Prost!

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.