• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MCU
  • keyboard_arrow_right [INFINITY WAR’A DOĞRU] MCU Maratonu – İlk Hafta: Iron Man (2008)

FİLM

[INFINITY WAR’A DOĞRU] MCU Maratonu – İlk Hafta: Iron Man (2008)

unratedlogician 24 Aralık 2017


Background
share close

Marvel Studious’un 10 yıllık planlarının ve kurdukları sinematik evrenin büyük finalinin ilk halkası olan Avengers: Infinity War’a tamı tamına 18 hafta kaldı. Bu da demek oluyor ki film çıkana kadar her hafta bir MCU filmi izlesek, finali Infinity War’u sinemada izleyerek yapmış oluyoruz. Biz de bu fırsatı değerlendirip, her hafta çıkış sırasına göre bir MCU filmi izleyerek, bu epik 10 yılı hafızalarımızda tazelemeye karar verdik. Filmler ilk çıktıkları güne nazaran izleyenin gözünde nasıl bir değişime uğradı, neler en fazla akıllarda kaldı, neler unutuldu, bütün bunlara bir göz atalım diyoruz. Bu maratona da tabii ki de her şeyi başlatan filmle başlamak gerekiyor.

bscap0014

Kahraman origin(köken) hikayesi anlatılması, özellikle de özgün anlatılması en zor işlerden birisi bana kalırsa. Tempo olarak belirli bir düzeni takip ederken izleyicinin ilgisini canlı tutmak, klişelere dokunabilecek hikaye ögelerinin arasında yeni bir şey sergilemek ve kahramanın ana motivasyonunu kafalarda soru işareti bırakmadan aktarmak. Sanırım bir origin filminin yapması gereken ana üç görev bu. Ve şunu söyleyebilirim ki Iron Man, bu görevlerin altından en iyi kalkan çizgi roman filmi olabilir. Olmaya da bilir. Emin olduğum tek şey, benim için bunun en önemli adayı olduğu kesinlikle.

bscap0015

Iron Man, özünde bir yeniden doğma hikayesi. Tony Stark‘ı radyoaktif bir örümcek ısırmıyor veya bir süper asker serumuna maruz kalmıyor. Sadece, bakış açısını ve motivasyonunu yeniden keşfediyor. Bu durumun karaktere kendine has bir gelişim sağladığı da bir gerçek. Bunun yanında, karakteri sevebilir veya sevmeyebilirsiniz ama inkar etmenin imkansız olduğu bir durum da var. Tony Stark kadar bulunduğu sahneyi tamamen çalabilen çok fazla çizgi roman filmi karakteri, hatta genel olarak film karakteri yok. Robert Downey Jr.’ın rol için nasıl biçilmiş kaftan olduğunu 82,000. kez tekrarlamaya da çok fazla gerek yok. Karizması, dünyalara sığmayan egosu, alaycı ve sarkastik tavırları ile süper kahraman filmleri dünyasını yeni bir yola soktuğu gerçek. John Favreau da, genelin aksine RDJ’ye tamamen güvendiği ve rolü alması için sonuna kadar mücadele ettiği için bütün geek aleminden bir teşekkürü hak ediyor sanırım.

bscap0010

Filmi bugün izlerken fark edilen ilk şey, karakterin, Tony Stark’ın ne kadar uzun bir mesafe katettiği. Aslında burada da yolun daha çok başında. Bu filmde aslında karakterin nasıl zeki, zengin, ukala ve sorumsuz bir yavşaktan; zeki, zengin, ukala ve o kadar da sorumsuz olmayan bir yavşağa dönüştüğü görüyoruz. Dediğimiz gibi, daha uzun bir yolu var.

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.