• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right [Dizi İncelemesi] Lucifer 2.Sezon [1-13]

ÇİZGİ ROMAN

[Dizi İncelemesi] Lucifer 2.Sezon [1-13]

kingis 9 Şubat 2017


Background
share close

Lucifer ilk sezonuyla beklenilen fazla bir başarı ve kitle yakaladı. Ancak bu 2.sezonda da sürecek miydi ?

lucifer ile ilgili görsel sonucu

Dizi (çizgi romanlardaki gibi) şeytan karakterini her zaman iyi irdeledi. Onun yaptığı işi farklı bir bakış açışıyla gösterdi. Ve böyle “ilahi” varlıklarla identifikasyon(kendimizi onun yerine koymak,o karakter gibi hissetmek) kurmak her ne kadar zor ise Lucifer’da dizi bunu başardı. Tabii ki Tom Ellis‘in harika performansı buradaki önemli etkenlerden.

Lucifer izlerken bir bakıma aile draması da izliyorduk, bu yerine göre komik şakalarla, yerine göre kendini ciddi alarak izletmeyi başarıyordu. Peki bu durum devam ediyor mu ?

lucifer mom ile ilgili görsel sonucu

Yani evet diyebiliriz. 2.sezonda ortaya çıkan “anne” karakteriyle ilgili senaryoda açık gördüğüm veya kendiyle çeliştiği bazı noktalar olsa da bunu karakterlerin “ilahi” olmasına veriyorum. Yani yazının başında da belirttiğim gibi o karakterleri anlamak, bağ kurmak biraz daha zor.

Aynı şekilde “Amanediel” ve “Maze” karakterleri de dizinin 1.sezonundan tanıdığımız ilahi karakterlerden.İnsan olarak Dedektif Chloe ve Dan, ilk bölümde yan karakter sandığımız ardından ana karakterlerden olduğunu öğrendiğimiz Linda var.Yeni insan karakter olarak dindar olay yeri uzmanı Ella’yı görüyoruz.

Bu noktadan sonra  [SPOILER] 

Burada tüm bölümleri tek tek inceleyemeyeceğim maalesef.Özellikle önemli olaylar ve karakterler hakkında konuşmak istiyorum.

lucifer real face ile ilgili görsel sonucu

Ella komik olması istenmiş ancak bence çokta olmayan bir karakter. Özellikle o koyu dindar kısmının dizide çok az kullanıldığını düşünüyorum. O inançlarıyla ve Lucifer ile yüzleşmesini görmekten iyi bir bölüm çıkabilirdi, hala çıkabilir. Beklemedeyim.

Dedektif Chloe hala biraz eğrelti dursa da gerekli bir karakter. Son bölümlerde karakterizasyonun bu kadar bozulması beni üzse de özellikle tahmin ettiğimiz gibi sıradan bir insan olmaması onu ilgi çekici kılıyor.

Terapist Linda’nın Lucifer gerçek anlamda “şeytan” olduğu gerçeği öğrenmesi iyi işlendi ve hala işlenmeli. Kolay sindirilebilecek bir şey değil.

Gelelim Lucifer’a. Yazının başından beri söylediğim gibi çok iyi yazılmış bir karakter olduğunu düşünüyorum. İyi bir oyuncuda var tabii ki. Tam zamanında yaptığı “babasıyla” , yaratılışla , kendiyle yaptığı yüzleşmeler felsefi derinliği de arttırır türden. Kardeşi Uriel’i öldürdüğündeki yüzleşmesi ve son bölümde kendi cehenneminde tekrar yüzleşmesi cidden bu kadar ilahi bir varlığı bile insanlaştıran türden. Karakter gelişimi olarak da ilahi bir karakterin yavaş yavaş ama cidden birşeyler anlayarak, öğrenerek geliştiğini görmek inandırıcı ve sevilesi türden.

Son bölümün sonunda Lucifer’ın herşeyi terketmesi çokta beklenen bir şey değildi. Geçen sezon 13 bölüm olan Lucifer bu sezonun 13.bölümünde bir “orta-sezon finali” diyerek kötü bir çeviri yapacağımız şeyden yaptı. Bu sezon 22 bölüm olacak ve 14.bölüm 1 mayısta gelecek. Bakalım kalan 9 bölümde neler olacak ve bizi nasıl bir sezon finali bekleyecek ?

Konuk Yazar: Can Öztaş

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.