• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right DCEU Justice League Hezimetinin Ardından Yeniden Yapılanmaya Gidiyor !

FİLM

DCEU Justice League Hezimetinin Ardından Yeniden Yapılanmaya Gidiyor !

aranelwilibald 9 Aralık 2017 2


Background
share close

Justice League’in ilk hafta gişesi belli olduğu günden beri böyle bir haberin gelmesini bekliyordum. Film çok bariz bir şekilde gişede Warner Bros.’un istediğini veremeyecekti. Nitekim öyle de oldu. DC sinematik evreninin en büyük kozu olan Justice League gişede sert çakıldı. Tam anlamıyla bir başarısızlık öyküsü demek mümkün değil elbette, Çin sinemalarında hatrı sayılır bir hasılat elde etti film. Fakat elde etmesi beklenen gişenin yanına yaklaşamadı bile. Reklam kampanyası için harcanan miktar hariç, ek çekimlerle birlikte 300 milyon dolar gibi bir prodüksiyon bütçesine sahip bir filmden bahsediyoruz.

Justice League ilk hafta sonunda muadili filmlere kıyasla 94 milyon dolar gibi düşük bir açılış yaptı. Şu an DCEU filmleri içerisinde de en düşük açılış yapan film konumunda. Hakeza ikinci haftasında %56 gibi bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak Justice League’in üç haftalık toplam gişesi ise 574 milyon dolar civarlarında geziyor ve kendisini zor kurtaracak gibi gözüküyor. Gişede yaşanan bu hezimete baktığımda benim şahsi görüşüm: DC filmleri seyirci nezdinde kredisini tüketmiş durumda.

MV5BMTcyMTE5NDE1M15BMl5BanBnXkFtZTgwMzE2NDAxNDM@._V1_SY1000_CR0,0,1499,1000_AL_

Bu haberler bir bir ortaya çıkmaya başlayınca, muhtemelen DC sinematik evreninin iptali kesinleşir, Warner Bros. kepenkleri kapatıp yarıştan çekilir diye düşünüyordum. Ancak Warner Bros. yöneticileri bunca başarısızlığa rağmen sinematik evreni bırakmama konusunda ısrar ediyorlar. Variety sitesinden öğrendiğimize göre Warner Bros. Justice League’in gişede gösterdiği başarısız performansın ardından DC sinematik evrenini yeniden yapılandırmayı planlıyor.

Bu kaçıncı yeniden yapılanma, merak ediyorum doğrusu. Önce Batman v Superman: Dawn of Justice’e gelen eleştiriler üzerine Warner Bros. DC filmleri için Geoff Johns ve Ben Affleck gibi isimlerden oluşan bir ekip kurdu. Zack Snyder’ın ipleri tamamen eline almış olmasının iyi şeyler ortaya çıkartmadığını fark etmişlerdi. Fakat yine de tam anlamıyla toparlayamadılar. Suicide Squad filmi ek çekimlere gitti, tonu değiştirildi derken ortaya kafası karışık olan bir film çıktı. Wonder Woman biraz olsun rahat nefes aldırdı evrene fakat asıl ayağa kaldırması gereken film Justice League olacaktı. Olmadı maalesef, yanlış alınan kararlar, yönetmen değişikliği, biraz da BvS’nin günahları yüzünden Justice League DC sinematik evrenini toparlayamadı.

Önümüzde ki günler DC sinematik evreni için zor geçecek gibi duruyor. Planlanan yeniden yapılanma girişimi ocak ayı gibi gerçekleşmesi bekleniyor. Geoff Johns’ın daha aktif ve önemli bir rol üstleneceği konuşulanlar arasında. Zack Snyder muhtemelen bir DC filmi daha çekmeyecek. Ben Affleck ise ayan beyan ayrılmak istiyor, hakeza Matt Reeves Batman solo filmi için başka isimler düşünüyor.

1505567915ezra-miller-na-svejem-kadre-iz-ligi-spravedlivosti

DC sinematik evrenini kurtarmak için Warner Bros.’un elinde hala bir koz daha var: Flashpoint. Filmin iyi yada kötü olmasının şu noktadan sonra bir önemi yok bence. Filmin üstlendiği bir misyon var. Eğer evrene yeniden bir çeki düzen vermek istiyorlarsa Flashpoint filminde alacakları kararlar çok önemli, evrenin devamını etkileyeceği için iyice ölçüp biçmeleri lazım. DC, Flashpoint ile yaptığı tüm hataları telafi edebilir, geçmişe sünger çekip yeni ve temiz bir sayfa açabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz ? DC hatalarından ders çıkarıp, belini doğrultabilecek mi ? Yorumlarda yazın, konuşalım !

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın !

Etiketler: .

Yazar

aranelwilibald

Çizgi romanın panelleri arasında gezinen, bilim kurgunun sonsuzluğunda kaybolan, fantastik evrenlerde maceralara çıkan biri.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 2 comments.
  1. Randall Flagg on 9 Aralık 2017

    Warner Bros. artık cinematic universe olayını bırakıp solo filmlere dönmeli .Kaliteli hikayeleri olan çr’ları senaryolaştırıp birbirinden bağımsız çekilecek superman , batman , wonder woman solo filmleri kesinlikle hem gişede hem de izleyici açısından daha başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

  2. Fatboyslim on 10 Aralık 2017

    Sıfırdan yeni bir evrenle gelmeliler. Bence eldeki super kahraman paketi bir kaç isim hariç zayıf. Superman ve Batman çok eski nesilden beri var. Bence artık yeni nesil izleyici için eski popülerlikte değiller. Yeni kahramanlara ihtiyaç var. Yeni bir evren oluşturulmalı.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.