• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] Legion’ın İlk Sezonunu Masaya Yatırıyoruz – II (Beklenmedik Sonlu)

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] Legion’ın İlk Sezonunu Masaya Yatırıyoruz – II (Beklenmedik Sonlu)

unratedlogician 7 Nisan 2017


Background
share close

Evet, Legion incelememize kaldığımız yerden devam ediyoruz. İlk kısımda sezonun ilk yarısını ŞURADA incelemiştik. İlk 4 bölüm beklentileri karşılamış, bizi sezonun geri kalanı için oldukça yükseltmişti. Sıra geldi asıl belirleyici kısma. Zaman kaybetmeden geçelim incelemeye, ne dersiniz? “Shall we begin?”

(SPOILER UYARISI!: Bölümlerin bulunduğu sayfalarda sadece o bölümün sonuna kadar olan kısımlara ait SPOILER bulunur.)

bscap0001

5. BÖLÜM

Bir önceki bölüm bıraktığımız yerden başladık. Ekip yaralı Kerry’i Summerland’e yetiştiredursun, bölümde ilgi çeken ilk şey David oldu. Karşımızda biraz farklı bir karakter vardı. Daha özgüvenli, daha kibirli ve gücünün kontrolünü elinde bulunduran bir David. Syd ile balayına bile gittiler bu sayede. En son Lenny/parazitin yardımı ile astral boyuttan kurtulmuştu kurtulmasına fakat sevimli yaratığın David’i giderek kontrol altına alması adına işleri hızlandırmış gibi gözüküyor yaşanan olaylar.  David, bu özgüven ateşiyle kardeşi Amy’i kurtarmaya gitmeyi de kafasına koydu Melanie Bird’ün bütün uyarılarına rağmen.

Melanie Bird’ün David ile ilgili planları olaylara daha garantici yaklaşmasına neden oluyor doğal olarak. Yıllardır göremediği kocasını geri getirebilme umuduna kavuşan kadına karşı David’in tavrı ise biraz küçümseyici ve alaycı. Burada benim dikkatimi çeken, Syd’in de David’deki bu değişime tamam olması. “Errrrkeğimm” diye diye gezdi bölümün ilk yarısında. Etin ete değmesi bu kadar gözü kör etmemeli.

Bölüm çoğu açıdan dizinin kırılma noktasına da tekabül etti aslında. Eldeki kartlar artık açılmaya başlandı. Parazit etkisi altında olsun veya olmasın, kontrolü bir nebze elinde tutabilen bir David’in nelere kadir olabileceğini gördük ilk defa. Ayrıca David’in villian olarak da potansiyelini yansıtmaları hoşuma gitti. Yerle bütünleşen, yanan, duman olan kişilerin Division 3’den olması katliamın büyüklüğünü pek hafifletmiyor sonuçta. Bunun o deri? güvenlik kamera ekranlarından göstermeleri de yine bütçe dahilinde yaratıcı bir ve etkili bir sunum olmuş.

bscap0016

David’in iyi tarafının direnme çabası ve bunu temsilen telli çalgılı, sakin ama güçlü haykırışı. Bu diziyi özel yapan şeylerin bir özeti gibi sahne aslında. Dizinin hikaye ve karakterlere belirli bir yön vermek için bir açıklama yapması gerekiyor fakat bunu tek bir cümle veya basit bir voiceover ile yapmak yerine bu şekilde yapmayı tercih ediyor. Biz de mest oluyoruz işte ne güzel.

bscap0018

Tahmin ettiğimiz bir sır da açığa çıktı bölümde. David aslında evlatlıkmış. Burada değinmek istediğim spesifik olarak sır değil de, bu sırrın drama menfaati uğruna suyunun sıkılmaması. Bir an gerçekten korkmuştum o yöne mi gidiyoruz acaba diye ama neyse ki aynadan bütün karizması ve ürperticiliği ile çıkan Aubrey Plaza bizi rahatlattı. Amy’e de acıdım açıkçası. 10 ömür yetecek travmayı 2 dakika içinde yaşattılar kadına.

Sessiz gerilimin kemiklere işlediği son kısımlara değinmezsek olmaz tabii. Bangır bangır gerilim müziği yerine kullanılan sessizlik tercihinin ne kadar yerinde olduğunu, Syd’in önünden koşarak geçen Koca Kafa’nın izleyiciye de iki üç damla su kaybı yaşatmasından fark edebiliriz sanırım. Ardından Lenny’den “Biz ne güzel takılıyorduk. Siz gelip kafasına o saçma fikirleri soktunuz.” diyerek gelen balayına nispet yiyişmesi de şaşırtıcı derecede rahatsız ediciydi.

Bu arada The Eye’ın telekinezici abiyi alt edip yerine geçtikten sonra David’e yaptığı taramalı tüfekli saldırı da, hangi nedenle olursa olsun yanında ateşli silah taşımanın ne kadar yanlış olduğunu bize bir kez daha hatırlattı. Birisinin elinde telli sopa, diğerinde taramalı tüfek. Sonra mutantlar terörist denince suçu başkasına atıyorsunuz.

Tam, neyse ki bu sorumsuzluğun imdadına David ve muhteşem güçleri yetişti derken, aslında bir düşmandan kaçarken diğerinin direkt kucağına düştüklerini fark ediyoruz. Bir de ne tatlı ne sevecen bir yaratıktır ama o ya? Nur yüzlüm. David’in de o son anlardaki çaresizliğini daha iyi veremezlerdi sanırım.

Ama işte asıl şoka gelirsek; bölüm birden tam da her şeyin başladığı yerde bitti.

bscap0046

Kırılma noktası demiştim yazının başlarında. İşte bu an o an. Üzerine şimdi konuşmak da gereksiz bana kalırsa. Göreceğiz, dizi artık bu tercihin de altından kalkabilirse önü çok açık. Güvenimiz de hayli yüksek.

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.