• Home
  • keyboard_arrow_right TEKNOLOJİ
  • keyboard_arrow_right Retinaya Doğrudan Görüntü Yansıtan Gözlükler!

TEKNOLOJİ

Retinaya Doğrudan Görüntü Yansıtan Gözlükler!

R.ist.T.O. 4 Mart 2016


Background
share close

Millet gözlük şeklinde ekranlar yapmaya çalışa dursun bir Japon şirketi ekranları tamamen baypas ederek görüntüleri doğrudan retinanıza yansıtan gözlükler icat etmiş. QD Laser adındaki firmanın Tokyo Üniversitesi ile birlikte geliştirdikleri gözlük, ufak bir kamera ile görüntüyü yakalıyor ve bir lazer yardımı ile retinanın üstüne doğrudan görüntüyü yansıtıyor.Geekstra_vr_glassesGözün, mercek ve iris gibi ışığı toplayarak retinaya yansıtan kısımların görevlerini doğru bir şekilde yerine getirmemesinden kaynaklanan görme engellerinin bu gözlüklerle aşılması hedefleniyor. Kısaca gözük, mercek ve irislerin görevlerini üstlenecek. Gözlükler, özellikle mercek çevresindeki kasları doğru çalışmadığından görme problemleri yaşayanlar gibi tam olarak görme yetisini kaybetmemiş hastaların kullanımı için geliştirilmekte.

Henüz prototip aşamasında olan gözlükler, tıbbi kullanım için geliştirilmekte fakat Sanal Gerçeklik araçları olarak da kullanılması planlanıyor. Neredeyse normal gözlükler kadar küçük olan bu cihazlar Occuls ve Google Glass’ın yerine geçebilir.Geekstra_vr_glasses1Ekrandan bağımsız bir görsellik bizim bilim kurgularda gördüğümüz kişisel HUD’lar ve Artırılmış Gerçeklik (AR-Augmented Reality) hayallerini gerçekleştirmemize yarayabilir. Sanırsam Ghost in the Shell’deki beyni Net’e bağlamanın bir önceki adımı olarak görebiliriz.

Firma, gözlüklerin önümüzdeki senenin sonuna kadar piyasaya sürülmesi için çalışıyor.

Tıbbi cihaz olarak umarım hiçbir zaman ihtiyacım olmaz ama bir Sanal Gerçeklik cihazı olarak ürünleştirilmesini sabırsızlıkla bekliyorum.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi!
Ayrıca Dükkanımıza da bir göz atmayı unutmayın!

Tagged as: .

Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.