Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

[İnceleme(Spoiler’sız)] GOTG Vol 2: Biraz Dağınık, Biraz Ezilmiş Bir Pasta!

İlk Guardians of the Galaxy filmi herkesi hazırlıksız yakalayıp, 2014’e damgasını vurmuştu bir nevi. Karakterler kısa zamanda favoriler arasına girmiş, eğlenceli tonunun etrafını sardığı yeni nesil uzay macerası, MCU içinde de yeni bir kapıyı açmıştı bizlere. Haliyle, Marvel Sinematik Evreni’nin en merakla beklenen filmlerinden birisinin de bu filmin devamı olması kaçınılmazdı. Evet, o an geldi, bu devam filmine gittik, izledik. Şimdi ise akıllarda cevap bekleyen tek soru var: Guardians of the Galaxy Vol 2 nasıl olmuş?

ekip

Filmin benim üzerimde bıraktığı ilk izlenim biraz karışıktı diyebilirim açıkçası. Bunu en iyi şöyle açıklayabilirim sanırım: Dizilerin yayınlandıkları tarihe göre Sevgililer Günü, Yılbaşı, Bayram vs. özel bölümleri çıkar bazen. Vol 2 de bana Guardians of the Galaxy Babalar Günü Özel Bölümü gibi geldi bu bakımdan. Bunu kötü bir örnek olarak da vermiyorum. İlk film daha bütün ve lineer ilerleyen bir işleyişe sahipken, devam filmi, devasa boyutlarda olaylar arasında gerçekleşmesine rağmen oldukça kişisel, görece basit ama en farklı olarak da ilk filme nazaran daha dağınık bir hikayeye sahip.

Değindiğim Babalar Günü hissiyatı da filmin ele aldığı ana tema ile ilgili. Film, tamamen babalar ile çocukları arasındaki dinamiklere ve bunun kişiler üzerindeki etkileri üzerine kurulu. Bu aslında ilk filmden sonra hoş bir tema değişikliği olmuş. Yer yer yazar/yönetmen James Gunn’un bunu oldukça başarılı da işlediğini düşünüyorum. Fakat işte burada beklentiler devreye giriyor. Bunu yeterli bulup bulmamak izleyiciye kalıyor biraz.

ekip ayrı

Hikayenin dağınıklığından bahsetmiştim. Bunu spoiler vermeden açıklamak gerekirse; film, hikayenin ilerlemesini sağlayan ögelerin doğal akışında oluşuyormuş veya ilerliyormuş hissiyatını veremiyor pek zaman zaman. Hikaye bütünlüğünün bu dağınık yapısı, takip edilen farklı hikaye akışlarını daha da etkili kılmak yerine, etkisini azaltmış diyebilirim. Bu tam olarak bir editing zorlaması da değil aslında. Daha çok, yapılan hikaye tercihlerinin doğal bir sonucu.

Önceki1 - 3Sonraki
Klavyenizi ← → kullanarak ilerleyin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Stranger Things’den Godzilla’ya Transfer

Stranger Things’in en dikkat çeken özelliklerinden biri genç oyuncularının performansıydı. Bu konuda bana katılmayan yoktur...

I-THOR

Thor # 601 Haziran 2009 - Marko Djurdjevic Thor'un kaskındaki kanatlar ne işe yarıyor hiç merak...

Kapat