• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Batman Returns 25. Yıl Dönümü Röportajı

FİLM

Batman Returns 25. Yıl Dönümü Röportajı

David 20 Haziran 2017


Background
share close

Michelle Pfeiffer (Catwoman):

”Catwoman kostümü şimdiye kadar içinde bulunduğum en rahat olmayan kostümdü. Önce beni baştan aşağı pudralıyorlar, sonra kostümün içine girmeme yardım ediyorlar, son olarak da kostümün içerisini vakumlayarak içerideki kalan havayı alıyorlardı. Kostüme o belirgin parlaklığını vermek için onu silikon bazlı bir kaplama ile boyadılar. Pençelerim vardı ve onlara her zaman bir şeyler takılıyordu. Maske başımı sıkıştırıyordu ve beni boğuyordu. Üstesinden gelmemiz gereken pek çok sorun vardı. Başlangıçta, bana kostüm içerisinde tuvaleti kullanabilecek bir boşluk bırakmamışlardı. Yani bu sorunun da giderilmesi gerekiyordu.”

Danny DeVito da rolüne bürünürken benzer zorluklar yaşayan oyunculardan olmuş.

Danny DeVito (The Penguin):

”Kostümü giymeden önce yapılan makyaj dört buçuk saat sürüyordu. Çekimlerin sonuna doğru bu süreyi üç saate düşürdük. Yüzümde bir sürü protez ve gövdemde dolgu vardı ve protez eller ki, onları kullanması oldukça zordu. Geçirdiğim zamanın yarısında onları üzerimde taşıdım.

Ben sette olmasını seven bir insanım ancak set çok soğuktu çünkü sette gerçek penguenlerimiz vardı ve set ekibi onlar için suları soğuk tutmak zorundaydılar. Bu iş için çok büyük klimalarımız vardı. Tek rahat olan kişi bendim çünkü yüzümde protezler, vücudumda da dolgu vardı. O ağır paltodan bahsetmiyorum bile.”

maxresdefault

Image Via Warner Bros.

Christopher Walken (Max Shreck):

”Penguenlerin sette içinde bir yüzme havuzu ve soğutuculu soyunma odalarının bulunduğu, kendilerine ait bir alanları vardı. Onlara çok iyi bakılıyordu. Sette 3 çeşit penguen vardı. Büyük olanlar imparator penguenleriydi. Onlar uysal ve sevimliydiler. Size doğru yürürdüler, onları bir kedi gibi evcil hayvan olarak alabilirdiniz. Orta boy olanlar biraz daha küçük ve hareketliydiler. En küçük olanlar ise daha yaramaz ve agresiftiler. Sizi gagalaya bilirdiler.”

Christopher Walken’ın bir diğer yorum yaptığı konu ise DeVito’nun karakterine olan bağlılığı olmuş:

”Kostümün içindeyken o Penguen’di. O tehditkar ses tonu ile her zaman karakterin içerisindeydi. Danny’yi filmin yapımı sırasında hiç görmedim, onu ilk görüşüm, film vizyona girdikten sonraydı.”

Danny DeVito (The Penguin):

”Tim ile buluştuğumda, bu küçük yaratığın kırmızı ve beyaz çizgileri bulunan bir sarı top üzerindeki çizimini verdi. Çizimin üzerindeki yazı şu şekildeydi: ” Benim adım Jimmy, ama arkadaşlarım bana korkunç penguen çocuk derler.” Şu anda bakıyorum da, onu nereye gidersem gideyim üzerimde taşıyacağım.”

Tim Burton’ın ve Michelle Pfeiffer’ın yorum yaptığı konulardan biri de filmin meşhur bölümlerinden olan, Catwoman’ın ağzında kuş olan sahne olmuş:

Tim Burton (Yönetmen):

”Başka bir sahnede hiç bu kadar etkilendiğimi hatırlamıyorum. kamera çekimdeyken onun ağzında canlı bir kuş vardı. Bu dört veya beş saniyelik bir şeydi, sonra onun uçmasına izin verdi. CG döneminden, dijital dönemden önceydi. O kadar hızlı bir sahne ki bir efektmiş gibi görünüyor.”

Michelle Pfeiffer (Catwoman):

”Şimdi geriye dönüyorum ve ” Ne yapıyordum?” diyorum. Ağzımdaki küçük kuştan bir hastalık falan kapabilirdim. O zamanlar bir sorun olmamıştı. Kuşun uyuşturulmuş olduğunu da sanmıyorum. O sahneyi tek seferde çektik. Sanırım Tim bana işkence yapmayı seviyor, benim için bir küçük kardeş yada bir yumurcak gibi.”

indir

Image Via Warner Bros.

Tim Burton (Yönetmen):

”Michelle muhteşem bir aktris, ama ayrıca bazı fiziksel komiklikler de yapabiliyor. Hayata geri döndüğü sahnede neredeyse gözleri ile çırpındığını görebilirsiniz. Gözleri özel efekt gibi görünüyor ancak bunların hepsini kendisi yaptı.”

Hatırlarsınız filmin Catwoman ile ilgili ana temalarından birisi dokuz can meselesiydi.

Daniel Waters (Senaryo Yazarı):

”Benim için dokuz can meselesi, sadece bir diyalog ve gelişgüzel söylenmiş artistik bir şeydi. Hiç bir zaman harfi harfine üzerinde düşündüğüm bir şey olmadı. Benim yazdığım senaryoda, ve filmde de, Selina son kısımda ölüyor. Walken ile yaptığı elektrikli öpüşme sonunda tamamen ölüyor.”

Christopher Walken (Max Shreck):

”Catwoman’ın gölgesinin ekrana geldiği son sahne, film çıkmadan iki hafta önce yapıldı. Test gösterimlerinde insanlar Catwoman’a oldukça pozitif tepkiler verince, stüdyo onun hala hayatta olduğuna dair daha somut bir belirtinin olmasını istedi.”

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.