• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right THOR: RAGNAROK
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] THOR RAGNAROK: Odin’in Hakkı Üç Müdür?

FİLM

[İnceleme] THOR RAGNAROK: Odin’in Hakkı Üç Müdür?

unratedlogician 26 Ekim 2017


Background
share close

Marvel Sinematik Evreni’nin en zayıf halkası hangisi denildiğinde verilen en popüler yanıt Thor serisi oluyor genelde. Bunun en büyük nedeni önceki filmlerin eksik olduğu yanlar kadar, yeterince kendine has, özgün bir sesinin olmayışıydı bana kalırsa. Marvel da böyle düşünüyor olacak ki, serinin üçüncü filmini yönetmesi için beklenmedik bir tercihte bulunmuştu. Taika Watiti’nin filmin başına getirilmesiyle, seriye ve karaktere yeni bir yol çizildi. Daha özgün, daha gösterişli, daha sıra dışı ve daha komik. Şimdi ise yapılan bu tercihin sonuçlarının toplanacağı zamanlardayız. Thor Ragnarok’un vizyona girmesine birkaç gün kalmışken basın gösterimine gittik, filmi izledik. Ve müsaadenizle Odin’in hakkının üç olup olmadığı hakkında biraz ahkam keseceğiz.

Öncelikle, filme biraz yüksek beklentiler ile girdiğimi belirtmeliyim. Hem Taika Waititi’ye olan güvenim, hem de fragmanlar beni filme karşı oldukça yükseltmişti. Karşıma ne çıkacağını da az çok tahmin edebiliyor gibiydim. Fakat film beni oldukça şaşırttı açıkçası. Hem olumlu, hem de olumsuz olarak.

bscap0011

Görsel Başarı

Filmin beni olumlu anlamda en çok şaşırttığı yönü MCU ortalamasının oldukça üzerinde bir estetiğe sahip olan görsel lisanıydı. Gerek karakter tasarımları, gerek mekanlar, gerekse aksiyon sekansları görsel olarak oldukça başarılı ve bakması da bir o kadar keyifliydi. Ragnarok, Thor’un da aksiyon koreografisi olarak en yaratıcı şekilde kullanıldığı film olabilir. Özellikle filmin en başı ve en sonu gayet tatmin ediciydi bu yönden. Bu hareketlilik ve renk cümbüşü içinde 3D bile pek sırıtmadı diyebilirim.

bscap0017

Karakter İşlenişi

Karakterler konusunda ise biraz ikiye ayrılmış durumdayım. Tanıdığımız, bildiğimiz karakterlerin genel olarak iyi bir şekilde ele alındığını düşünüyorum. Thor rolü ile Chris Hemsworth’un kesinlikle en çok parladığı film olmuş bir kere. Hem bedensel lisanı hem de mizah zamanlaması üst düzeydeydi. Hulk(karakterine eklenen bolca yeniliğe rağmen) ve Loki ise her ne kadar eğlenceli olsalar da, tam umduğum dinamiklere sahip değillerdi film boyunca. İki karakterden de en çok keyif aldığım film olma ünvanı hala ilk Avengers (2012) filmine ait. Bunların yanında Thor Ragnarok’un belki de asıl yıldızının Valkyrie(Tessa Thompson) olduğunu düşünüyorum. Karakterizasyonundan görünüşüne, her yönü ile dört dörtlüktü diyebilirim.

Fakat maalesef yeni karakterlerin geri kalanları biraz hayal kırıklığı oldu benim için. Hela rolü ile Cate Blanchett, karizması ile bulunduğu her sahnenin yıldızı konumunda olsa da tamamen tek boyutlu bir karakterizasyona sahipti. Keşke görsel tasarımı ve oyuncu seçimine verilen özenin bir kısmı da karakter derinliğine gösterilseymiş. Grand Master(Jeff Goldblum) ve Korg(Taika Waititi) da tamamen mizahi amaçlara hizmet eden yan karakterlerden öteye pek gidememişler. Grand Master kardeşi The Collector(Benicio del Toro) kadar ilgi çekici olamamış ne yazık ki.

Son olarak Skurge ve Surtur’a değinmek istiyorum. Skurge son zamanlarda bir MCU filminde en gereksiz bulduğum karakter olabilir. Ona ayrılan vakit, neredeyse filmde hiç göremediğimiz Warriors Three’ye verilseymiş keşke. Surtur ise her ne kadar beklemediğim bir şekilde ele alınsa da, filmin en çok keyif aldığım ve hikayedeki kullanım şeklinin yaratıcılığını en çok takdir ettiğim karakterdi.

bscap0001

Hikaye Yeterliliği

İsminin de verdiği ağırlıkla, hikaye akışı da Ragnarok’un en çok merak ettiğim taraflarındandı. Bunu göz önüne alınca, genel olarak hikayeyi biraz fazla basit buldum. Bu basitlik sadece tahmin edilebilirlikle değil, karakter motivasyon eksikliği ile de beslenmiş biraz. Ayrıca bazı karakterlerin bulunduğu konuma ve özelliklerine tam olarak açıklama getirilmemesi ve üzerinde daha fazla durulması gereken bazı kritik anların da ışık hızıyla geçilmesi beni film boyunca rahatsız etti açıkçası. Bu tercihin en önemli etkilerinden birisinin de filmin yaşadığı tek notluluk olduğunu düşünüyorum. Yani film, izlerken size farklı farklı duygular yaşatma konusunda biraz sıkıntı yaşıyor. Bu durum sadece duygusal veya hüzünlü anlarla alakalı değil. Heyecan veya şaşkınlık verme konusunda da biraz sıkıntı yaşadığını düşünüyorum. Gerek bazı editing, gerekse bazı diyalog tercihleri bu tek notluluğa sebep vermiş. Çok daha akılda kalıcı olabilecek, çok daha fazla etki bırakabilecek bazı kısımlar bunun kurbanı olmuş.

bscap0013

Müzik Kullanımı

Filmin soundtrack albümü yayınlandı geçtiğimiz gün. Ve filmin müziklerini, filmdeki kullanımlarından ayrı olarak ele aldığımızda gerçekten çok beğendiğimi söyleyebilirim. Fakat MCU’da daha önce de gördüğümüz bir hata, üstte de bahsettiğim tek notluluk faktörü ile burada kendisini göstermiş. Bunun tek istisnası filmin başında ve sonunda kullanılan, filmin orijinal albümüne ait olmayan bir şarkı. İş orijinal müziğe gelince, bunlar kendi içlerinde ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar MCU filmlerinde bilinçli bir şekilde ön plana çıkarılmıyor. Diyalog uğruna feda ediliyor bir diğer tabirle. MCU filmlerinde diyalogsuz veya az diyalog içeren anların seyrekliğini fark edebilirsiniz. Bu seyreklik, filmin size verdiği etkiyi müzikle değil diyalogla vermesi için yapılmış bir tercih. Diyalog eğer bunu başarabilecek seviyede ise bu her zaman hatalı bir tercih de olmayabilir fakat Thor Ragnarok’la ilgili benim en büyük hayal kırıklığım da tam burada devreye giriyor aslında. Diyalog çeşidi tercihi.

bscap0010

Doğaçlama Diyalog

Thor: Ragnarok için yapılan basın turunda yönetmen Taika Waititi, filmindeki diyalogların büyük çoğunluğunun konsept içinde kalsalar bile doğaçlama olduğundan bahsetmişti. Bu tek başına problem teşkil eden bir şey değil aslında. Fakat filmi izlerken fark ettim ki, bu tercih her ne kadar karakter dinamiklerine bir doğallık katsa da bu tarz epik filmlerde söylenen söz, her zaman sadece o anı etkilemez veya anlatmaz. Büyük bir temaya da hizmet eder. Ragnarok bundan biraz yoksun. Diyalogların çok büyük çoğunluğunun bu çeşit bir mizaha hizmet etmesi de, filmin daha çok arkadaşlar arasında gerçekleşen geyik bir sohbet havasında veya yer yer doğaçlama skeç tadında geçmesine sebep olmuş.

Bu aslında tam olarak negatif bir eleştiri değil. Sadece bu tercihin, benim mizah anlayışıma bu film için pek uymadığını fark ettim. Bakacak olursak bu konuda da azınlıktayım. Filme dair eleştirilere baktığımızda mizahı fazla bulanlar var fakat mizah türünün yanlış olduğunu belirten başka birisini göremedim. Bu yüzden zaten tam olarak negatif bir eleştiri olarak ele alma konusunda emin değilim bunu. Ben bir diyalog şaka amacı taşısa bile, üzerine düşünülmüş ve yaratıcı olmasını tercih ediyorum. Dediğim gibi sözler her zaman sadece söz değildir. Çoğu MCU filminde de aslında en çok hakkı yenen şeylerden birisi bu bana kalırsa. Bir şakanın, bir esprinin, cümlelerce dramatik diyalog kadar yapıcı etkisi olabilir. Bu yapıcı etki de bu anların ikonik ve akılda kalıcılığını arttırıyor. Thor Ragnarok komik olmasına komik, fakat sadece komik. Ve itiraf etmem gerekirse MCU’nun şaka isabet oranı konusunda da en düşük filmlerden birisi olduğunu düşünüyorum.
gasdas

Toparlamak gerekirse, yazının tamamında da yolunu yaptığım gibi filme dair beni en çok şaşırtan şey; Thor: Ragnarok’un genelde tam tersinin geçerli olduğu düşündüğüm MCU’da, en güçlü tarafı görselliği ve aksiyonu, en vasat tarafı ise diyalogları olan ilk film olması. Aslında film, benim bu eleştiri yazısında üzerinde durduğum kadar eksik bir film değil. Belki de benim beklentilerim ve bunun sonucundaki şaşkınlığım filmin eksileri ve artılarına karşı verdiğim tepkinin dengesini biraz sarsmıştır. Her şeye rağmen Ragnarok’un, önceki iki Thor filminden de, bu sene çıkan GOTG devam filminden de iyi olduğunu düşünüyorum. Fakat işte bu iyilik, umduğum kadar büyük bir farkla gerçekleşmedi maalesef.

6.9/10

Credits’lerden sonra iki adet ek sahne olduğunu da hatırlatmadan bitirmeyeyim. Filme dair spoiler’lı görüşlerimizi de ilerleyen günlerde yapacağımız podcastte bulabilirsiniz.

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz.

 

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.