• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right STAR WARS
  • keyboard_arrow_right Rian Johnson ile The Force Awakens’ın Sonunda Yaptırdığı Değişiklik Ve The Last Jedi Üzerine

FİLM

Rian Johnson ile The Force Awakens’ın Sonunda Yaptırdığı Değişiklik Ve The Last Jedi Üzerine

David 7 Mayıs 2017


Background
share close

Rian Johnson, hem The Last Jedi’ın senaristi ve yönetmeni hem de Episode IX’un senaristi olması sebebiyle yeni üçlemenin yapımındaki en önemli isimlerinden biri konumunda. Kendisinin, geçtiğimiz gün Entertainment Weekly‘ye yaptığı açıklamalar ile The Force Awakens’ın yapım sürecinde de yer aldığı ortaya çıktı.  Rian Johnson, JJ Abrahams’dan The Force Awakens’ın sonunda bir değişiklik yapılmasını istemiş.

———————–Yazının bundan sonrası The Force Awakens hakkında spolier içerir.———————–

İstediğim şey R2’nun Rey ile birlkte gelirken, BB-8’in Resistence ile birilkte kalmasıydı. Filmin orjinalinde Rey ile birlikte gelen BB-8’di ki hikayenin gidişatı açısından bu bir bakıma mantıklı. Ama yinede ben ”Benim için droidleri değiştirebilir misin?” diye sordum.

forceawakens

JJ Abrahams’da, Rian Johnson’ın bu isteğini geri çevirmemiş ve R2-D2’yu, BB-8 ile değiştirmiş. Bu, Rian Johnson’ın The Force Awakens ile ilgili değiştirdiği ilk şey de değil. The Last Jedi teaser fragmanından gördüğümüz kadarıyla Kylon Ren’in yüzündeki yara The Force Awakens’dakinden farklı.

vpzlxnlizz4v7jwo4n8v

Bu değişikliğin çok iyi bir karar olduğunu söylemeliyim. Böylece Kylo Ren, The Last Jedi filminde Frankenstein’ın Canavarı’na değil dedesi ve idolü olan Anakin Skywalker’a benzemiş olacak.

deedac2e901df6d7d851fe4322cab1e7

Tabi bu değişiklikleri gördükten sonra, Rian Johnson keşke The Force Awakens’ın belkide en büyük falsosu olan ”Leia’nın Han Solo’nun ölümünden sonra Chewie yerine Rey’i teselli ettiği” sahneyi de değitirseymiş diye düşünmedim değil.

Rian Johnson’ın yaptığı ikinci açıklama ise Luke Skywalker’ın The Last Jedi’daki rolü hakkında:

Filmin senaryosunu yazmaya başladığımda, yapmam gereken ilk şey, onun kafasının içinde ne olduğunu bulmaktı. Ve bu durum, en başta bana mantıklı gelmeliydi. ” Luke Skywalker neden bu adaya gitti ? ” Filmin başlangıç noktası bu oldu ve bütün filmin keşfetmeye çalıştığı şey de bu.

Rian Johnson, The Force Awakens vizyona girdiğinden beri pek çok Star Wars hayranının aklında olan ”Luke Skywalker neden savaşmak yerine gitmeyi seçti?” sorusuna ise şu şekilde cevap vermiş:

Böyle olmasını ben istemedim. Ona göre mantıklı olan bir açıklaması olmalı. Bu açıklama bir açıdan bize de mantıklı gelmeli.

Açıklamalara bakılırsa Rian Johnson’da JJ Abrahams’ın yaptıklarından pek memnun değil gibi görünüyor ki bunda hiç haksız değil. The Force Awakens, seriyi yeni nesil izleyiciye takdim ederken, serinin eski hayranlarını ise, onlara bir kaç easter egg göstermek dışında kenara iten bir filmdi. Rian Johnson, gösterdiği bu tutum ile üçlemenin kalan iki filminde JJ ile aynı hataları yapmayacağını bize bir nevi göstermiş oluyor.

Yeni Star Wars üçlemesinin ikinci filmi olan Star Wars Episode VIII: The Last Jedi, 15 Aralık 2017 tarihinde vizyona girecek.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.