• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right [Spoiler] Alien: Covenant, Prometheus’a Bağlanıyor

FİLM

[Spoiler] Alien: Covenant, Prometheus’a Bağlanıyor

Claymore 1 Nisan 2017


Background
share close

İlk Alien filmi abartısız çocukluk travmamdır. Aylarca süren kabuslara, gecenin sessizliğinde evin içinden gelen her türlü sese irkilmeme, hemen yatağımın yanındaki dolaptan her an bir Xenomoprh çıkacakmış gibi paranoyaların oluşmasına sebep olmuştu. Tabii ki bunlar yaşım ilerledikçe azalarak bitti ve korku yerini meraka ve hayranlığa bıraktı. Giger’ın muhteşem Xenomorph’unun yerini başka hiç bir film, kurgu karakterinin dolduramayacağını düşünüyorum. O kadar da “fanboy”um.

1979 yapımı, Ridley Scott’ın yönettiği ilk Alien filminin başarısından sonra pek tabii ki devam filmleri çekildi. 1986’da James Cameron’ın çektiği ikinci Alien filmi olan “Aliens” ilki kadar etkileyici bir filmdi, hatta kimilerine daha iyiydi. 90’lı yıllarda çekilen diğer devam filmleri ise büyük hayal kırıklığıydı. Daha sonra uzun bir sessizliğin ardından Prometheus, şaşalı fragmanı, Mühendisler’i, Micheal Fassbender ve Charlize Theron’uyla çıkageldi. Alien hayranları için müthiş bir “gaz”! Ama maalesef film benim için bir başka hayal kırıklığıydı. Beklediğim köken hikayesi bu değildi. Ne yeterince derin ne de yeterince açıklayıcıydı. Kopuk ve tatmin etmekten çok uzaktı. Bu yüzden Alien: Covenant belki de aradığım köken filmi olabilir. Çünkü hikaye ile ilgili şüphelerimi 20th Century Fox’un, Las Vegas’taki CinemaCon’da kapalı kapılar ardında paylaştığı görüntüler bir nebze olsun giderdi.

Görüntüler CinemaCon sunumundan dışarıya çıkmamış olsa da haberleri yayıldı. Ortak ağızlar ise gösterilen sekansın Alien: Covenant ve Prometheus arasındaki bağı açıklığa kavuşturduğunu söylüyor. Yazının bundan sonrası, bahsettiklerimi filmde kendi gözleriyle görmek isteyenler için SPOILER içerir.alien-covenant-trailer-breakdown14

Prometheus’un sonunda intikam ateşiyle yanan Elizabeth (Noomi Rapace) ve David (Micheal Fassbender), Mühendisler’in gemisini alarak onların gezegenlerine doğru yola çıkmışlardı. CinemaCon’da gösterilen görüntüye göre de sorunsuz bir yolculuğun ardından sağ salim hedeflerine ulaşmışlar. Hatta o kadar sağ ve salim ulaşmışlar ki Prometheus’un sonunda paramparça olan ve sadece bir kafa olarak görevine devam eden David, burada tamamen yenilenmiş olarak görünüyormuş.

Geminin gezegene inmesi ile birlikte yüzlerce Mühendis, gelenleri karşılamak adına iniş alanına akın eder. David geminin güvertesinden kalabalığı izler ve gemi, bütün medeniyeti kaplayacak ve mühendislerin vücutlarını eritecek olan siyah balçığı sızdırır. Bu esnada ise David’in sesinden;

The gods have rejected mankind as cruel, weak and full of greed. They are a dying species, grasping for resurrection. So they are leaving the earth forever. But their power is an illusion. They don’t deserve to start again, and I’m not going to let them.

“Tanrılar, insanlığı zalim, zayıf ve açgözlü olarak reddettiler. Onlar ölümlü bir türdür, dirilişe tutunurlar. Böylece dünyayı sonsuza dek terk ediyorlar. Ancak onların gücü yanılsamadır. Tekrar başlamayı hak etmiyorlar ve ben onlara izin vermeyeceğim.”

alien-covenant-headerGörünen o ki Elizabeth ve David başarıya ulaşıyorlar ve gezegenin canlı popülasyonunu yok ediyorlar. Alien: Covenant’taki ekip ise bundan yıllar sonra Mühendislerin gezegenine geliyor ve burada Alien’larla karşılaşıyorlar ki gezegenin Alien’lar tarafından sarılmasında yine David’in parmağı olduğu aşikar.

Ridley Scott’un yöneteceği Alien: Covenant filmi 19 Mayıs’ta vizyona girecek ve oyuncu kadrosunda Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demián Bichir, Carmen Ejogo, Amy Seimetz, Jussie Smollett, Callie Hernandez, Nathaniel Dean, Alexander England ve Benjamin Rigby gibi isimler bulunuyor. Fragmanı ise buradan izleyebilirsiniz.

Avatar
Author

Claymore

Kral’ın Takvimi’ne göre 490 yılında Quel’Thalas’ta bir elf olarak dünyaya geldi. 632 yılında Arthas’ın Scourge’ünün Quel’Thalas’ı işgali sırasında Sunwell’i savunurken hayatını kaybetti. 639 yılında Arthas tarafından Eastern Plaguelands’ta bir death knight olarak tekrar diriltildi ve onun için savaşmaya başladı. Silah arkadaşı Darion Morgraine’in başlattığı isyana katılarak Arthas’ın boyunduruğundan kurtuldu ve Horde’a katıldı. Daha sonra Lonca’yı kurdu. Hemi, Arha ve Rhathas ile sayısız savaşa katıldı. Şu an lideri olduğu Death Knight birliği Knights of the Ebon Blade’nin kalesi Acherus’ta yaşıyor. Simyacılık ve otacılık ile geçimini sağlıyor ve kitap yazmaya devam ediyor.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.