• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Doctor Strange’i Beklerken

FİLM

[Yorumlu] Doctor Strange’i Beklerken

R.ist.T.O. 30 Eylül 2016


Background

Selam Gençler!

Uzun zaman oldu öyle değil mi? Ufaktan yılın son çeyreğine giriyoruz. Bu 2016-2017 televizyon sezonunun ufaktan başlaması ve bu sen vizyona girecek filmler için geri sayımın bir hayli kısalmış olması anlamına geliyor.

Heyecanla beklediğimiz filmlerden biri Doctor Strange. Son zamanlarda sosyal medyadan bir hayli uzak kaldığım için filmle ilgili genel hypeın ne olduğu konusunda pek bir fikrim yok ama artık alışık olduğumuz Marvel-Disney filmlerine göre biraz daha sessiz sakin bir pazarlama kampanyası yürütülüyor gibi. Belki de bütçelerini ekim ayına saklıyorlar.

Doctor Strange’in şimdiye kadar vizyona giren Marvel filmlerinden bir hayli farklı olduğu kesin. Benim her zaman bahsettiğim “Mistik Marvel” evrenine giriş (gerçi Agents of Shield’da bunun için bir alt yapı çalışması yapılıyor şu aralar) niteliğinde olması (daha önemlisi MCU evreninin bir veya daha fazla boyutta genişleyecek olması) bunun büyük bir kısmı. Fakat bunun ötesinde Doctor Strange’in karakter ve konsept mevcut MCU alt yapısına biraz ters gibi.geekstra_doctor_strange_poster-4Filmi izledikten sonra fikirlerim ne kadar değişir bilemiyorum ama neden böyle düşündüğüme gelirsek, her ne kadar fragmanlarda klasik Marvel komedi unsurları görsek de (Shambala vb… biraz zorlama geliyor) MCU izleyicisi için göreceli olarak yeni bir karakteri, konsepti ve evreni baştan oluşturma zorunluluğu olan bir film. Iron-Man filminin tüm MCU’yu taşıyan bir temel taşı olduğunu çoğumuz tarafından kabul gören bir fikir. Evet X-Men, Spider-Man, Fantastic-4 kadar popüler ve bilindik bir karakter değildi fakat filmler çıkmadan önce de çizgi roman okurları arasında bile Doctor Strange’e göre daha bilindik bir karakter olduğu iddia edilebilecek bir karakter. Sıfırdan bir sinematik evreni yaratma gibi bir dertleri var mıydı bilmiyorum ama Iron-Man filminin oluşturduğu ton, (Edward Norton’lu Incredible Hulk’a rağmen) uyum sağlama zorunluluğu olduğu bir şablon olmadığından, kendi sınırlarını çizmek konusunda daha özgürdü. Uçan robotik zırh olayını saymazsak hepimizin kolayca kabullenebileceği gerçek dünya ortamında geçiyordu, izleyicinin hayal gücünü ve anlayışını zorlayacak çok da fazla şey yoktu.

Devam>

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has 1 comment.
  1. bay kurabiye canavarı on 4 Ekim 2016

    Gündem ölü, iş, güç, çoluk, çocuk falan ama bir podcast iyi giderdi.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.