• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Batman Returns 25. Yıl Dönümü Röportajı

FİLM

Batman Returns 25. Yıl Dönümü Röportajı

David 20 Haziran 2017


Background
share close

1992 yılında vizyona girmiş olan Batman Returns, karakteri ve Batman dünyasını yine Tim Burton’ın çektiği 1989 yapımı The Batman ile tanımış olan pek çok insan için hala en iyi Batman filmi olma niteliğini taşıyor. Batman ile çizgi romanlar ve Nolan üçlemesi ile tanımış olan insanlar içinse, özellikle filmdeki hiçbir karakterin kaynak materyal ile hiç bir alakasının olmaması nedeniyle iyi bir seyirlikten fazlası değil. Tabi bunda Tim Burton’ın tam bir uyarlama yapmak yerine altın çağ Batman çizgi romanlarından aldığı bir iki panel dışında, kendi kafasında bir Batman dünyası kurarak bu filmleri çekmesinin etkisi büyük. Ama her şeye rağmen Batman Returns bugün bile en iyi çizgi roman filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Bu yıl ise Batman Returns’ün vizyona girişinin 25. yıl dönümü ve The Hollywood Reporter, filmin oyuncuları ve yapım ekibi ile filmin 25. yılı şerefine bir röportaj gerçekleştirmiş.

Michelle Pfeiffer (Catwoman):

”Genç bir kız olarak Catwoman karakterine takıntılıydım. Tim’in filmin yapımına başladığını ve Catwoman’ı oynayacak kişinin halihazırda seçildiğini duyduğumda yıkılmıştım. O zamanlar role Anette Bening seçilmişti ama sonra hamile oldu ve gerisi artık tarih olmuş durumda. Tim’e senaryonun yarısında filmde ben oynarım dediğimi hatırlıyorum. İşte bu kadar heyecanlıydım.

Aylar boyunca bir kırbaç ustasıyla çalıştım. İlk günümüzde kırbaç antrenörümün yüzüne geldi ve yüzünü kanattı. Bunun olması beni harap etmişti.

Çekimlerin ilk gününde çok gergindim. Kırbacı çok iyi kullanmayı çok iyi öğrenmiştim ama sette belirdiğinizde, her yerde ışıkların olmasını beklemiyorsunuz. Setteki ışıkları, benim kırbacımla hedeflerimi vurmamı engelleyecek şekilde kurmuşlardı. O yüzden, ışık konusunda tekrar tekrar çalışmak zorunda kaldık.”

catwoman_batman_returns_badass_2

Image Via Warner Bros.

Daniel Waters (Senaryo Yazarı):

”Senaryonun benim yazdığım versiyonu filmdekinden daha fazla Bruce Wayne ve Batman diyaloğu içeriyordu. Michael Keaton senaryoyu okurken ” Hey bu harika bir replik ama bunu silmelisin. İyi bir konuşma ama bunu senaryodan çıkarmalısın” dedi. O, özellikle Batman kostümü içerisindeyken mümkün olduğunca az diyaloğu olmasını istiyordu. Filmin son halini gördüğümde kesinlikle haklı olduğunu anladım. ”

Michael Keaton (Batman):

”Batman kostümünün beyaz perdede ne derece güçlü bir imge olduğunu anladığımda, bunu kullanmak istedim.”

Batman’in filmde bir tarafa bakmak istediğinde, tüm vücudu ile dönmek zorunda olması filmle ilgili yıllar boyu süren muhabbet. Michael Keaton bu konu hakkında şunları söylemiş:

”Bu, filmin ilk zamanlarında belirli bir yöne hareket etmek için pratik bir yöntemdi. Çünkü kostümü böylesine bir hareket için (kafasını çevirme) yapmamışlardı ve düzgün çalışmayacaktı. Bunun üstesinden üst gövdemle daha heybetli, daha cesur ve daha güçlü hareketler yaparak geldim ve işe yaradı.”

batman_returns_michael_keaton_2

Image Via Warner Bros.

Tim Burton (Yönetmen):

”İlk Batman filmi çıktığında, franchise kelimesi bir sefer dahi duymamıştınız. İkincisinde ise bu kelimeyi duymaya başladınız. İkinci film ile birlikte McDonald’s’dan gelen yorum ( Penguen’in ağzından gelen siyah şeyler de ne?) gibi yorumlar almaya başladık. Yani, insanlar bu filmlere pazarlama açısından bakmaya başladı. Yeni dünya düzeni bu.”

Bu noktada siyah tükürük konusuna Danny DeVito açıklık getiriyor:

Danny DeVito (The Penguin):

”Siyah tükürük, makyaj ve özel efekt ekibi ile çalıştıktan sonra benim bulduğum bir karışımdı. Temel olarak, gıda boyası ile boyanmış bir ağız gargarasıydı. Ağızlığı bulunan bir kavanozun içinde duruyordu ve her sahne öncesi onu ağzıma sıkıyordum. Tadı çok da kötü olmadığı için şanslıydım.”

 

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.