• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right IMAGE
  • keyboard_arrow_right [BAK BUNU OKU] Tokyo Ghost – Volume 1: The Atomic Garden

ÇİZGİ ROMAN

[BAK BUNU OKU] Tokyo Ghost – Volume 1: The Atomic Garden

Claymore 4 Aralık 2017


Background

BAK BUNU OKU ya da BBO ya da artık nasıl demek istersen; ama bence her şeyi de kısaltmayalım; şimdilik haftada bir olarak planlanan, zorla insanlara sevdiğim çizgi romanları dayatacağım, aldıracağım, para harcatacağım yeni bir yazı dizisi.

Gelip de burada çizgi roman değerlendirmesi yapmayacağım. Bak bu iyi bu kötü demeyeceğim. Buradaki her şey 10/10 bilemedim 9/10 benim için. O yüzden kıyıda köşede yazar notudur yok efendime söyleyeyim yazının sonunda bir son karardır vs. beklemeyin. Buralara kadar geldiyseniz bilin ki burada niyetim size bunu okutmak.

Adında Tokyo geçen, Ghost’u kanji tarzında bir tipografi ile yazan ve kapağında Sean Murphy’nin çizimi bulunan hiç bir çizgi romana kayıtsız kalamazdım. Kalmadım da zaten ama okumaya başlayınca da anladım ki aslında kapak, içeriğine ihanet etmiş, bizimle alay etmiş, kendini küçük görmüş ya da bize bilerek öyle göstermiş çünkü içeride distopik bilim-kurgu ve samuraylarla dolu koca bir dünya var!tokyoghost01-preview-page2-3-173598

İlk aklıma gelen düşüncelerden biri “Amerikan yapımı bir Akira mı okuyorum lan acaba?” oldu. Şimdi tutup da ikisinin kıyaslamasını yapmayacağım ama bir anlık da olsa bu tatlı yanılgıya düşmeden edemedim. Peki neden? Hemen söyleyeyim hepsi Led’in lanet olası motoru yüzünden! Çünkü en son bu kadar güzel bir motoru Akira’da görmüştüm. Sean Murphy ve Matt Hollingsworth’un çizdiği dünyanın güzelliği bir yana, Rick Remender o dünyayı müthiş bir şekilde doldurmuş. Sayfaları sadece okuyup geçmek okurken yapacağınız hatalardan en büyüğü olabilir, bazı sayfalar özellikle üzerinden tekrar tekrar geçmeyi hakediyor. Detayları kaçırmak üzücü olabilir.

Teknolojinin ipinin ucunun kaçtığı gelecek hikayelerine alışkınız ama Tokyo Ghost’ta ipin ucunu kaçıran sadece teknoloji değil, insanlar bu duruma olabilecek en kötü şekilde adapte olarak durumu çok daha kötü bir hale getirmişler. Spoilerdan kaçındığım için çok da detay vermek istemiyorum ama Black Mirror dizisine aşinaysanız hoşunuza gidecek bir evren var karşınızda. Ana karakterimiz Debbie ise bundan müthiş rahatsızlık duyan ve baş kaldıran azınlıktan biri belki de tek kişi bile diyebilirim. Ortağı Led iste Debbie’nin karşı çıktığı herşeye kucak açmış hatta ister istemez koruyucusu olmuş bir karakter. İkili aslında insan doğasının iki farklı ucunu temsil ediyor. Biri iyi biri kötü diyebileceğim bir sığlıktan fazlasını anlatıyorlar. Aralarında bir harmoni var ve iki tarafın da tehlikeli yanları var. İçeride ne bir kahraman var ne de bir kötü adam. Bu çizgi romanın karakterleri üzerinden anlatmak istediği bir derdi var ve derdi de benim derdim. İçeride aç gözlülük var, narsistlik var, bağımlılık ve değişime karşı olan müthiş bir direnç var, şiddet var ama diğer yandan aşk da var. Kurgu bir dünyada geçen gerçek bir hayat var ve bütün bu travmaları okurken size de yaşatan bir hikaye örgüsü var.

TokyoGhost_B

Bütün hikaye her ne kadar Debbie’nin üzerinden anlatılsa da Led bütün kitaptaki en ikonik ve akılda kalıcı karakter aslında. Akira motoruyla gezen bir Yargıç Dredd’den bahsediyorum burada! Çizdiği profilin güzelliği bir yana karakteri ve onun gelişim süreci Debbie’ninkinden çok daha iyi işlenmiş. Bir yerde aslında bütün bu bahsettiğim şeylerin vücut bulmuş hali Led. Kitabın kendi içindeki özeti gibi. Debbie’nin zaman zaman bu gelişimi baltaladığını düşünmedim değil ama hem hikaye hızlı aktığından hem de aksiyon hiç bitmediğinden kitabı bitirip de kafanızı şöyle bir geriye atana kadar üzerine çok da düşünme fırsatı vermiyor size. Sonuçta kusursuz hikaye diye bir şey yok ama bilinçli olarak kusurları kapatmak için aksiyon düzeyini yüksek tuttuklarını da hiç düşünmüyorum. Aksine ortada mükemmel bir homojenlik var.

Tokyo Ghost geçen sene çıkan ve devam eden bir seri bu arada. Benim gibi cilt cilt okumak isterseniz iki cildi mevcut şu anda. Üçüncü cilt için ise beklemedeyiz. Onuncu fasikülden sonra bir ara verdiler ama şu an tekrar devam ediyorlar yani üçüncü cilt için çok da beklemeyeceğiz gibi duruyor.

Peki ya sizin “Al ulan sen de şunu oku!” dediğiniz çizgi romanlar var mı? 

TOKYO GHOST Volume 1: The Atomic Garden (Tokyo Ghost #1 – Tokyo Ghost #5)
Image Comics
2016
Yazar: Rick Remender
Çizer: Sean Murphy
Renklendirme: Matt Hollingsworth

Eğer hala Facebook’tan bizi takip etmiyorsan ve grubumuza katılmadıysan kırılıyoruz artık bilesin.
Twitter ve Instagram hesaplarımızı kontrol etmeyi unutma. Baştan sona yenilendiler!
Ha, ama ben zaten sizi her yerden takip ediyorum ama yetmiyor destek de olmak istiyorum çünkü sizler çok güzel insanlarsınız diyorsan seni de unutmadık yüce gönüllü insan! Patreon sayfamızdan dilersen bizi daha çok sevebilir, destek olabilirsin ve göreceksin ki biz de sana karşı boş değiliz!

Tagged as: .

Avatar
Author

Claymore

Kral’ın Takvimi’ne göre 490 yılında Quel’Thalas’ta bir elf olarak dünyaya geldi. 632 yılında Arthas’ın Scourge’ünün Quel’Thalas’ı işgali sırasında Sunwell’i savunurken hayatını kaybetti. 639 yılında Arthas tarafından Eastern Plaguelands’ta bir death knight olarak tekrar diriltildi ve onun için savaşmaya başladı. Silah arkadaşı Darion Morgraine’in başlattığı isyana katılarak Arthas’ın boyunduruğundan kurtuldu ve Horde’a katıldı. Daha sonra Lonca’yı kurdu. Hemi, Arha ve Rhathas ile sayısız savaşa katıldı. Şu an lideri olduğu Death Knight birliği Knights of the Ebon Blade’nin kalesi Acherus’ta yaşıyor. Simyacılık ve otacılık ile geçimini sağlıyor ve kitap yazmaya devam ediyor.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.