• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right WESTWORLD
  • keyboard_arrow_right Westworld’un İkinci Sezonunda Farklı Bir Dolores Göreceğiz

DİZİ

Westworld’un İkinci Sezonunda Farklı Bir Dolores Göreceğiz

R.ist.T.O. 17 Nisan 2017


Background
share close

HBO’nun Westworld dizisi 2016’nın en çok ses getiren dizileri arasında. Çok yakında sona erecek olan Game of Thrones dizisinin tahtını devralması beklenen bilim kurgu dizisini sizin de izlemiş olduğunuzu tahmin ediyorum (izlemediyseniz mutlaka izleyin).

Daha önce yazdığımız yazılarda ve yayımladığımız Podcastlerde dizi hakkındaki düşüncelerimizi ve yorumlarımızı sizinle paylaşmıştık. Benim görüşüm, diziden beklediğim çığır açıcı ve yenilikçi fikirler/uygulamalardan yoksun olsa yüksek kalite prodüksiyonu ile çok başarılı bir yapım olduğu yönündeydi.geekstra_westworld (1)Bilenler biliyor ki Westworld’un sezon finali ilk sezonun akışını ve hikayesini tamamen rayından çıkartan bir ana sahne olmuştu. Kafkaesk ile de çok tartışıtığımız “bilinç ve benlik” kazanmış mekanik/elektronik varlıkların varoluş hakları, yaratan ve yaratılan arasındaki etik ilişki gibi ilginç konulara değinilen dizi, ikinci sezonda bunun yalnızca bir feslefi tartışmadan kanlı bir çatışmaya geçişine şahit olacağıza benziyor.

Dizide Dolores karakterini canlandıran Evan Rachel Wood’un EW’ya verdiği röportajda Dolores’in dönüşümü ile ilgili fikirlerini şöyle dile getirmiş:

Dizinin final bölümünde gördüğümüz “zincirlerini kırmış” Dolores’i görmek için sabırsızanıyorum. O son saniyelerde karakterin daha önce görmediğimiz bir yönünü görüyoruz. Farklı bir programlama ve zincirlerini tamamen kırmış bir halde. İlerleyen bölümlerde aynı karakteri göreceğimizi sanmıyorum. Evrim geçirmiş bir sürüm olacak.

Konsepti gereği dizi bize anlatmak ve ima etmek istediklerinden ziyade, bizim kendi duygusal, entellektüel ve belki de dürtüsel reaksiyonlarımızı diziye yansıtarak izlememize olanak sağlıyor. Dolores tetiği çektiğinde tamamen mekanik ve kendi doğrularıyla uyuşan mekanik bir karar mı alıyor? Bilinç sahibi olduğu noktada duyusal çelişkiler kararlarını etkiler hale geldi mi? O an acı çekti mi?geekstra_westworld (2)Hatırlayınız ki Maeve karakterinin isyankarlığı bile programlamasının bir parçasıymış gibi bize yansıtıldı. Yapay zekanın “yapay”lığı nerede bitiyor ve nerede “benlik” başlıyor?

Eminimki ikinci sezonda Samurai World’un da işin içine katılmasıyla görsel olarak çok daha keyifli bir dizi haline gelecektir fakat sanırım nihayetinde cevabı yine seyirciye bırakılacak soru “insanlar ve Dolores gibi bilinç sahibi robotlar arasındaki fark ne?” olacaktır…

Westworld dizisi 2018’de HBO ekranlarına geliyor.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.