• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right 90. Akademi Ödülleri En İyi Görsel Efekt Dalında Son 20’ye Kalan Filmler Açıklandı

FİLM

90. Akademi Ödülleri En İyi Görsel Efekt Dalında Son 20’ye Kalan Filmler Açıklandı

unratedlogician 11 Aralık 2017


Background
share close

Oscar ödülleri için En İyi Görsel Efekt dalında aşamalı bir süreç izleniyor. Academy of Motion Picture Arts and Sciences, önce o senenin en başarılı 20 filmini, daha sonra 10, en sonunda da ödül gecesinde boy gösterecek 5 filmi seçiyor.

Akademide oy verme sürecinin nasıl işlediğiyle ilgili ufak bir özet geçmek gerekirse: Oscar ödüllerinde spesifik adaylıkları o spesifik dalın temsilcileri seçiyorlar. Yani, en iyi 5 yönetmen adayı sadece yönetmenlerin, en iyi 5 oyuncu adayı sadece oyuncuların, en iyi 5 senaryo ödülü sadece senaristlerin vs. oyları ile belirleniyor. O spesifik dalda 5 aday seçildikten sonra, bütün akademi üyeleri o 5 aday arasından 1.’yi seçmek için oy kullanıyorlar.

Habere dönersek, Academy of Motion Picture Arts and Sciences ilk aşamada son 20’ye kalan filmleri açıkladı geçtiğimiz gün. Görsel efekt değerlendirmelerinde gerçekçilik kadar, yenilikçi ve öncü yaklaşımların da ödüllendirildiğini hatırlamakta fayda var.

İşte o 20 film:

Alien: Covenant
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Dunkirk
Ghost in the Shell
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Jumanji: Welcome to the Jungle
Justice League
Kong: Skull Island
Life
Logan
Okja
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
The Shape of Water
Spider-Man Homecoming
Star Wars: The Last Jedi
Thor: Ragnarok
Valerian and the City of a Thousand Planets
War for the Planet of the Apes
Wonder Woman

 

Benim bu son 20 film arasından kişisel favorilerim Blade Runner 2049, Kong: Skull Island, Okja, Valerian and the City of a Thousand Planets ve War for the Planet of the Apes. Planet of the Apes serisi açıkçası serinin her yeni filmiyle beraber şempazede fotorealizm konusunda sınırları zorluyor. Gerçekçi yaklaşım dalında oyum kesinlikle ilk onların olur. Fakat görsel efekt tarafında yaratıcılığın da etkisini bariz bir şekilde gösterdiği bir başka film beni diğerlerinden daha fazla etkilemeyi başarmıştı geçtiğimiz sene. Bahsedeceğim filmin, senaryo ve oyunculuk alanlarında sorunları olduğunu, aslında genel anlamda da hayal kırıklığı sayılabileceğini söyleyebiliriz. Devasa bir bütçesi olmasına rağmen gişede de beklediğini hiç alamamış bir filmdi. Valerian and the City of a Thosand Planets’den bahsediyorum. Luc Besson’ın tutku projesi, 2017’ye geri dönüp baktığımızda, en azından görsel alanda iyi şekilde hatırlayacağımız bir yapım olmayı başarabildi, en azından benim için.

 

valerian-pearls

 

Siz ne düşünüyorsunuz? Bu sene izlediğiniz hangi filmlerin görsel efektleri sizi daha çok etkiledi?

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz.

 

Tagged as: .

Author

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Archive

Background
Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.