• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right Black Panther Konsept Tasarımı

ÇİZGİ ROMAN

Black Panther Konsept Tasarımı

R.ist.T.O. 15 Şubat 2017


Background
share close

Ryan Coogler’ın yöneteceği Black Panther açık ara en çok merak ettiğim Marvel filmleri arasında. Marvel, sinematik evreni ve yeni karakterlerinin yanı sıra yönetmen seçimleriyle de bizi heyecanlandırmayı başarıyor (misal Thor: Ragnarok’u Taika Waititi yönetiyor, gerçekleşmemiş olsa da Edgar Wright’tan bir Ant-Man izleme şansımız vardı…)

Benim için bu filmi merak ettiren şeylerden biri kurgusal bir yüksek teknoloji Afrika ulusu olan Wakanda’nın nasıl tasarlanmış olabileceğini merak etmiş olmam. Fantezi ve bilim kurgu sever olarak alternatif gerçeklikleri seviyorum. Victoria dönemi buhar teknolojisi üzerine kurulmuş olan steam punk, kağıt ve bambu üzerine kurulmuş silk punk, ve distopik teknoloji üzerine kurulmuş cyber punk gibi alternatif teknoloji kültürlerine hatta zaman yolculuğu konseptine olan sevgim de alternatif gerçekliğe olan ilgimden kaynaklanıyor.

Bu bağlamda herkesten uzak gizli ve kapalı bir şekilde gelişen Afrika’ya özgü bir yüksek teknoloji kentinin nasıl gelişmiş olabileceği, o ülkenin kültürünün ne olabileceği gibi sorular aklımı doldururken Marvel Black Panther filmiyle ilgli birkaç konsept tasarım görseli paylaştı.

Açıkçası tasarımlar görsel olarak çok hoş olsa bile dünyaya kapalı kendi içinde gelişmiş bir yüksek medeniyetten ziyade sanki son 30 yılda dünyaya yetişmiş gelişmekte olan bir ülkenin baş kentini andırıyor.

ABD veya Avrupa gibi gelişimin izlerini görebildiğimiz, dünyanın herhangi bir yerinde de görülebilecek çok katlı cam ve metal bina konseptlerinden ziyade Wakanda ve Afrikaya özgü dış etkilerden olabildiğince arınmış bir kent tasarımı hayal ediyordum. Bu beni biraz hayal kırıklığına uğratmış olsa bile eminim ki filmde karşımıza çıkacak kareler daha etkileyici olacaktır.

Ryan Coogler’ın yönettiği Black Panther 16 Şubat 2018’de vizyona girecek ve oyuncu kadrosunda Chadwick Boseman, Michael B. Jordan, Lupita Nyong’o, Martin Freeman, Forest Whitaker, Andy Serkis gibi isimler yer alıyor.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.