• Home
  • keyboard_arrow_right MİTOLOJİ
  • keyboard_arrow_right İskandinav Mitleri #10: Nors Sembolleri ve Anlamları

MİTOLOJİ

İskandinav Mitleri #10: Nors Sembolleri ve Anlamları

nordikhanim 2 Nisan 2016 7


Background
share close

İnsanlık ne zaman ki semboller ile bir şeyler anlatmaya başladı, işte o zamandan beri  bu sembollerin değeri ve anlamı çok önemli oldu. Vikingler için de bazı sembollerin önemi vardı. Birkaç viking sembolünün anlamına göz atalım istedim.

Thor’un Çekici: Mjöllnir

İskandinav mitolojisindeki sembollerden tarihi açıdan en önemlisi bu yüzden de günümüzde en çok bilineni Thor’un çekici yani Mjöllnir’dir. “Miöl-neer” şeklinde telaffuz edilir.

Thor, kutsal kabul edilen ve korunan Asgard diyarının en kudretli tanrılarından biridir.  Mjöllnir ise onun temel silahıdır. Thor (Proto-Germanic dönemde Thunder yani “gök gürültürüsü” anlamına geliyordu) çekicini sallayarak gök gürültüsü ve fırtınaların oluşmasını sağlıyor düşmanlarına karşı bu oluşumları kullanarak zafer kazanıyordu. Bu olayların oluşumu rastgele değildir, Eski Nors dilinde Mjöllnir’in asıl anlamı “şimşek, fırtına”dır.

Thor’un çekici Aesir tanrıları arasında sahip olunan en iyi silah olarak bilinmektedir ama çekiç sadece silah olarak kullanılmamaktadır. Mjöllnir aynı zamanda kutsama törenlerinde de kullanılmaktadır.

Çekiç, resmi törenlerde, evlilik kutlamalarında, doğumlarda hatta cenazelerde bile kullanılmaktaydı. Snorri Sturluson’un Prose Edda kitabında şöyle bir bölüm yer almaktadır: “Thor bir gün kendi keçisini öldürüp yemiştir, daha sonra keçisinin kemiklerini bir araya getirmiş ve çekici ile onu tekrar hayata döndürmüştür.” 11

Valknut

Valknut, İskandinav mitolojisi içerisinde en gizemli sembollerden biridir; bu sebeple çok fazla tartışma konusuna sahiptir. “VAL-knoot” şeklinde telaffuz edilir. İlk hecedeki val (valr) “ölü, katledilen” anlamına, knut ise “düğüm” anlamına gelmektedir. Görünüş olarak birbiri içine geçmiş, düğümlenmiş üç tane üçgenden oluşmaktadır. İki farklı şekilde sembolize edilmektedir:

Valknut’un pek çok anlamı bulunmaktadır. En temel anlamı “savaşta katledilen savaşçılar”ı sembolize etmesidir.

Başka bir anlamı ise dev Hrungnir’in kalbini sembolize ettiği üzerinedir. Hrungir’in kalbi çok meşhurdur. Kalp üç köşeli sert bir kayaya benzetilmektedir. Odin ile birlikte bir ziyafetteyken içkiyi fazla kaçıran devi zapt edebilmek için Thor onu öldürür. Kalp valknut’a benzetilmektedir, araştırmalarda ise hrungnishjarta olarak isimlendirilmiştir.

Odin’in sembolü olarak bilinen valknut onun bilgeliğini de sembolize eder. Savaşan askerlerin ruhlarını ve aklını bağlar ya da çözer. Bu şekilde ya savaşçılara cesurluk sağlayarak savaştan galip gelmesini sağlar ya da onları yardıma muhtaç ve güçsüz kılar.    indir-horzHelm of Awe

Eski Nors dilinde “Ægishjálmr” şeklinde isimlendirilmiştir ve “EYE-gis-hiowlm-er” olarak telaffuz edilmektedir. İskandinav mitolojisindeki en gizemli ve güçlü sembollerden biridir.

Helm of Awe, savaştaki askerlerin korkusuz ve cesaretli olmasını sağladığına inanılan, savaştan önce korunmak için kullanılan sihirli bir semboldür. Savaşa giden askerler kaşlarının ortasına yani alınlarına bu sembolü çizerler ve şunu söylerler:

Ægishjálm er ég ber milli brúna mér!” yani “Alnımda Helm of Awe (korku veren dümen)’i taşıyorum!

Böylece savaşta zafer kazanacağına inanarak düşmanları ile savaşmaya gider.$_35-horzVegvísir

Vegvisir, savaştaki askerlere rehberlik eden, yol gösterdiğine inanılan bir sembol olarak kullanılmaktaydı.  Savaşçıların alınlarına kan ile yazılarak onların savaşı kaybetmemeleri sağlanırdı. Helm of Awe ile hemen hemen aynı anlamlara sahiptir. Biri yol gösterici olduğuna inanılırken diğerinin de güç verdiğine inanılır.vegvisir-runic-compass-car-sticker-horzMitoloji seviyorsanız daha doğrusu benim gibi İskandinav mitlerine hayransanız artık en önemli sembollerin anlamını biliyorsunuz demektir. Hemen bir dövmeci bularak bu sembolleri sonsuza kadar taşımak isteyenler var ise hiç beklemesin.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 7 comments.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.