• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [Eleştiri] Dunkirk: Gözlük Olmadan Sanal Gerçeklik

FİLM

[Eleştiri] Dunkirk: Gözlük Olmadan Sanal Gerçeklik

David 24 Temmuz 2017


Background
share close

Dunkirk’ün inceleme yazısına bu başlığı seçtim çünkü filmin yönetmeni ve yapımcısı Christopher Nolan, filmi anlatmak için The Telegraph gazetesinde kaleme aldığı makalede Dunkirk’ü bu sözlerle tanımlıyor : ‘’Virtual reality without the headset.’’ Gerçekten de filmi izlediğiniz zaman bu tanımın ne kadar doğru olduğuna şahit oluyorsunuz. Çünkü film tamamen seyirciyi içine dahil edip 1940 yılında Dunkirk sahilinde yaşananları hissedebileceği bir perspektiften çekilmiş. Bu konuya incelemenin ilerleyen bölümlerinde daha fazla değineceğim. Ondan önce filmi genel hatlarıyla anlatmak istiyorum. Film bize Dunkirk’de yaşananları üç ayrı koldan anlatıyor.

  1. The Mole: Dunkirk sahilinde hayatta kalmaya çalışan Britanyalı ve Fransız askerlerin yaşadıkları bir haftayı anlatıyor.
  2. The Sea: Almanlar, Britanya ve Fransız ordusunu Dunkirk’de kapana sıkıştırdıklarında, Britanya Başbakanı Wiston Chirchill’in yapmış olduğu ‘’Su üzerinde yüzebilen her tekne Dunkirk’e gidip onları alacak.’’ çağrısına cevap veren bir baba oğulun ve Dunkirk’den askerleri kurtarmaya çalışan diğer gemilerdekilerin yaşadıkları bir günü anlatıyor.
  3. The Air: Üç İngiliz Spitfire pilotunun Dunkirk’dekiler deniz yolu ile kurtarılmaya çalışılırken onlara saldıran Alman uçakları ile olan bir saatlik mücadelesini anlatıyor.

Christopher Nolan bizlere bu üç hikayeyi lineer bir zaman çizelgesinde anlatmıyor. Filmin başından sonuna kadar bu üç hikaye farklı zaman dilimlerinden anlatılıyor ve kimi zaman bu zaman dilimleri birleşirken daha sonra tekrar ayrılıyorlar. Nolan’ın zaman konusuyla bir şeyler yapmayı ne kadar sevdiğini Memento’dan beri izliyoruz ancak bu filmde olayı farklı bir boyuta taşıdığını söylemeliyim. Zaman Dunkirk’ün ana temalarından biri ve hikaye anlatımında kullanımı dışında sık sık Hans Zimmer’in temaları içerisinde yer alan tik toklarla da kendisine yer buluyor. Bu saat seslerini Hans Zimmer, Christopher Nolan’ın cep saatinden kaydetmiş.

21dunkirk3-master675

Image Via Warner Bros.

Filmin bir diğer ana teması ise hayatta kalma. Dunkirk diğer savaş filmlerinde görmeye alışık olduğumuz gibi bir kahramanlık hikayesi değil. Almanların Fransa’yı işgal etmesinden iki hafta öncesinde geçen ve savaşın kaybedilme aşamasının verdiği umutsuzluk içerisinde hayatta kalmaya ve kurtulmaya çalışan insanların hikayesi. Nolan’ın filmi bu perspektifte anlatma fikrini nasıl bulduğu bundan 20 yıl öncesine dayanıyor. Nolan ve o zamanki yapımcısı ve şimdiki eşi olan Emma Thomas ile beraber çocukken okullarda gördüğü hikayeyi kendisi yaşamak istiyor bir tekne ile İngiliz kanalından Dunkirk’e seyahat ediyorlar. Yolculuk çok zorlu geçiyor ve 19 saat sonunda Dunkirk’e varmayı başarabiliyorlar. Nolan Telegraph’da yer alan makalesinde seyahatlerini ”Biz bu yolculuğun ne kadar zor olduğuna tanık olduk ve üzerimize o zaman insanlar kanalı geçmeye çalışılırken ki gibi bombalar yağmıyordu” şeklinde açıklıyor.

080717SDMBehindS06-large_trans_NvBQzQNjv4BqA7N2CxnJWnYI3tCbVBgu9V-UxAzQBOWbRM9zStsHOzU

Image via Warner Bros.

Ve bu hikayeyi günümüz teknolojisi ile anlatmaya karar veriyor. Ama o zamanlar hiçbir stüdyo içinde Amerikalıların bulunmadığı bir hikaye ile ilgilenmemiş ve Nolan’da hayalindeki film için 2015’e kadar beklemek zorunda kalmış. Nolan filmin ön hazırlığı için 77 yıl önce Dunkirk’de bulunmuş olan İkinci Dünya Savaşı gazileri ile konuşmuş, Imperium War Museum’da yer alan belgeleri okumuş ve ”Dunkirk’ün unutulan sesleri” adlı bir kitabı bulunan tarihçi Joshua Levine ile çalışmış. Makalesinde, okudukça Dunkirk’ün çocukken öğrendiği masalsı yönünden sıyrılıp konuya daha gerçekçi bir perspektifle bakmaya başladığını belirtiyor. Bunun üzerine filmde bir kahramanlık masalı anlatmak yerine izleyicinin  Dunkirk tahliyesine tanık olacağı bir yaklaşımı tercih etmiş.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.