• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right ETKİNLİK
  • keyboard_arrow_right Başrolü Haluk Bilginer Olan Kısa Film Yayınlanmıyor, Yayınlanamıyor !

FİLM

Başrolü Haluk Bilginer Olan Kısa Film Yayınlanmıyor, Yayınlanamıyor !

kingis 21 Şubat 2017


Background
share close

jbb

Ülkemizde sanatın çoğu dalında özgün, farklı işler çıkmıyor, çıksa bile çok çok az çıkıyor. Bu durum yedinci sanat dalı olan sinema için de ayniyle vaki.

Haluk Bilginer’in başrolü üstlendiği bilim-kurgu kısa filmi The Last Schnitzel, !f İstanbul kısa film yarışmasında gösterime girmeyi hedefliyordu. Filmin yapımcıları bu yarışmaya katılmak için İstanbul Telif ve Sinema Müdürlüğü’ne başvuruda bulundular. Ancak kurum bazı sahnelerin kesilmesini talep etti. Yapımcılar bunu kabul etmedi ve bu nedenle filmin ülkemizde gösterilemeyeceğini söyledi.

last schnitzel ile ilgili görsel sonucuTam açıklama ise şu şekilde:

“Uzak gelecekte, hayali bir ülkede geçen The Last Schnitzel – Son Şnitzel isimli kısa filmimizle 16.02.2017 ‬tarihinde, 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde prömiyer yapmaya hazırlanıyorduk. Festivallerde gösterilmenin hukuki koşulu olarak İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü’nden alınması gereken “Kayıt Tescil Belgesi” için yaptığımız başvuruya; 10.02.2017 tarihli Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu Raporu’nda verilen cevapta, bazı sahnelerin çıkartılmasının ve düzeltilmiş filmin yeniden değerlendirilmek üzere kurula sunulmasının istendiğini gördük.

İki yılı aşkın süredir üzerinde çalıştığımız; bütün tecrübemizi, kaynaklarımızı, sinemasal bakış açımızı ortaya koyarak hayata geçirdiğimiz The Last Schnitzel – Son Şnitzel’in “Kayıt Tescil Belgesi” alabilmesi için istenen değişiklikleri yapmama tasarrufunda bulunduk. Dolayısıyla filmimiz, 16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde ve ülkemiz sınırları içinde yer alan muhtemel başka film festivallerinde gösterilemeyecektir. Filmin seyirciyle buluşamayacak olmasından dolayı üzgünüz. Herhangi bir siyasi aidiyetimiz olmadığını, sadece özgür düşünceyle hikaye anlatmaya çalışan sinemacılar olduğumuzu buradan bütün açık yürekliliğimizle ifade ediyoruz.

Bundan sonraki dönemde, filmimizin yurt dışındaki çeşitli film festivallerinde ve sinema platformlarında gösterilmesi için çalışacağımızı kamuoyuyla paylaşmak isteriz.”

Filmin konusu da kısaca şöyle:

2467 yılında geçen hikayemizde ve Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin 47. başkanını Haluk Bilginer’in canlandıyor. Birleşmiş Milletler insanların Mars’a taşınması için çağrıda bulunuyor ve Haluk Bilginer’in canlandırdığı başkan karakteri son olarak schnitzel yemek istiyor.

Hangi sahnelerin neden kesilmesinin istendiğini henüz bilmiyoruz fakat ülkemizde yok denecek kadar kısıtlı olan bilim-kurgu türünde, Haluk Bilginer gibi Türkiye’nin en iyi aktörlerinden biri oynuyor… Keşke izleyebilseydik…

Trailer ve IMDB sayfası ;

http://www.imdb.com/title/tt4319114/

Haber: Can Öztaş

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.