• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [İnceleme – Spoiler’sız] Wonder Woman: Hem İyi Hem De Doğru

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme – Spoiler’sız] Wonder Woman: Hem İyi Hem De Doğru

unratedlogician 30 Mayıs 2017


Background

Bazı filmlerin iyi olmasını umarız, bazılarının ise iyi olması gerektiğini biliriz. Bunun yanı sıra bazı filmlerin sadece iyi olması da yetmez, doğru da olması gerekir. DCEU’nun şimdiye kadar çıkardığı filmlerde, bu kriterlerin hepsini sağlayabilen bir film olmamıştı ne yazık ki. Ya kendi halinde iyiydi fakat doğru değildi (Man of Steel), ya da baştan bütünüyle hatalar üzerine kurulmuştu (BvS/Suicide Squad). Bu döngüyü hangi filmin bozacağını merakla bekliyorduk. Ve, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Wonder Woman DCEU’nun çıkardığı ilk hem iyi hem de doğru olan filmi olmuş.

70 yıldan uzun bir tarihe sahip, gelmiş geçmiş en ikonik çizgi roman karakterlerinden birisi Wonder Woman. Düşününce, beyaz perdeye uyarlanmasının bu kadar zaman alması da bir garip geliyor insana açıkçası. Fakat geç olsun, güç olmasın, iyi olsun ve de doğru olsun.

wonder-woman-embargo-lift-image-full-236508

İlk Doğru: Karakterizasyon

Öncelikle film bir orijin hikayesi anlatıyor. Yani bu filmde gördüğümüz Diana aslında Batman v Superman: Dawn of Justice’de gördüğümüz kişi değil, ya da henüz o değil bir bakıma. Daha saf, daha idealist, daha pür. Fakat insanlığın gerçekleri ile yüzleşince, özellikle de savaşı ve etkilerini görünce kişinin gelişmesi de kaçınılmaz ve bana kalırsa film bu yolculuğu başarılı bir şekilde ele almış. Doğru demiştim ya, filmin başardığı ilk doğru bu işte. Wonder Woman’ın karakterizasyonu ve gelişimi tam da olması gerektiği gibi.

Gal Gadot da filmden önce şüphe ile yaklaştığım bir isimdi açıkçası. Hala rol için en kusursuz ve mükemmel kişi olduğunu düşünmüyorum ama iyi bir çıkarmış diyebilirim. Karakter için gereken, özellikle fiziksel performansını gayet başarılı buldum. Geri kalan oyuncular ile kimyalarının da iyi tuttuğunu söyleyebilirim.

Bu isimlerden Themyscira ve Amazon’ları temsilen Robin Wright (General Antiope) ve Connie Nielsen (Kraliçe Hippolyta), diğer tarafta ise Chris Pine (Steve Trevor) öne çıkıyor tabii.

asdasdasd

Diana’nın annesi ve aynı zamanda Amazon Kraliçesi Hippolyta’yi canlandıran Connie Nielsen ve onun kardeşi General Antiope’yi canlandıran Robin Wright, rollerine inanılmaz yakışmışlar bana kalırsa. Özellikle Diana’ya karşı olan farklı yaklaşımları güzel bir dinamik oluşturuyor filmin başlarında. Birinin daha korumacı ve ebeveynvari, diğerinin ise daha savaşçı ve çetin tavırları Diana’nın da karakteristiğinde önemli yer kaplıyor. Bunun yanında bu Amazon savaşçılarını da bütün görkem ve asillikleri ile ekranda ve aksiyon içinde görmek zaten haliyle oldukça keyifli.

tumblr_onjh6vd4RS1rnsdhso1_1280-2

Filmin beni en çok etkileyen kısımlarından birisi de Steve Trevor oldu açıkçası. Chris Pine ve Gal Gadot ikilisine DCEU’da gördüğümüz en oturaklı, doğal ve izlemesi en keyifli dinamik demek yanlış olmaz sanırım. İki tarafın da diğerinin dünyasına yabancı olması ve öğrenme aşamaları, aralarındaki diyaloglara da başarıyla yansımış. Fakat Steve Trevor kendi başına da iyi ele alınmış bir karakter. Dünyayı ve savaşı daha pragmatist ele alan ajan kişiliği, daha idealist Diana ile sağlam bir fikir çatışması da oluşturuyor zaman zaman. Bu iki karakter de diğerini yükseltip, geliştiriyor film içinde. Bunların yanında, Chris Pine’ın mizah zamanlaması ve becerisi de filme hoş bir hava katmış.

Tagged as: .

Avatar
Author

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.