• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right STAR WARS
  • keyboard_arrow_right STAR WARS: THE LAST JEDI’ın Cevaplamamayı Seçtiği 17 Soru!

FİLM

STAR WARS: THE LAST JEDI’ın Cevaplamamayı Seçtiği 17 Soru!

unratedlogician 18 Aralık 2017


Background
share close

Star Wars: The Last Jedi sorularıyla da birlikte geldi. Giriş kısmını pek uzatmaya niyetimiz yok açıkçası. İşte, filmin yazar/yönetmeni Rian Johnson’ın cevaplamamayı seçtiği o sorular:

(Film hakkındaki detaylı değerlendirmelerimizi yarın, Star Wars podcast’imiz Podavan’da bulabilirsiniz.)

 

SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER-SPOILER

 

1) First Order, Starkiller Base’i kaybettikten sonra nasıl bu kadar çabuk toparlanabildi?

maxresdefault

Episode VII ile Episode VIII’in arasında en fazla birkaç hafta zaman geçiyor. Ellerindeki gücün büyük kısmını kaybeden First Order, cumhuriyetin geri kalanını ve bütün galaksiyi, bu kısa süre içerisinde nasıl ele geçirebiliyor?

2) First Order ile Resistance arasındaki kovalamaca akla yatkın mı?

asdas

Filmde First Order’ın, Resistance’ı hyper space’te takip edebildiği anlaşılıyor. Bunun üzerine Resistance, First Order’ın gemilerinden normal bir hızda ama çok da hızlı olmayan bir şekilde uzaklaşma planı yapıyor. First Order, Snoke’un ve takip sisteminin bulunduğu ana gemi dışındaki gemileri neden birkaç ek hamlede(hyper space aracılığı ile) Resistance’ın önüne taşımıyor? Ya da, destek güç çağırmıyor Resistance’ın gittiği doğrultunun önüne çıkmaları için? First Order’ın bütün kuvvetleri bu kadar mı? Bütün galaksiyi ele geçirmiş bir birlik, en büyük düşmanını tamamen yok edebileceği fırsatı varken bunu neden kullanmıyor? Tie Fighter’ları kullanarak Direniş gemisinin ön kısmını patlatabilmişken sonra neden geri çekiliyorlar? Buna bahane olarak küçük hücum birliklerini uzaktan koruyamayacakları gösteriliyor, fakat First Order neden mutlak galibiyet uğruna fedakarlıktan kaçınsın? Devasa gemileri gözden çıkarmışken, birkaç tane Tie Fighter’ı mı gözden çıkaramıyor First Order?

3) Luke ölmeyi neden Ahch-To’da bekliyor?

star-wars-_-the-last-jedi-trailer-breakdown-15

Luke kendisini Force’a kapatmış. Ölmeyi bekliyor. Peki o zaman neden evrende Force’un en yoğun olduğu bölgelerden birisinde ömrünün geri kalanını geçirmeye karar vermiş?

4) Luke bulunmak istemiyorsa neden arkasında bir harita bıraktı?

gallery-1495192329-the-force-awakens-52-sc-map-wtf-watch-the-film-saint-pauly

Rey, Luke’u R2-D2’ya Luke tarafından bırakılmış bir harita vasıtası ile buldu. Luke bulunmak istemiyorsa neden bu haritayı bıraktı? Fikrini sonradan değiştirdiyse neden sonradan, bulunduğu yeri değiştirmedi?

5) Yoda nasihatını Luke’a neden daha önce vermedi?

yoda-main

Filmde Yoda Force Ghost olarak Luke’un karşısında beliriyor ve öğütlerde bulunuyor. Yoda neden çok daha önceden Luke’a nasihat vermemiş, özellikle de Kylo’nun durumunun belli olduğu ve Luke’un buna en çok ihtiyacı olduğu sıralarda?

6) Luke oyalama planından neden Direniş’teki kimseye bahsetmiyor?

fadsa

Filmin sonunda Luke, First Order’ı oyalayıp Resistance’ın kaçması için kendini Force aracılığı ile yansıtıyor. Peki bu amacından neden kimseye, hatta Leia’ya bile bahsetmiyor? Poe amacının bu olduğunun farkına varmasa Resistance’ın sonu mu gelecekti?

7) Force Awakens’taki Rey’in Force Vision’ları ne oldu?

Force Awakens’ta Rey’in görülerinde Obi-wan’ın “Rey” ve “These are your first steps(Bunlar senin ilke adımların.).” sözleri geçiyordu. Bu sadece izleyenlerin kafasını karıştırmak için mi konulmuş bir kısım olarak kalmış oldu?

8) Force karanlık ile aydınlık tarafın gücünü dengelemek için Rey’in gücünü arttırıyorsa, Snoke’u kim dengeliyor?

Rey_and_Stormtrooper

Snoke filmde, Rey’in gücünün artmasının nedeni olarak Kylo’yu göstermişti. Luke Skywalker’ın yıllardır kendisini force’a kapadığını biliyoruz. Bu durumda Snoke’un aydınlık taraftaki dengi kim? Ya da Jedi Order’ın hüküm sürdüğü ve Sith’lerin ortada olmadığı yüz yıllar boyunca Force neden bu durumu dengelemek için böyle bir etkide bulunmamış da şimdi bulunuyor?

9) Snoke kim?

snoke-normalpng

Snoke, İmparatorluk zamanı neredeydi? Bütün bu güce ve bilgiye nasıl sahip? Amacı ne?

10) Snoke ve Kylo Ren’in Sith’lerden farkları ne?

supreme-leader-snoke-towers-over-kylo-ren

Snoke ve Kylo Ren filmde, Sith olmadıklarını dile getiriyorlar. Nasıl farklılar? Karanlık tarafa dair ne tür bir farklı yaklaşımları var?

11) Snoke Rey’i tanımıyorsa nasıl Kylo ile aralarında bir Force bağı oluşturabildi?

Kylo-Ren-Interrogates-Rey

Snoke Rey’i tanımıyor. Nerede olduğunu da bilmiyor fakat söylediğine göre Kylo ile Rey’in Force ile skype bağlantısı kurmasını sağlayan kişi kendisi. Tanımadığı ve nerede olduğunu bilmediği birisine nasıl ulaşabiliyor?

12) Death Star planlarını çalmak gereksiz miydi?

Death-Star-I-copy_36ad2500

General Haldo, hyper space’e geçen Direniş gemisi ile yakın mesafede önünde bulunan cisimlere bu denli bir zarar verilebileceğini biliyor muydu? Buna göre, daha önceki Death Star’lar veya önümüzdeki dönemde karşılaşılacak büyük yapılar da aynı şekilde yok edilebilir mi?

13) BB-8 ve DJ, Finn ile Rose’u nasıl buldu?

maxresdefault

Finn ve Rose kumarhane gezegeninde hapse atıldılar, hapisten kaçtılar, binek hayvanları özgürlüklerine kavuştururken de güvenlik güçlerine kendilerini kaybettirdiler. Fakat BB-8 ve DJ, içinde bulundukları araç ile onları hemen bulabildi. Nasıl?

14) Captain Phasma’nın zırhı laser blaster geçirmezse, Force Awakens’ta nasıl laser blaster ile alıkoyuldu?

72da9a8a7851222582a75e3269f96c45

Filmde Captain Phasma’nın zırhının laser blaster’a karşı dayanıklı olduğunu gördük. Buna göre, Force Awakens’ta laser blaster ile nasıl alıkoyulabilindi?

15) Rose neden Finn’in kendisini feda etmesine engel oldu?

gasdas

Filmin başında Rose’un kardeşi, Direniş uğruna kendisini feda etti. Daha sonra Rose, kaçmaya çalışan Finn’i engelleyip, kendisini ve arkadaşını düşünmesinin bencillik olduğunu yüzüne karşı belirtti. Filmin sonunda ise Rose, Direniş’in kurtulabilmesi için kendisini feda eden Finn’i kurtarıp Direniş’in savunmasız kalmasını sağladı. Rose’un bakış açısının %100 değişmesindeki neden neydi? Birkaç saattir gördüğü birisine aşık olması mıydı sadece? Luke’un sağladığı oyalama süresinin çok daha fazlası bu uğurda mı harcandı?

16) Finn, Rose’u madene nasıl geri taşıdı?

star-wars-the-last-jedi-at-at-696x522

Finn, Rose onu öptüğünde Walker’ların tamamen dibinde bulunuyorlardı. Vurulmamaları bir yana, Speeder tarzı araçlarla birkaç dakikada gelebildikleri yolu, Finn hem yürüyerek hem de Rose’u taşıyarak geri döndü. Hem de oldukça kısa bir sürede. Nasıl?

17) Resistance, Crait’te First Order’ı beklerken neden madenin ana giriş kapısını son ana kadar açık tuttu?

gasda

Finn, Rose ve BB-8’in Resistance ile buluşması gerekiyordu çünkü. Evet, bu aslında bir soru değildi pek.

 

Siz bu gizemler hakkında hakkında ne düşünüyorsunuz? The Last Jedi’ın sizin kafanızda bıraktığı soru işaretleri neler?

 

Aşağıdaki yorum kutusunda düşüncelerinizi paylaşabilir, Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.