• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right IBM VRMMO’yu Hayata Geçirecek!

TEKNOLOJİ

IBM VRMMO’yu Hayata Geçirecek!

Tachikoma 23 Şubat 2016


Background
share close

Sanal bir oyun dünyasına ekran, klavye, kontrolör ve fare aracılığı ile değil, sanal gerçeklik ile inçine girebilme hayali sanırım on yıllardır bir çoğumuzun kurduğu bir hayal.

Existenz, Avalon, Matrix, Ghost in the Shell ve Sword Art Online gibi popüler yapımlarda bir insan-bilgisayar ara yüzü kullanılarak sanal dünyaya geçiş yapan karakterleri görmek mümkün.

IBM’in “VRMMO” projesi tam olarak yukarıda saydığım örnekler gibi olmasa da buna benzer bir teknoloji geliştirmeye çalışıyor. “Cognitive System” adı verdikleri yeni bir sistemle kullanıcının karar verme mekanizmasını oyuna yansıtacak, “SoftLayer” adında bir bulut sunucu sistemiyle de kullanıcıların giriş yapacağı sanal dünyayı yaratacaklar.

IBM’in nasıl bir ara yüz ve cihaz ile kullanıcılarına “VRMMO” deneyimini sunacağı konusunda pek detay bulunmuyor fakat tanıtım videolarında Occulus Rift benzeri bir cihazın görüntüsü bulunuyor.

Yapacakları oyun bir Sword Art Online oyunu olacakmış gibi gösteriliyor ve tüm branding Sword Art Online teması ile yapılmış ama Japoncam olmadığından net bir şey söyleyemiyorum. Japoncası olanlar resmi sitelerini ziyaret edebilirler (ve bizim kaçırdığımız detayları anlatabilirlerse şükela olur.)

Japonya’da yaşayanlar projenin “Alfa Tester”ı olmak için baş vuru yapabilecekler. 18-20 Mart tarihleri arasında Tokyo’da yapılacak testlere yalnızca 208 kişi alınacakmış.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.