• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right [Köşe Yazısı] Star Wars Celebration 2017’den Beklentilerim

FİLM

[Köşe Yazısı] Star Wars Celebration 2017’den Beklentilerim

David 9 Nisan 2017


Background
share close

Star Wars Celebration , ilk olarak 1999 yılında Star Wars Episode I : The Phantom Menace filminin çıkışını kutlamak için düzenlenmiş bir organizasyon. Aynı şekilde 2002 ve 2005 yıllarında Episode II ve Episode III filmlerinin de çıkışlarını kutlamak için düzenlendikten sonra, üçlemenin bitmesi ile bir hayran buluşması halini almış. Ta ki Disney’in Lucas Film’i satın aldığı 2012 yılına kadar. Bu tarihten itibaren Celebration , Star Wars ile ilgili yeni her şeyin (film, oyun, çizgi roman , dizi  vs)  duyurusunun  yapıldığı dev bir  organizasyonuna dönüştü ve benim gibi Star Wars hayranlarının her yıl beklediği bir etkinlik haline geldi. . Bu yıl Orlando’da düzenlenecek etkinlikte yer alacak panellerin Star Wars resmi sitesinde açıklanması ile birlikte Celebration’a geri sayım başlamış durumda. Lafı daha fazla uzatmadan açıklanan paneller hakkındaki beklentilerimi dile getirmek istiyorum.

sw-the-last-jedi-tall-B (1)

1. The Last Jedi Paneli

Episode VIII panelinden ilk beklentim artık bir fragman görmek. Fragmanın içeriğini ise , elbetteki Disney’in izleyeceği pazarlama stratejisi belirleyecek. The Force Awakens’ın ilk teaser’ı hatırlarsanız 1.39 saniye uzunluğunda ve dış seste konuşan Snoke eşliğinde 5 saniyelik görüntülerin bir araya gelmesinden oluşuyordu ve bize pek de bir şeyler gösterme niyetinde değildi. Rogue one’ın ilk teaser’ı ise 1.59 saniye uzunluğundaydı ve karakterler ile birlikte hikayeyi ana hatları ile görme şansına sahip olmuştuk. Elbetteki benim tercihim Rogue One tarzı bir fragman var. Bunu istememin sebebi film duyurulduğundan beri Disney’in sadece bir oyuncak kutusu görseli yayınlanmış olası ve artık  elle tutulur bir şeyler görmeyi istemem.

Şu anda hem vizyon tarihi en yakın film, hem saga filmlerinin sonuncusu olması nedeni ile bu panelin fragman haricinde de doyurucu bir içerik ile karşımıza çıkacağını düşünüyorum. Görmeyi beklediğim şeylerden biri artık Celebration için geleneksel hale gelen sahne arkası filmi . Bu filmler, Force Awakens örneğinde gördüğümüz gibi bazen film ile alakalı olarak, fragmanlardan çok daha fazla şey anlatabiliyor.

 Bu iki ağır topu saydıktan sonra geriye panelin kendisi kalıyor. Lucas Film başkanı Kathleen Kennedy de dahil olmak üzere bütün film ekibi bu panelde boy gösterecek. Film ile ilgili sık sorulan , filmin genel çerçevesi , filmin tonunun ne olacağı, filmin ne kadar özgün olacağı (Force Awakens’ın Anew Hope’a benzediği gibi Empire’a benzeyip benzemediği) , neden iki film arasında bir zaman aralığı verilmediği  gibi soruların cevabını bu panelde alacağımızı bekliyorum.

rendition1.img

2. EA Star Wars Battlefont II Planeli

Star Wars Battlefront , EA çatısı altında Dice tarafından geliştirilmiş ve 2015 yılında piyasaya sürülmüştü. Çıkış tarihinden bu güne 14 milyon üniteden fazla satan Star Wars Battlefront , finansal başarısını aldığı notlar konusunda gösterememiş ve PC’de 72, PS4’de  74  ve Xbox One’da 75 metacritic ortalamalarına sahip olmuştu. Oyunun en çok eleştiri alan kısımları, ışın kılıcı duellolarının yetersiz olması,  hikaye moduna sahip olmaması,  oyunun bölümlerinin  standart sürümde yetersiz sayıda olması ve bunların  DLC ile satılmasıydı. Oyuncuyu, tam bir oyuna sahip olması için season pass almaya zorlayan bu DLC sisteminin Battlefront 2’de de değişeceğini sanmıyorum. Bu durum artık EA için bir şirket politikası haline gelmiş durumda.

Oyunun hikaye  moduna sahip olacağı Dice tarafından daha önce açıklanmıştı. Bu panelde mutlaka bir fragman göreceğimizi düşünüyorum. Beklentim, bu fragmanın hikaye modu ile alakalı olması yönünde. Her ne kadar Dice hikaye modu yapmakta biraz beceriksiz olsa da Frostbite grafik motorunun şahane görselleri ile bir Star Wars hikayesi oynamayı isterim doğrusu. İkinci beklediğim şey ise ışın kılıcı dövüş sistemini ve  mekaniklerini ne kadar geliştirdiklerini görmek ve bununla birlikte oyunun yaş değerlendirmesinin ne olacağı. İlk Battlefront Teen değerlendirmesi aldığı için oyunda değdiği her şeyi kesmesi gereken ışın kılıçları yerine ışın kılıcına benzeyen renkli sopalarla oynamıştık. Dice daha önce bu oyunda ışın kılıçlarına daha fazla önem vereceklerini açıklamıştı. Umarım oyunun yaş değerlendirmesi arttırılır da Jedi Knight serisinden beri hasret kaldığımzı ışın kılıcı oynanışına kavuşuruz.

star-wars-40th-anniversary-logo-header-hd-hi-res

3. Star Wars 40. Yıl Paneli 

İlk Star Wars filmi bundan 40 yıl önce, 25 Mayıs 1977’de vizyona girmişti. O gün, sinema tarihi için bir dönüm noktası olmuştu. Tarihteki ilk gişe filmi olarak kabul edilen Star Wars , o güne kadar görülmemiş ses ve görsel efektleri ile film yapımında da devrim yapmıştı. Öyle ki aslen tır şoförlüğü yapan James Cameron , Star Wars’u izledikten sonra , artık sinema teknolojisinin hayallerindeki hikayeleri yansıtabileceğini görüp yönetmenliğe başlamıştı. Star Wars’un sinema endüstrisine kadar etkilediği başka bir yazı  olabilecek kadar uzun bir konu. Ancak yinede bu 40. yılın görkemini biraz olsun yansıtan bir giriş yapmak istedim.

Beklediğim en renkli, en eğlenceli ama aynı zamanda Carrie Fisher’ın yokluğundan dolayı en hüzünlü panelin bu olmasını bekliyorum. Kathleen Kennedy (Lucasfilm başkanı), Dave Filoni (Star Wars Rebel yapımcısı ), Mark Hamill (Luke Skywalker), Ian McDiarmid (Darth Sidious), Anthony Daniels (C-3PO), Peter Mayhew (Chewbacca), and Billy Dee Williams (Lando Calrissian) ve Hayden Christiensen bu panelin konuğu olacaklar. Bu film serisinde emeği geçmiş olan bu kadar insan bir araya geldiğinde beklenecek birinci şey elbetteki set anılarının anlatılması oluyor. Tabi bu panelin katılımcıları bununla da sınırlı kalmayacaktır. Industrial Light & Magic ve Skywalker Sound’dan da mutlaka katılımcılar olacaktır. 40. yıl gibi bir kutlamada bu iki firmanın çalışanlarının yer almaması sürpriz olur.

Beklediğim ikinci şey ise orijinal Star Wars üçlemesinin yani , A New Hope, Empire Strikes Back ve Return of the Jedi filmlerinin  sinema versiyonlarının blu-ray’e çıkışının duyurulması. Bildiğiniz gibi George Lucas orijinal üçlemenin üzerinde, çekildiği dönemde  filmleri istediği gibi yapamadığını gerekçe göstererek bir takım değişiklikler yapmıştı. Bu gün piyasada bulunan bütün orijinal üçleme kopyaları Lucas’ın üzerinde oynadığı versiyonlar. Bu duyuru Disney markayı satın aldığından beri beklenen bir şey.40. yıl hatırına da bu versiyonlar satışa çıkmazsa gerçekten büyük hayal kırıklığı olur. Son olarak  Mark Hamill’in , Carrie Fisher’ı anma programının da bu panelde olmasını bekliyorum.

Star Wars Celebration 2017, 13-16 nisan tarihleri arasında America’nın Orlando şehrinde, Orange County Convention Center’da düzenlenecek ve Star Wars resmi Youtube kanalı üzerinden canlı olarak izlenebilecek.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: .

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.