• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right STAR WARS
  • keyboard_arrow_right Rogue One Spolierlı film eleştirisi

FİLM

Rogue One Spolierlı film eleştirisi

David 17 Aralık 2016


Background
share close

Rogue One 2016 yılında en çok beklediğim filmlerden bir tanesi, belki de en çok beklediğimdi. Ancak filmi görmeden önce kafamda soru işaretleri vardı. Ardı ardına gelen yeniden çekim haberleri, iki sefer yapılan bu yeniden çekimlerden sonra bile Disney’in filmi beğenmeyip bir cinematic fixer olan Tony Gilroy’u filmi düzeltmesi için çağırması bana ”ikinci bir Suicide Squad vakası ile mi karşılaşacağız?” dedirtti.

Ancak film bütün endişelerimi silip attı. Rouge One, kaynak materyale sadık kalmakla beraber ve yeniliklerden de kaçmayarak, misyonu olan Episode 3 ve 4 arasındaki boşluğu doldurma görevini  layığı ile yerine getirmiş. Bunun üzerine birlikte orijinal üçlemenin açıkları olarak nitelendirebileceğimiz yerleri de kapayarak Star Wars’un hikayesini bir bütün haline getiren bir film olmuş.

Yazının bundan sonraki bölümü spolier içerir.

Film alışık olduğumuz Star Wars introsu olmadan bir anda başlıyor. Şahsen yukarıda izleyebileceğiniz Star Wars Celebration Rogue One panelinde gösterilen intro ile açılmasını isterdim.

Sonrasında Direktör Krennic  (Ben Mendelshon), durma noktasına gelen Death Star inşanın yeniden hızlandırmak için uzay istasyonunun mimarı Galen Erso’yu (Mads Mikkelsen) istasyonun inşasını bitirmesi ikna etmeye geliyor. Galen bunu kabul etmiyor ve Krennic’e ateş açan eşi Lyra Erso death tropperlar tarafından öldürülüyor. Tabii buradan önce Galen, küçük yaştaki kızı Jyn’i saklamayı ve arkadaşı Saw Gerrera’ya (Forest Whitaker-Clone Wars animasyon serisini izleyenler bu karakteri hatırlayacaktır) haber vermeyi başarıyor.geekstra_konukyazar_rogue_one4Galen, Krennick tarafından Death Star inşasını bitirmesi için götürülürken, Gerrera’nın Jyn’i saklandığı yerden kurtardığı anda Jyn’in imparatorluk hapishanesinde uyanması ile filmin açılış sekansı son buluyor. (Bu rüya/flashback karışımı açılış bana favori filmlerimden Batman Begins’in başlangıcını hatırlattı.)

Bu sahneden sonra film çıkmadan meşhur olan ve eski Expanded Eniverse’den Ruusan’a benzetilen Jedha gezegenine gidiyoruz. Bu noktada Rogue One’ın diğer Star Wars filmlerinden ayrılan bir noktası daha başlıyor. Film Jedha ile başlayarak bundan sonra gidilen her gezegeni izleyiciye adeta bir karakter tanıtır gibi tanıtıyor. Bu gerçekten çok güzel bir sunum yöntemi olmuş.

Jedha’da bir Asi İttifakı  üyesi olan Cassian Andor (Diego Luna) ile tanışıyoruz. Cassian, kendisine bir imparatorluk subayının taraf değiştirdiği bilgisini getiren kişiyi kırık kolu sebebi ile kaçamayacağından imparatorluğun eline düşmemesi için vuruyor. Bu sahne ile Rouge One sertlik çıtasını (filmin sonraki sahnelerinde bu çıtayı defalarca yerle bir edilecek olsa da) baştan çok yükseğe koyuyor. Bu noktadan sonra, Jyn’in asiler tarafından kaçırılp, Gerrera’nın yanında Galen’in mesajını izlemesine kadar olan kısım ile hikayesini ana hatlarını oluşturan film, ikinci yarısı ile birlikte o ana kadar yavaş yavaş arttırdığı temposunu zirveye taşıyor ve bunu son on dakikasında doruğa çıkararak sonlanıyor.

Devam>>

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.