• Home
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right MÜZİK
  • keyboard_arrow_right DC Sinematik Evreni’nin Hayatımıza Kattığı 8 Muhteşem Soundtrack !

DC

DC Sinematik Evreni’nin Hayatımıza Kattığı 8 Muhteşem Soundtrack !

aranelwilibald 1 Aralık 2017


Background
share close

DC sinematik evreni filmleriyle şu ana kadar pek başarılı bir grafik çizemedi. Nispeten iyi yaptığı bir şey var. Hakkını vermek gerek ki soundtrack konusunda çok iyi işler çıkardılar. MCU bünyesinde çıkmış filmlere kıyasla DC son derece akılda kalıcı ve etkili tema müzikleri ortaya çıkarttı. Ayrıca çoğu filminde bu  tema müziklerini çok akıllıca ve yerinde kullandılar.

Hazır Justice League çıkmışken DC’nin en iyi tema müzikleri nelerdi, bir derleyelim istedik.

8) Hell Hath No Fury – Rupert Gregson-Williams (Wonder Woman)

Wonder Woman solo filmi vasat diyebileceğimiz bir soundtrack albümüne sahip. En dikkat çekicisi ise Hell Hath No Fury. Müzik filmde Steve Trevor’un kendini feda ettiği sahnede kullanıldı. Müziğin kullanımı gayet yerinde ve başarılıydı. Tek başına da oldukça etkili bir parça olsa da kullanıldığı sahne ile değeri artan bir soundtrack olduğunu düşünüyorum.

7) The Worst of the Worst – Steven Price (Suicide Squad)

Suicide Squad, tema müzikleriyle çok ön plana çıkan bir film olamadı. Film içinde kullandığı şarkılar ön plandaydı genel olarak. Albümde kayda değer, akılda kalıcı olduğunu düşündüğüm tek parça The Worst of the Worst. Takım duygusunu veriyor mu peki ? Yani, biraz. Filmin kendisinden iyi verdiğini söylesem yanlış olmaz sanırım.

6) Their War Here – Hans Zimmer (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Their War Here, Batman v Superman Soundtrack albümünde Man of Steel’i anımsatan tek parça değil. Onu diğerlerinden ayıran en önemli nokta, direkt Man of Steel de yaşanan yıkımı ve felaketi anlatıyor olması. Esasında, tanrıların savaşında insanların hayatta kalmak için verdiği mücadeleyi sembolize ettiğini düşünüyorum. Hakeza bu sekanslar filmde de başarılı bir şekilde yansıtıldı.

5) If You Love These People – Hans Zimmer (Man of Steel)

Superman ve Zod arasındaki final dövüşünden Zod’un ölümüne kadar geçen süre içerisinde dinledik parçayı. Hali hazırda etkileyici olan bu sahneler, bu tema ile beraber çok daha etkili ve epik bir hale bürünüyor. Her ne kadar filmde Superman’in verdiği savaşın insanlık için olduğu vurgusu çok iyi yapılamamış olsa bile Hans Zimmer’dan Superman’in insanlık uğruna verdiği savaşı betimleyen bir parça duymak muhteşem bir şey.

4) Red Capes are Coming – Hans Zimmer & Junkie XL (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Lex Luthor için kullanılan bir tema müziği. Filmde gördüğümüz Lex Luthor, karakter bozukluğuna sahip biri gibi resmedilmişti bana kalırsa ve resmedildiği haliyle de soundtrack karakter ile son derece uyumlu aslında. Filmde kullanımı ise yeterince etkili ve vurucu değildi malesef. Red Capes Are Coming hakkı yenmiş tema müziklerinden.

3) Flight – Hans Zimmer (Man of Steel)

Dürüst olmak gerekirse bu listeyi hazırlarken en zorlandığım albüm Man of Steel oldu. Çünkü Man of Steel soundtrack albümünde parçaların çoğu birbirine benzer tınılara sahip. Bu durumda geçişleri anlayabilmek çok zor hale geliyor. Albümün dikkat çeken bir noktası ise, film ile olan uyumu. Baştan sona bütün parçalarını dinlediğinizde filmi kafanızda canlandırabiliyorsunuz. Fligt ise albümün kendi içinde bir küçük özeti mahiyetinde konumlanmış durumda. Zack Snyder’in Superman yorumunu da güzel betimleyen bir parça.

2) Is She With You ? – Hans Zimmer & Junkie XL (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Akılda kalıcı, etkileyici ve çok gaz bir tema müziği. Diana Prince karakterini Wonder Woman olarak ilk gördüğümüzde duyduk bu müziği. Şu müzikle ortama giren birinin dikkatleri üstüne çekmemesi pek mümkün değil. “Is she With You” etkileyici bir sahne çekmek için daha fazlasına ihtiyaç duymayacağınız notalara sahip. Ayrıca, Wonder Woman karakterinin savaşçı yönünü de çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Wonder Woman ve Justice League filmlerinde de ufakta olsa duyduk bu müziği.

1) Beautiful Lie – Hans Zimmer & Junkie XL (Batman v Superman: Dawn of Justice)

Daha önce defalarca Wayne ailesinin ölümünü izledik. Ancak hiçbiri Batman v Superman filminde Zack Snyder’in yaptığı kadar dramatik değildi. Zack Snyder The Dark Knight Returns çizgi romanından birebir kareleri alarak çekti. Üstüne Hans Zimmer’ın muhteşem notalarını ekleyince ortaya olağanüstü etkileyici bir sahne çıktı. Aslında soundtrack son derece depresif ve melankolik. Bunun yanı sıra epik bir anlatıma da sahip, sadece arka planı doldurmakla kalmayıp Bruce Wayne’nin yaşadığı trajediyi notalarda hissetmenizi sağlıyor adeta. Thomas ve Martha Wayne cinayeti bir dönüm noktası, Bruce Wayne’nin o andan sonraki tüm hayatına şekil veren, etkisini hep hissedeceği bir an. Beautiful Lie parçasının en başarılı olduğu yer tam burası, o hissiyatı seyirciye vermesi. Soundtrack çok net bir şekilde hem trajediyi hem de bir kahramanın doğuşunu sembolize ediyor.

Bonus: Sigrid – Everybody Knows – Danny Elfman (Justice League)

Zack Snyder filmlerinde intro konusunda bugüne kadar çok şahane işler çıkarttı. Wathcmen’de The Times They Are Chnangin’ ile ne kadar maharetli olduğunu gösterdi. Justice League ile birlikte de bu konudaki ustalığını ispatladı artık. Superman olmadan dünyanın umutsuz kaldığını hissiyatını şarkıyla birlikte alıyorsunuz.

Justice League albümünde iki adet cover şarkı var.Bunlar, Come Together (The Beatles) ve Everybody Knows (Leonard Cohen). Come Together coverını çok beğenmedim ancak Everydoy Knows harika olmuş. Şarkı Zack Snyder’ın dramatik anlatımıyla buluşunca da ortaya gerçekten iyi bir iş ortaya çıkmış.

Son olarak bahsetmek istediğim bir şey var: Justice League soundtrackleri içerisinde bulunan ’89 Batman ve John Williams’ın Superman temasını listeye almadım. Çünkü bu temalar DCEU vizyonu içerisinde bulunan karakterler için yazılmış müzikler değil. Açıkçası bu tema müziklerinin şu an izlediğimiz karakterlere uygun olduğunu düşünmüyorum. Karakterler aynı olsa da farklı bir şekilde yorumlanmış durumdalar. Bu tema müziklerinin nostaljik değerlerinin farkındayım ve nostalji olarak kalması taraftarıyım.

Sizlerin listelerinde hangi soundtrackler var , yorumlarınızı bekliyoruz !

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

aranelwilibald

Çizgi romanın panelleri arasında gezinen, bilim kurgunun sonsuzluğunda kaybolan, fantastik evrenlerde maceralara çıkan biri.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.