• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right [Yorumlu] Justice League Batmobile…

ÇİZGİ ROMAN

[Yorumlu] Justice League Batmobile…

R.ist.T.O. 7 Mart 2017


Background

Yakın zamanda “upgrade” edilmiş yeni Batmobile görüntüsü paylaşmış sevgili Zack Snyder…

Biliyorum herkesin Batman’i farklıdır herkesn bu karaktere yüklediği anlam, yansıttığı ve kendine yansımasını istediği özellikleri de farklıdır. Bu nedenle bu görüşümün de benim (ve varsa bana katılanların) kişisel bir değerlendirmem olduğunu üstüne basa basa vurgulayrak şunu söylemek istiyorum. Yahu arkadaş derdin ne senin?

Sen Batman v Superman: Dawn of Justice filminde Batman karakterinin karizmasını çiz, adamı “Martha” kelimesiyle pavlovun köpeğine çevir (burada ailesinin ve özellikle de annesinin kaybıyla yaşadığı tramvanın karkaterin üstündeki etkisinden bahsetmiyorum. Çan sesi ve yemek gibi aslında alakasız iki olayı bir sebep sonuç ilişkişkisine sokarak yine sebepten alakasız, ve sonuca bağlı bir başka tepkiyi açığa çıkarması bağlamında kullanıyorum bu örneği. Zira “Martha’yı kurtarmalıyım” dan, Martha mı? à O benim annemin adı à Annemi kurtaramadım, ve bu nedenle maske takıp adam dövüyorum à demek ki bu adam da bana benzer bir konumda ve aslında insani bir yanı var à annesini seviyor benim gibi o zaman kanka olmalıyız ve bu sefer Martha’yı kurtaracağım düşünce zincirini 0,01 saniye içinde kurup filmin ondan önceki 123 dakikasında kustuğu faşizim manifestosu niteliğindeki replikleri tipexleyen bir adam olarak sunmuş olmanın yanı sıra doğrudan olmamak kaydıyla insan öldürmeyi, patlatmayı ve araba altında ezmeyi makul gören bir Batman verdin bize.) sonra Batman’in ne kadar cool olduğunu hatırlatma ve filme ilgi çekme ayağına nükleer başlık haricinde her tür ağır mühimmat kullanan silahla donatılmış bir Batman ile prim yapmaya çalış…

Batman okumadın mı? Man of Steel’da insanların neden filmi eleştirdiğini okumadın mı? Hadi orda duygusal olarak kabullenmemiz zor olsa bile mantık çerçevesinde bir rasyonalizasyon mümkündü. Zaten bu yüzden Batman v Superman’de Batman’e Doomsday’i yönlendirdiğin rıhtımın boş olduğunun söyletmedin mi?

Karakterlerin kendi kendilerine koydukları, aşmadıkları, aşamadıkları sınırlar nedeniyle kendilerini suçluşardan ayırdıklarını, insanlıklarını koruduklarını ve okur/seyirci gözünde kendilerini azadettirdiklerini kafan basmıyor mu?

Çizgi romanlarda Batmobilde silah yok demiyorum ama Batmobil’in ve Batman’in bir karekteristik özelliği olarak alet ve cihazlarının cazibesi hiçbir zaman potansiyel hasar gücü ve ceset yaratma kapasitesi değil.

Git Lego Batman izle ve niye Batman’in son zamanlardaki en iyi yorumu olarak değerlendirildiğini bi düşün… Ya da git sen salonda kal, başka biri çeksin şu filmleri… Geoffffff! Napıyorsun abi ya bi hakim olamadın şu adama!

Bu yazının şu noktaya geleceğini tahmin etmedim. Yine kusar gibi yazdım ama azıcık da olsa

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: , , , , , , .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post
Post comments (3)
 1. Sonsuz on 8 Mart 2017

  Klavyene sağlık. Yazının hepsine katılıyorum, sadece şunu söyleyeyim belki savaştıkları canavar ya da robotumsu şeylere karşı hasar gücü fazla olsun diye bir ekleme hede hödösü olabilir belkim.

  • R.ist.T.O. on 8 Mart 2017

   olabilir tabii… ama mevzu o değil, bir kontekst olduğunda anlam verilebilir ama bir pazarlama malzemesi olarak, hele hele kontekst olmadan “bakınla bu silahlı batmobile ne kadar da havalı değil mi?” demek bence yanlış bir yaklaşım biçimi

 2. Cagatay C on 13 Mart 2017

  Yazıyı okurken resmen rahatladım. su yazdıgın uzun cümlelere de hayranım. Fotografa 5 saniye bakınca arabanın camından steven seagel cıkacakmıs gibi bir havası var.

  ciddilesirsek ise, abi yapmıcaklar iste. bi iki podcastte sizde söz etmistiniz.farklı bi batman yapıyorlar, bildiğimiz batman değil. keza farklı bi süperman . adam öyle yapacak iste. belki simdiki cocuklar yeni batmani yeni supermani daha havalı buluyordur bilmiyorum, olabilir.yazıyı da zack snyder ın muhtemel dusunceleri ile bitireyim

  -Amk geekleri , hiç bir seyi beğenmiyorlar.
  -Zack Snyder

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.