• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right Robert Kirkman’s Secret History of Comics – Çizgi Romanların Gerçek Hikayeleri!

ÇİZGİ ROMAN

Robert Kirkman’s Secret History of Comics – Çizgi Romanların Gerçek Hikayeleri!

Ahmet Torun 15 Kasım 2017


Background

Çizgi roman, insanlık tarihinin en ilginç ürünlerinden birisi olagelmiştir hep hayalperestler için. Bunun en büyük nedeni de sanıyorum ki, tek bir kişiye verdiği bu boşluktan evrenler var etme ve bu evrenler içinde yaratımlarını istediği şekilde kullanarak kendi hikayelerini anlatabilme kudretidir.

Yalnızca bir kağıt ve kaleme ihtiyaç duyan bir sanat aracı olarak çizgi roman, hiçbir şeye sahip bir insan için bile sınırsız olasılıklarla doludur. Öyle ki, çizgi roman tarihi pek çok hayalci kumarbazın aşık attığı bir savaş alanı gibidir. İşte Robert Kirkman da henüz çok genç olmasına rağmen, çizgi roman tarihine ismini şimdiden altın harflerle kazımış Kentucky’li bir yazar.

Kirkman, 2000’de çizer Tony Moore‘la yarattığı Battle Pope çizgi romanını kendi küçük yayınevi Funk-O-Tron‘dan yayınlayarak yazarlık hayatına başlar ve sonrasında Image Comics‘e Science Dog, SuperPatriot ve Tech Jacket gibi aksiyon serilerini üretir. 2003’de başladığı Invincible serisiyle çizgi roman dünyasındaki tüm gözleri üstüne çevirdikten kısa bir süre sonra The Walking Dead çizgi romanıyla ciddi anlamda bir süper star haline gelir.Robert_Kirkman

Kirkman’ın bu kadar başarılı olmasını yalnızca hemen hemen her eserinde kurguda yakaladığı akıcılık ve sade fakat vurucu diyalog yazma kabiliyetine bağlayamayız. Kendisinin yazar, çizer ve editörler tarafından bu kadar saygı duyulan bir insan olmasını ve kısa süre içinde (gerçek bir kurucu-ortak olmamasına rağmen) Image Comics’in beş kişilik kurucu-ortakları arasına dahil olmasını sağlayan çok daha önemli bir özelliği var. Robert Kirkman, belki de hırsı ve çalışkanlığıyla şu an dünya üzerinde yaratıma devam eden sanatçılar arasında parmakla gösterilebilecek derecede nadir bir insan.

Image Comics’teki başarısı kendine az gelmiş olacak ki, Kirkman 2010 yılında yapımcı ve yönetmen David Alpert ile Skybound Entertainment isimli yeni bir stüdyo kurar. Ve kuruluşundan bu yana bu stüdyo içinde yeni çizgi roman serileri, televizyon dizileri ve video oyunları üretmeye devam eder. Bunlardan bir kısmını bilmeseniz bile muhakkak ismini duymuş olduğunuzu düşünüyorum ki bu markalar içinde The Walking Dead dizisi, Telltale Stüdyoları’nın The Walking Dead oyun serisi, Outcast çizgi romanı ve televizyon dizisi, Thief of Thieves çizgi romanı ve video oyunu gibi pek çok başarılı yapım bulunmakta.

2016 yılında Skybound, Kanada’da Skybound North isimli yeni bir stüdyo kurdu ve uluslararası bir stüdyo haline geldi. Bunu 2017 Ağustos’unda Amazon stüdyolarıyla uzun vadeli bir ortaklıkla destekleyen Kirkman, büyük planlarla çırılçıplak koşarak üzerimize geliyor. Bunların arasında 2019’da görmeyi umduğumuz Invincible filmi de yer alıyor. Filmin yapımcı yönetmenleri Evan Goldberg ve Seth Rogen, film hakkında heyecanlanmamıza yetiyor da artıyor bile. (Söylemezsem çatlarım; kendilerinin leziz Preacher uyarlamasından sonra ellerini bir diğer Garth Ennis şaheseri olan The Boys‘un dizi uyarlamasına da daldırmış olmaları günümüz okuyucu ve izleyicisinin yüreklerinde pır pır eden bir kelebeğin varlığına dair şüpheleri arttırıyor.)

Kirkman burada da durmamış ve “The Walking Dead” ve “Fear the Walking Dead” dizilerinin yapımcılığını üstlenen AMC Stüdyoları‘yla “Secret History of Comics” isminde bir televizyon belgeseli üzerinde çalıştığını duyurmuştu. İşte o belgesel, yayın hayatına 12 Kasım 2017 itibariyle başladı.

Tam adıyla, “Robert Kirkman’s Secret History of Comics”, bir saatlik bölümler dahilinde çizgi roman sektörünü şekillendiren isimler, ikonlar ve bunların hikayeleri hakkında kaçırılmayacak bir belgesel serisi. İlk sezonu altı bölümden oluşan belgeselde Stan Lee, Todd McFarlane, Kevin Smith, Lynda Carter ve garip bir şekilde kendisi de sıkı bir çizgi roman takipçisi olan oyuncu Michelle Rodriguez dahil pek çok kişiyle yapılmış röportajlara, konu edinen olaylarla ilgili ses ve video kayıtları ve sayısız görsel materyal eşlik ediyor. Hemen hemen her bölümü ayrı bir ekip hazırladığı ve her bölüm ayrı yönetmenlerin elinden geçtiği için prodüksiyon kalitesinde bir tutarlılık beklememeniz gerektiğini söylemem gerek, fakat tutkulu bir çizgi roman okuyucusu için bu gibi detaylar çok da önemli değil gibi.

2017 San Diego Comic-Con esnasında, Robert Kirkman’s Secret History of Comics panelinde Kirkman, belgesel seri hakkında çok heyecanlı olduğunu gizlemedi ve üstüne basarak “bunun bir ilk olduğunu ve devamını getirmek istediğini” söyledi. Ardından adeta bir mahalle esnafı edasıyla çizgi roman okuyucularına göz kırpıp “Eşe dosta, sağa sola, bulabildiğiniz herkese bu belgeseli yayıp izletin lütfen!” çağrısı yapmaktan da gocunmadı. Kendisinin de belirttiği üzere, ilk sezona gösterilen ilgiyle doğru orantılı olarak ikinci sezonun varlığı ve büyüklüğü belirlenecek. Belgesel dizinin detayları aşağıdaki şekilde:

 

ROBERT KIRKMAN’S SECRET HISTORY OF COMICS

Season 1 Episode 1 (12 Kasım 2017) – The Mighty Misfits Who Made Marvel
Season 1 Episode 2 (13 Kasım 2017) – The Truth About Wonder Woman
Season 1 Episode 3 (20 Kasım 2017) – The Trials of Superman
Season 1 Episode 4 (27 Kasım 2017) – City of Heroes
Season 1 Episode 5 (4 Aralık 2017) – The Color of Comics
Season 1 Episode 6 (11 Aralık 2017) – Image Comics: Declaration of Independents

Serinin yaratıcıları hakkında detaylı bilgi için: IMDB Sayfası

AMC_Banner Robert_Interview Robert_TWD Stan_theman_Lee TWD_interview

Tagged as: .

Avatar
Author

Ahmet Torun

2009'dan bu yana freelance sürüngen olarak yaşamını devam ettirmekte. Çizgi romandan ve oyundan ayrılamaz, düzenli olarak yazıp çizmezse bir tarafları şişer. Sevimli gözüken gıcık bir tip.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
[Fragman] Stonehearst Asylum

Bir Edgar Allan Poe esinlenmesi olan Stonehearst Asylum’un fragmanı ile karşınızdayız. Shutter Island’a benzerliği ile...

Haftalık Geek Bakışı – 08 (13.03.2017 – 20.03.2017)

Selam Gençler! Yep yeni bir Haftalık Geek Bakışı burada! Bu bölüm istemiz bir şekilde biraz...

Kapat