• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right WTF?
  • keyboard_arrow_right Daha Hızlı Öğrenmek İçin Beyini Elektrik İle Uyarmak

TEKNOLOJİ

Daha Hızlı Öğrenmek İçin Beyini Elektrik İle Uyarmak

R.ist.T.O. 12 Mart 2016


Background
share close

Ultimate X-Men, Marvel’in çok da sevilmeyen alternatif evren hikayelerinden biri olmasına rağmen benim için çizgi roman tarihindeki en akla kazınmış sahnelerden biri bu seriden geliyor. Sebebi Hank McCoy’un mavi tüylerine kavuştuğu ameliyat sahnesi.

Yanlış hatırlamıyorsam, ameliyat sırasında Xavier belli bir alandaki doktorların beyinlerini okuyarak McCoy’a tıbbi müdahalede bulunuyordu. Bu sahne sonrasında “süper gücün olsa ne olurdu?” sorusuna her zaman cevabım, “çok hızlı okuyabilmek ve aldığım bilgiyi anında anlayabilme gücü” olmuştur.

HRL Lavoratories’in geliştirmiş oldukları teknoloji tam olarak bunu sağlamasa da yakın bir ihtimal sağlıyor. Kafaya takılan sensor ve elektrotlarla dolu bir kep ile bir yetiyi öğrenirken beynin bazı noktalarını uyararak daha hızlı ve kalıcı öğrenim sağlayabiliyorlar.

Deney en basit haliyle şöyle gerçekleştirilmiş:geekstra_beyin (1)
Uzman pilotların üzerinde yaptıkları deneylerle uçuş tekniklerini uygulanırken beynin hangi bölgelerinin nasıl çalıştığını tespit etmişler. Sonrasında giriş seviyesinde pilotları iki grup halinde bir grubu gerçek aparatlarla diğer grubu ise sahte aparatlarla donatıp eğitim vermeye başlamışlar.

Gerçek aparatı kullanan pilotlara öğrenimleri sırasında uzman pilotların beyinlerinden tespit ettikleri alanları elektrikle uyarmışlar ve sonuç, gerçek aparatı kullanan öğrencilerin sahte aparatı kullanan öğrencilere göre %33 oranında daha hızlı öğrendikleri tespit edilmiş.

Beyin yeni bir bilgi ve yeti kazanırken fiziksel bir değişim geçiriyor. Nöronlar yeni bağlar kuruyor ve o bağların oluşması yetinin kalıcılığını ve kolay erişimini sağlıyor. Anladığım kadarıyla öğrenim sırasında beynin doğru yerinin doğru şekilde uyarılması bağ oluşumunu hızlandırıyor.


Bu teknolojinin hızlı öğrenmek dışında tıbbi uygulamaları da olabilir ama tıpı boş verin. Sanal gerçekliğin beyin üzerindeki etkisinin normal gerçeklikten farksız olduğunu biliyoruz. Yani bu iki teknoloji bir araya geldiğinde Neo’nun kungfu öğrenmesi gibi hızlı bir şekilde yeni bilgi ve yetilere kavuşmanın, yalnızca bilim kurgulara özgü bir durum olmaya bileceği anlamına geliyor.geekstra_beyin (2)Böyle bir deneye gönüllü olmak gibi bir niyetim yok ama test edilip güvenli olduğu kanıtlandığında kesinlikle değerlendirmek istediğim bir şey olduğu kesin.

Whoa I know Kung fu!

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.