Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

[İnceleme] A Cure for Wellness (Yaşam Kürü) Yaşamınızdan İki Buçuk Saat Çalıyor

Öncelikle A Cure for Wellness(Yaşam Kürü) ilk fragmanı çıktığı andan beri oldukça ilgimi çeken, vizyona girmesini de merakla beklediğim bir filmdi. Başrol Dane DeHaan yetenekli, potansiyelli bir aktör. The Ring(Halka), Rango ve Karayip Korsanları üçlemesinin de yönetmeni olan Gore Verbinski, görsel tarzını beğendiğim bir yönetmen. Bunları filme karşı herhangi bir negatif ön yargıyla gitmediğimi belirtmek için söylüyorum. A Cure for Wellness maalesef büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için.

asfasda

Film, İsviçre dağlarındaki gizemli bir sağlık tesisinde, finans sektöründe çalışan ve oldukça hırslı Lockhart(Dane DeHaan) karakterinin, çalıştığı şirketin CEO’sunu bu tesisten New York’a geri götürme çabasını ve bu sırada karşılaştığı olayları konu alıyor. Atmosfer olarak Shutter Island’a benzer olduğunu söyleyebilirim. Zaten filmin başarılı olduğu tek yanı da bu olabilir.

Bir filmi izlerken, izleyenin filme karşı olan düşüncelerini belirleyen bazı kırılma noktaları vardır. Bazen ilk sahnede, bazen filmin en sonunda bile olabilir bu noktalar. A Cure for Wellness ise bu bakımdan ilginç bir yapım. Üzerine kurulduğu baskın gizemli atmosferi, bu kırılma noktalarını elinden geldiğince geçiştirmeye çabalıyor. Geçiştirmeye çabalıyor diyorum çünkü hikaye kendisini belli etmeye başladığında bir çok noktadan parçalanacağının farkında gibi. Açıklarla dolu hikayesi, karakterlerin tercihleri ve motivasyonları izleyeni tatmin etmekten oldukça uzak. Film 2 saat 26 dakikalık süresinin çoğunluğunu bir gerilim kurmak için harcasa da, sonlara doğru bunu çözme konusunda da sınıfta kalıyor. Durmadan aynı karakter etkileşimlerini amaçsız yere görmek de buna hiç yardımcı olmuyor, aksine sadece izlerken sıkılmasına neden oluyor insanın. Ufak bir şekilde değindiği kapitalizm eleştirisi ise oldukça sığ. Bundan fazla detaya girmeye de pek gerek yok aslında.

Toparlamak gerekirse; son zamanlarda çıkan filmler için de kullanılan oldukça yaygın bir tanım var: “Hikaye ve karakterler vasat, görsel yönden başarılı.”. A Cure for Wellness da bunun en son örneklerinden. Benim açımdan filmi kurtarmaya yetmedi bu tek taraflılık. Filmi izleme düşüncesinde olanların bunu göz önünde bulundurmalarını öneririm.

4.5/10


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Çok Küfür Edeceksiniz: Flappy Bird

Mobilden oynanabilen bir oyun ne kadar bağımlılık yapabilir ki? Bu sorunun cevabını ister istemez Flappy...

Yeni Doctor Who Promosu!

Peter Capaldi’li Doctor Who Sezon 8’e 2 aydan daha az kaldı! BBC’den yeni promo da...

Kapat