• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right [Spolier’lı Eleştiri] Wonder Woman: Sert, Ciddi, Etkileyici ve Sürükleyici

FİLM

[Spolier’lı Eleştiri] Wonder Woman: Sert, Ciddi, Etkileyici ve Sürükleyici

David 4 Haziran 2017


Background

” 100 yıl önce, insanoğlundan uzaklaştım; dehşet dolu bir yüzyıldan. İnsanlar bu dünyada birlikte durmayı imkansız hale getirmişti.”

Batman v Superman Dawn of Justice’ı Diana’nın, Superman’in cenazesinde Bruce Wayne ile bu sözler eşliğinde yaşadığı dialog ile bitirmiştik. Filmin içinde de gördüğümüz, Diana’nın 1. Dünya Savaşı’ında çekilmiş fotoğrafı ve Doomsday ile savaşırken söylediği ” Daha öncede başka dünyadan gelen şeyleri öldürdüm.” sözü ile Dawn of Justice’dan çok uzun zaman önce yaşanmış olan bir olay yüzünden Diana’nın, tıpkı Bruce Wayne gibi insanlara olan umudunu kaybetmiş olduğunu anlayabiliyorduk. Filmin başında bu hemen hemen 100 yıllık fotoğrafı yeniden görüyor, sonrasında ise bu fotoğrafın hikayesini ve daha fazlasını film boyunca, Diana’nın küçük bir çocuk olduğu günlerden başlayarak öğreniyoruz.

wonder-woman-wwi-plate-photograph-236467

Image via Warner Bros.

Filmi oldukça beğendiğimi söylemeliyim. Elbette ki film içerisinde yanlış yapıldığını düşündüğüm ve eleştireceğim yönler de mevcut. Ancak bunlar, filmin genelinin iyi olmasına etken oluşturan şeylerden çok tamamlayıcı ögeler (daha çok yönetmenin tercihleri) ile alakalı konular. Filmin ana iskeleti ise gayet sağlam ve ayakları yere basan cinsten. Şahsen DCEU filmlerinin, günümüz süper kahraman filmi anlayışından (Bunu komedi – bilim kurgu – aksiyon olarak tanımlarsam yanlış olmayacağını düşünüyorum.) farklı bir tarza sahip olduğu için aşırı eleştirilmesini ve bir kalıba sokulmaya çalışılmasını yanlış bulan biri olarak, bu filmin DCEU’nun kendisine has sertliğinden ve işlediği yetişkin temalarından taviz vermemiş olmasından oldukça memnun kaldım. Zaman olarak 1. Dünya Savaşı gibi ilk kez savaşın sadece cephedekileri değil cephe gerisindeki insanları da etkilediği, sivil kayıpların da o zamana kadar dünya tarihinin en yüksek rakamına ulaştığı korkunç bir dönemin seçilmesi ve bu konuyu tüm sertliği işleyen sahnelerin filmin içinde yer alması, DCEU adına kendisini rakiplerinden ayıracak ve ciddi bir çizgi roman filmi izlemek isteyen kitleyi memnun edecek bir hamle olmuş.

landscape-1496333207-wonder-woman-trench-gal-gadot

Image via Warner Bros.

Film, Diana’nın (Gal Gadot) Louvre Müzesi’ne gidişi ile açılıyor. Bruce Wayne’in Diana’nın 1918 yılında, Belçika’da çekilmiş olan fotoğrafının orijinal kopyasını bulduğunu görüyoruz. Sonrasında ise Themyscira ile tanışıyor ve Diana’nın çocukluktan yetişkinliğe uzanan period içerisinde yaşadıklarını izliyoruz. Themyscira’nın ve Amazonların beyaz perdeye aktarımı çok hoşuma gitti. Amazonların kraliçesi Hippolyta’nın (Connie Nielsen) Diana’ya insanoğlunun ve Amazonların yaradılışı ile ilgili anlattığı hikaye için Michelangelo tablolarına benzer illüstrasyonların kullanılması, hem oldukça hoş bir detay olmuş, hemde bu hikayenin görsel anlatımını oldukça etkileyici hale getirmiş.

WonderWomanRobinWright

Image via Warner Bros.

Filmin yönetmeni ‎Patty Jenkins, Diana’nın karakter gelişiminin temelini oluşturan Themyscira bölümlerinde, karakteri biraz daha detaylandırmak yerine daha tempolu ve akıcı, fikirsel değil görsel bir anlatımı tercih etmiş. Filme olan ilk eleştirim de bununla alakalı. Ben, Themyscira’da Steve Trevor (Chris Pine) hikayeye dahil olana kadar ki bölüm biraz daha uzun tutulsa daha iyi olurmuş diye düşünüyorum. Neticede bu bir orijin filmi ve her ne kadar karakter daha önce BvS’de tanıtılmış olsa da Diana ve Antiope’li (Robin Wright) sahneler, karakterin gelişimi açısından oldukça iyi bir fırsat oluşturabilirdi. Filmin başındaki bu hızlı geçiş dışında bir diğer eleştireceğim nokta ise, Steve Trevor Themyscira’ya geldikten sonra sahilde yaşanan savaşta kullanılan ağır çekimler.Özellikte Antiope’nin yer aldığı bir iki sahnede oldukça hoş duran ağır çekimler, bu aksiyon sekansının genelinde kullanılınca tempo düşürücü bir etki yaratmış.

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.