• Home
 • keyboard_arrow_right DİZİ
 • keyboard_arrow_right LİSTE
 • keyboard_arrow_right [Liste] 2016’nın En İyi Dizileri

DİZİ

[Liste] 2016’nın En İyi Dizileri

R.ist.T.O. 3 Ocak 2017 6


Background
share close

The OAgeekstra_2016en-iyi-dizi-7

Bu dizi “ya seni yutar ya da zerre ilgini seçmez” kategorisinden bir dizi. Dizi çıktığından beri olumlu ve olumsuz birçok eleştiriyle karşılaştım. Bu eleştirilerin doğruluğunu veya yanlışlığını tartışmak çok anlamlı değil.

Ben diziyi aşırı derecede beğendim. Mükemmel bir diziydi diyemeyeceğim zira beni diziden kopartan, diziyi izlerken dizide anlatılan hikayeyi ve bu dizinin izleyiciye sunuluşunda yapılan tercihlere birlikte değerlendirmeye zorlayan anlar vardır.

Bir izleyici olarak film, dizi vb eğlence türlerinin ilk ve en önemli erdeminin izleyiciyi bulunduğu ortamdan ve gerçeklikten tamamıyla soyutlayarak anlatılan hikayenin içine alması olduğuna inanıyorum. Belki de bu tarz eğlencelerin benim için en büyük değeri bir kaçış aracı olmalarından geliyor olması. Dizinin, diziyi izlerken bana dizinin sunum mekaniklerini sorgulatması, sorgulamanın doğası gereği beni gerçekliğe geri itmeyi gerektiriyor.

Dizinin ilk erdeme tam olarak uymamasına rağmen beğenmemin sebebi zaten birinci erdemin hiçbir zaman erişilemez ideal bir hedef olmasının yanı sıra ikinci ve üçüncü erdemlerden büyük puan kazanması.

İkinci erdem keyif faktörü. Üçüncüsü ise katma değer. Yukarıda da dediğim gibi bazı şeyleri rasyonel bir şekilde sorgulamamı gerektirse de hikaye, anlatım şekli ve sunduğu farklı perspektiflerle oldukça tatmin ediciydi.

The OA alt yapısında çok temel bir soruyu ve sonrasında sorunun kendisini sorguluyor. Bu sorgulamaları da steril bir sonuç odaklılığın içinden doğan çok çirkin bir gerçeğin masalsı bir anlatımını harmanlayarak yapıyor. Bunu yaparken de bizi dünyadan koruyan sert, skeptik ve ironik maskelerimi atarak garip, saf, yumuşak ve hassas iç benliğimizi de kabullenmeye davet ediyor.

Eğer genel olarak mutlu bir insansanız, kendi kimlik ve hayatınız ile olan memnuniyetsizliğiniz çok yüksek değilse belki dizinin prodüksiyon kalitesi, sinematografisinin ötesinde sizi cezbeden bir şey bulamayabilirsiniz. Belki de bu iyi bir şey. Kesinlikle kendini “hasarlı” gören insanların daha çok yakınlık duyacağı dizilerden olduğu kanısındayım. Fakat benim için yılın en büyük sürprizlerinden ve kesinlikle en iyi işlerinden.

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 6 comments.
 1. SORCERERSUPREME on 3 Ocak 2017

  Listenin çoğuna katılmakla beraber merak ettiğim bir konu var. 2016 yılı dizileri konuşulurken neredeyse kimse Preacher’dan bahsetmiyor. Bence yılın en iyi dizilerinden biriydi.Preacher dizisinin bu kadar underrated olma sebebi sizce nedir?

  • R.ist.T.O. on 3 Ocak 2017

   aslında bu listede olabilecek bir diziydi Preacher bence de ama aklıma gelmemiş yazıyı yazarken.
   Preacher zor bir dizi bence. konuyla ilgili az çok fikri olan birisi için taşlar yerine oturuyor ama konteksti olmayan biri için David Lynch filmi gibi gelmiş olabilir bence.
   Dizinin yeni başlayanlar için zor olabileceğini düşündüğüm bir başka sebep ise (daha önce preacher hakkında hiç bir şey bilmeyen ortalama bir izleyici için böyle olabileceğini düşünüyorum) dizinin baştan izleyicinin çapa atabileceği karizmatik veya empatik veya kendine benzer veya komik bir karakter sunmuyor olması. Preacher karakterlerin bu saydığım özellikten yoksun olduğunu söylemiyorum tabii ki, ama çok katmanlı karakterler olduklarından izleyicinin o karakterlere bağlanması için biraz karakterleri tanıması gerekiyor ve dizinin genelinde dominant olan garip ve olağan üstü hava insanı rahatsız etmeye ve “başka dünya” hissi vermek için o kadar çok çalışıyor ki diziye karşı doğal bir sevgi oluşumu zor olmuş olabilir.

   Sabır ve biraz çaba isteyen bir dizi. Kirpi sevmek gibi 🙂

   • SORCERERSUPREME on 3 Ocak 2017

    Evet, özellikle kaynak materyal hakkında bilgisi olmayan bir kişi için zor bir dizi olabilir. Dizinin kendine has bir havası var. Uzun zamandır bu kadar özgün atmosfer oluşturabilen bir dizi izlediğimi hatırlamıyorum. İzlerken mizahıya, doğa üstü olaylarıyla bana sürekli Twin Peaks’i hatırlattı.Tarzını sevmeyene birşey diyemem, dizi itici gelebilir ama seven biri için gerçekten çok iyi bir yapımdı. Bu arada balkon keyfinde Preacher 1.sezona da yer vermenizi veya ayrıca sezon incelemesi yapmanızı da isterim.

 2. Cagatay C on 6 Ocak 2017

  Baba PREACHER en iyi dizi bak taşak geçmiyorum harbi en iyi dizi. 2016 nın değil, direk en iyi dizi. Abi sen karizmatik karakter yok demişsin ulan preacher var ya işte, komik karakterde cassidy. Garip ve olağan üstü havada zaten asıl en iyi olma nedeni

 3. Cagatay C on 17 Ocak 2017

  The Young Pope da efsane olmuş, zaten paolo sorrentino abimiz cekmis tam bir sanat eseri bence herkese tavsiye ederim.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.