• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MANGA
  • keyboard_arrow_right Cowboy Bebop ve Episodik Hikaye Anlatımı Üzerine

FİLM

Cowboy Bebop ve Episodik Hikaye Anlatımı Üzerine

R.ist.T.O. 18 Şubat 2017


Background

İnternet güzel şey. İçinde bir çok saçma sapan anlamız içerik olsa da bir o kadar cevher de var. Bu cevherlerden biri Channel Criswell youtube kanalı.

Tesadüfi olarak karşıma çıkan bu kanal görsel hikaye anlatımı üzerine yalnızca aktarılmak istenen verinin ötesinde verinin aktarılış şekli ve buna yüklenmek istenen, yüklene bilecek anlamları da analiz ediyor.

Kesinlikle çok sübjektif bir bakış açısı olduğu düşünerek izlemeye başladığınız bir yorumun sonunda yorumu objektif bir gerçek olduğuna inanma eğiliminde ayrılıyorsunuz. Bu, hikaye anlatımı üzerine yapılan analiz videolarının aynı zamanda bire bir uygulamalı örnekleri olduğunu düşündürtüyor.

Öne çıkan videolardan biri aşağıda paylaştığım Cowboy Bebop – The Meaning of Nothing videosu. Yorumcu önce sanat ortamlarının genel toplumun gözünde eşdeğer saygınlığa sahip olmaması algısını eleştiriyor ve örnek olarak sinema ve televizyonu gösteriyor.

Sonrasında da televizyonda kullanılan episodik hikaye anlatımının sağladığı olanakları listelemek için Cowboy Bebop’a geçiş yapıyor. Videoya haksızlık ederek anlatılanları kısaca özetlemem gerekirse,

Cowboy Bebop’taki karakterlerin maceraları ve kişilikleri ele alındığında, her birinin kendi geçmişiyle saplantılı bir bağı var. Hayat, ve çevrelerinde gerçekleşenler, yalnızca geçmişlerinin yükü altında yavaşça ezilirken onlara rastlantısal bir şekilde teğet geçen olaylar.

Kurtuluş arıyorlar. Fakat problemleri kafalarında o kadar büyütülmüş bir durumda ki istemsizce çözümsüz hale getirilmiş ve ironik bi rşekilde de hayatları için yegane “anlamlı şey” haline getirilmiş. Kısaca problemin varlığı sebebiyle tüm anlamın probleme yüklendiği, dolayısıyla probleme çözüm olabilecek dışarıdan gelecek her türlü desteğin “anlamsız” kılındığı bir paradoks oluşmuş (hayatımla o kadar büyük paraleller var ki anlatamam).

“Çözüm” kafalarında artık efsanevi bir konuma ulaşıyor. Var olabilir fakat erişilemez bu nedenle varlığı ve yokluğu bir. Bu “var ama yok” durumunun oluşturduğu kara delik içerisinde mevcut durumun devamlılığı için bile olsa hayat devam ediyor.

Aldıkları her iş aslında kahramanlarımızın karşılaştığı insanlar açısından ölüm kalım meselesi, mucizevi bir kurtuluş ve en büyük problemlerine bir çeşit sonuç sağlayan bir katalist görevi görürken, bu durum hiçbir şekilde kahramanlarımız için bir örnek veya umut ışığı teşkil etmiyor.

Biz izleyiciler olarak zaman içerisinde sabit, kurtuluş için kurgusal bir kurtarıcı bekleyen fakat bu bekleyiş içerisinde her şeye karşı duvar örmüş karakterlerin gözünden gündelik bir yaşam akışı izliyoruz. Spike’ın nihayet kendi geçmişiyle yüzleşerek bir “ilerleme” kaydettiğinde anime topu bize atıyor.

Spike’ın tüm seri boyunca kendi dünyası içinde kapalı bir varoluş sürdürmüş olmasını izlemiş biri olarak izleyicinin bakış açısından etkileşim ve algıda bir kademeyi, yeni Spike’ı çıkartıyor. Gözlemciyi gözlemleyen konumundan, gözlemci konumuna davet ediyor…

Cowboy Bebop’u izleyeli çok uzun zaman oldu ama animeyi izlerken yorumcunun bahsettiği karakter ve her bölüm yaşanan olaylardaki gözlenen ve gözlemci ilişkisini, hikaye anlatımında “yabancı” konumundaki izleyicinin rolünü ve karakter gelişimiyle gelen izleyici perspektif değişimini düşünerek izlediğimi hatırlamıyorum.

Yukarıda da bahsettiğim gibi benim özetim videoya büyük haksızlık yapıyor ama videonun kendisinden daha fazlasını alacağınıza eminim.

Yapımı, hikayesi ve müzikleri ile yalnızca animeler arasında değil tüm görsel yapımlar arasında da önemli bir konuma sahip olan Cowboy Bebop manga, anime ve uzun metraj animasyon film olarak bizlere sunuldu. Sanırım aralarında en bilindik olanı anime serisi. 1998-1999 yılları arasında yayımlanan 26 bölümlük anime Shinichiro Watanabe tarafından yönetildi, Keiko Nobumoto tarafından yazıldı ve müzikleri Yoko Kano tarafından yapıldı.

Eğer izlememiş olanlarınız var ise mutlaka izlemenizi öneriyorum ve dinlemeniz için Cowboy Bebop’un müziklerini aşağıda paylaşıyorum.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.