• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] A Cure for Wellness (Yaşam Kürü) Yaşamınızdan İki Buçuk Saat Çalıyor

FİLM

[İnceleme] A Cure for Wellness (Yaşam Kürü) Yaşamınızdan İki Buçuk Saat Çalıyor

unratedlogician 18 Mart 2017


Background
share close

Öncelikle A Cure for Wellness(Yaşam Kürü) ilk fragmanı çıktığı andan beri oldukça ilgimi çeken, vizyona girmesini de merakla beklediğim bir filmdi. Başrol Dane DeHaan yetenekli, potansiyelli bir aktör. The Ring(Halka), Rango ve Karayip Korsanları üçlemesinin de yönetmeni olan Gore Verbinski, görsel tarzını beğendiğim bir yönetmen. Bunları filme karşı herhangi bir negatif ön yargıyla gitmediğimi belirtmek için söylüyorum. A Cure for Wellness maalesef büyük bir hayal kırıklığı oldu benim için.

asfasda

Film, İsviçre dağlarındaki gizemli bir sağlık tesisinde, finans sektöründe çalışan ve oldukça hırslı Lockhart(Dane DeHaan) karakterinin, çalıştığı şirketin CEO’sunu bu tesisten New York’a geri götürme çabasını ve bu sırada karşılaştığı olayları konu alıyor. Atmosfer olarak Shutter Island’a benzer olduğunu söyleyebilirim. Zaten filmin başarılı olduğu tek yanı da bu olabilir.

Bir filmi izlerken, izleyenin filme karşı olan düşüncelerini belirleyen bazı kırılma noktaları vardır. Bazen ilk sahnede, bazen filmin en sonunda bile olabilir bu noktalar. A Cure for Wellness ise bu bakımdan ilginç bir yapım. Üzerine kurulduğu baskın gizemli atmosferi, bu kırılma noktalarını elinden geldiğince geçiştirmeye çabalıyor. Geçiştirmeye çabalıyor diyorum çünkü hikaye kendisini belli etmeye başladığında bir çok noktadan parçalanacağının farkında gibi. Açıklarla dolu hikayesi, karakterlerin tercihleri ve motivasyonları izleyeni tatmin etmekten oldukça uzak. Film 2 saat 26 dakikalık süresinin çoğunluğunu bir gerilim kurmak için harcasa da, sonlara doğru bunu çözme konusunda da sınıfta kalıyor. Durmadan aynı karakter etkileşimlerini amaçsız yere görmek de buna hiç yardımcı olmuyor, aksine sadece izlerken sıkılmasına neden oluyor insanın. Ufak bir şekilde değindiği kapitalizm eleştirisi ise oldukça sığ. Bundan fazla detaya girmeye de pek gerek yok aslında.

Toparlamak gerekirse; son zamanlarda çıkan filmler için de kullanılan oldukça yaygın bir tanım var: “Hikaye ve karakterler vasat, görsel yönden başarılı.”. A Cure for Wellness da bunun en son örneklerinden. Benim açımdan filmi kurtarmaya yetmedi bu tek taraflılık. Filmi izleme düşüncesinde olanların bunu göz önünde bulundurmalarını öneririm.

4.5/10

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.