Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

İskandinav Mitleri #12: Dişi Ölü Seçici Valkyrie

Valkyrie ‘ler nedir desem bazılarınız hemen Vikings dizisindeki Lagertha karakterinin kadın savaşçıları deyip geçeceksiniz; fakat bu kadar basit cevaplı bir kavram değil maalesef.

valkyrieValkyrie ‘ler savaş meydanlarının üzerinde yırtıcı kuşlar gibi süzülen kara ruhlar, karanlık ölüm melekleridir. Savaş meydanlarının üzerinde dolaşırlar ve Odin’in ordusuna katılmak için Valhalla’ya gidecek Einherjar’ı (Kahraman Ölüler) seçerler. Valhalla’ya götürmelerinin sebebi ise Ragnarok’de yani “kıyamet günü”nde yaşanacak savaşta Odin’in yanında savaşacak güçlü savaşçılar toplamaktır.

Valkyrie sözcüğü “savaşta katledilmiş olanlar” anlamına gelen valr ve “seçmek” anlamına gelen kiosa fiili ile bağlantılı olan -kyria ekinden oluşur. Dilimizde ise “Valkür” olarak telaffuz edilmektedir.

Odin’in adı altında “kader ile karşılaşma”yı simgelerler. Aynı zamanda Valhalla’daki seçilmiş kahramanlara tükenmez içki ve et servisi yapan, Odin’in altın sarısı saçları, kar beyazı kolları olan “Savaş Bakireleri” olarak da adlandırılırlar.

Valhalla’da çekici bir güzelliğe sahip, zırh kuşanmış, kasklı, mızraklı dişiler olmalarına rağmen, savaş alanlarında kahramanları kendi ölümlerine gönderen “katliam melekleri” haline dönüşürler. Aslında kendilerinin de parçalanmış bacaklar ve kanlı yaratıklardan büyük zevk alan, Amazon benzeri ölüm tanrıçaları olduklarına inanılır.

Valkyrie ‘ler, inci rengindeki uçan atların ile bulutların arasından savaş alanına doğru süzülürlerdi. Atları ise yağmur bulutlarından oluşmuş ve geçtikleri kurak alanlara çiğ ve kırağı saçmaktaydılar. Valkyrie ‘ler, kaderin geri dönüşsüzlüğünü ve ölümün hayatı sona erdiren bir nokta olduğunu sembolize etmektedirler.valkyrie_and_horsePoetic Edda’nın Völuspá şiirinde altı önemli Valkyrie ismi geçmektedir:

Skuld – Gelecek
Skögul – Yükselen
Gunnr – Savaş
Hildr – Mücadele
Göndul – Asa taşıyan
Geirskögul – Mızrak

En meşhur Valkyrie ‘lerden bazıları Alrua, Brynhildr, Eir, Geiravör, Göndul, Gunnr, Herfjötur,Herja, Hlaðguðr, Svanhvít, Hildr, Hervör, Alvitr, Hlökk, Kára, Mist, Reginleif, Róta, Sigrdrífa, Sigrún, Skögul, Geirskögul, Skuld, Svipul ve Thor’la Sif’in kızı Thrúd’dur. Bu isimlerin anlamlarını merak edenleri ise şuraya yönlendirebilirim.

Gördüğünüz gibi onlar sadece dizide izlediğimiz kadın savaşçılar değiller ve basite indirgenmemesi gereken meleklerdir. Hemen hemen her yazımda paylaştığım Tyr grubunun bir şarkısı da onlar için geliyor… Takipte kalın!

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Arrow : 19. Bölüm Sinopsisi

Birds of Prey bölümünü de geride bıraktık. Nasıl beklediğiniz gibi miydi? Ben açıkçası biraz hayal...

[Fragman] Thor Ragnarok Teaser Fragmanı Ve Posteri Görücüye Çıktı

Thor karakteri kendisine geniş bir hayran kitlesi oluşturmuş olsa da aynı şeyi Thor filmleri için...

Kapat