Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Christopher Nolan Eleştirilere Cevap Verdi: Dunkirk Bir Savaş Filmi Değil!

Christopher Nolan’ın günümüzün en büyük sinema figürlerinden birisi olduğu tartışma götürmez herhalde. Yaptığı her iş, özellikle de hayran tarafında büyük bir ilgi ile takip ediliyor. Bu yaz çıkacak son filmi Dunkirk hakkında da şimdiden türlü fikirler havada uçuşmaya başladı. Özellikle de filmin yaş sınırının +13 olacağı açıklandığı zamandan beri bunun filme ne yönde bir etki yapabileceği konuşuluyor. Bu konudaki negatif argümanların en büyük destekleyici ise başarılı bir savaş filminin, savaş ortamını olduğu gibi yansıtabilmesinin ancak +17 yaş sınırı ile mümkün olduğu. Bu konu hakkındaki görüşleri geçtiğimiz günlerde Nolan’a da sorulmuş ve oldukça açıklayıcı bir cevap vermiş ünlü yönetmen.

“Şimdiye kadar çalıştığım bütün büyük bütçeli filmler bu yaş sınırı aralığındaydı. Bu benim rahat olarak çalışabildiğim bir alan diyebilirim.

‘Dunkirk’ bir savaş filmi değil. Bir hayatta kalma hikayesi ve öncelikle bir gerilim filmi. İçeriğinde çarpıcı unsurlar bulunmakla birlikte bu, savaşın kanlı tarafıyla pek ilgili değil. Ki o yönünün de şimdiye kadar çok başarılı yapıldığına çoğu kez şahit olduk. Biz değişik bir yaklaşım amacındayız; savaşın yoğunluğunu değişik bir yoldan göstermek. Birden çok izleyiciye birden çok farklı yönden etki edebilmek beni oldukça mutlu eder.”

Bu açıklama benim filme karşı olan ilgimi daha da arttırdı açıkçası. Sonuçta, Nolan’ın da dediği gibi işin kan ve vahşet yönünü yansıtan hali hazırda bolca örnek var elimizde. Filmin aktarmaya çalıştığı bu farklı bakış açısını oldukça merak ediyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

maxresdefault

İkinci Dünya Savaşı’nda düşman kuvvetlerince etraflarının sarıldığı yüz binlerce Birleşik Krallık ve müttefik askerlerinin, mahsur kaldıkları sahilden nasıl tahliye edildiğini konu alan filmin kadrosunda Tom Hardy, Cillian Murphy, Mark Rylance, Kenneth Branagh ve Harry Stles gibi isimler bulunuyor. Dunkirk 21 Temmuz’da vizyona girecek.

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Kevin Smith ve Stephen Amell Arrow’da Birlikte Çalışmak İstiyor

Dayımız Kevin Smith’in yönettiği The Flash bölümü “The Runaway Dinosaur”u izlediniz mi? Kevin Smith’in diyalog...

Balkon Keyfi 61 – Lemony Snicket’s Series of Unfortunate Events

Selam Gençler! Balkon Keyfi’nin bu bölümünde Netflix’in Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events dizisini...

Kapat