Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Marvel Evrenindeki Thor ile İskandinav Mitleri Arasındaki Farklılıklar

İskandinav Mitleri serisini neredeyse bitirmek üzereyim. Fakat şöyle bir yazıya değinmeden bitirmek de istemedim: Marvel evreninde mitolojinin işlenmesi ve bildiğimiz, okuduğumuz İskandinav mitleri arasındaki zıtlıklar.

Çizgi roman evrenine çok hakim değilim; hatta Marvel filmleri ile tanışmamın en büyük etkisi İskandinav mitolojisinden tanrıları kendi evreninde kullanmış olması diyebilirim. Fakat kullanırken en belirgin özellikleri bir kenara bırakmış ve tamamen kendisi yeni tanrılar yaratmış. Bu yazıyı da filmlerden yola çıkarak yazdım.

Marvel mitoloji vs Mitoloji kapışmasına başlıyoruz:

1- Thor

Şimşek tanrısı, gök gürültüsü tanrısı yüce Thor! Thor, İskandinav mitlerinde iri yarı, kaslı, kırmızı sakallı ve uzun saçlı bir adam olarak tasvir edilmekteyken filmde sarışın saçlı, sapsarı sakallı çok da olmasa normal karakterlere göre iri yarı sayılabilecek bir tanrı görüyoruz. Ayrıca kutsal eşyası olan Mjöllnir adlı çekicini Marvel evrenindeki Thor çoğu zaman seyahat etmek için arada bir de şimşek çaktırmak için kullanıyor. Hatta bu çekici kendisine çağırırken giydiği sihirli eldivenleri olmadan. Şöyle bir gerçek var ki mitolojideki Thor’un Tanngrisnir ve Tanngnjóstr isimli iki tane keçisi vardır ve bu keçiler onun arabasını çekmektedir. Yani keçilerin çektiği araba ile seyahat edebilmektedir.

Thor4

Thor’un Mjöllnir’e kavuşmasını, yaşını doldurup kral olma vakti gelmesine bağlayan Marvel bence gerçek hikayeyi gösterebilirdi. Ya da çekiç hep onunla kalabilirdi. Biliyorsunuz ki çekiç kendisine usta cüceler tarafından verilmişti. Çekiç hakkındaki bilgiye de şuradan ulaşabilirsiniz.

Önceki1 - 6Sonraki
Klavyenizi ← → kullanarak ilerleyin


Comments to Marvel Evrenindeki Thor ile İskandinav Mitleri Arasındaki Farklılıklar

  • kutsala biraz saygı -_-

    TJ 22 Nisan 2016 13:52 Cevapla
    • saygısızlık diz boyu 🙂

      nordikhanim 22 Nisan 2016 21:03 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Batman Solo Filminde İstemediğimiz Kadar Karakter Olacak

Daha önce Batman solo filmleri için Ben Affleck ve Geoff Johns’ın tüm yaratıcı kontrolü elinde...

BATKID KISA FİLMİ

Bu haberi hangi kategori altında yayımlamam gerektiğine karar veremedim. Belkide "Holly Niceness Batman!" kategorisi açmamlazım....

Kapat