• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Efsanevi Korku Çizeri Bernie Wrightson Aramızdan Ayrıldı

ÇİZGİ ROMAN

Efsanevi Korku Çizeri Bernie Wrightson Aramızdan Ayrıldı

Claymore 20 Mart 2017


Background
share close

Swamp Thing pek çokları için klasiktir. DC’nin biraz tozlanan ama asla eskimeyen karakterlerinden biri olduğunu düşünürüm hep. Kendisine hep saygılı bir yaklaşımım olmuştur. Aynı şekilde korku ve gotik edebiyata da yakınlığım vardır. Bu ikisini aynı kotada birleştiren adam ise Bernie Wrightson’dır. Korku edebiyatının yazar olarak Lovecraft’ı varsa çizer olarak da Bernie Wrightson’ı vardır. Daha yaşarken efsaneleşmiş, pek çok genç çizere de esin kaynağı olmuştur.

1948 doğumlu olan Bernie, 18 yaşındayken “The Baltimore Sun” gazetesinde çizer olarak kariyerine başlar. Bundan bir yıl sonra ise New York’ta bir çizgi roman etkinliğinde çizer Frank Frazetta ile tanışmasıyla kendi çizgi romanını yaratmaya karar verir. Böylelikle 1968’de DC’de serbest çizer olarak ilk çizgi romanını çizme şansını bulan Bernie, “House of Mystery” serisinin 179. sayısında yayımlanan “The Man Who Murdered Himself” hikayesi ile hedefine ulaşmış ve çizgi roman sektörüne adımını atmış olur. Daha sonra 1971’de yazar Len Wein ile birlikte yarattığı DC’nin kültleşmiş Swamp Thing karakteri ile evlerimize o tekinsiz bataklık kokusunu taşır (House of Secrets 92. sayı). Ama sonra 1974’te, Warren Publishing’te çalışmak için DC’yi bırakmaya karar verir. Warren’da, H.P Lovercraft ve Edgar Allen Poe öykülerinden uyarlanan siyah-beyaz serilerin çizerliğini üstlenir. Aynı zamanda yedi yıl boyunca Frankenstein’ın farklı bir edisyonu için yine siyah-beyaz ilüstrasyonlar çizer.8d26df_91b9dbdcb43a471fb0655088e45f2973~mv2_d_1600_1212_s_2O yıllarda bir yandan da ünlü çizerler Jeff Jones, Micheal Kaluta ve Barry Windsor-Smith ile birlikte dönemin Stüdyo olarak anılan çizer topluluğunda çizgi roman piyasasına işler yapmaya devam eder. Stüdyo, çizgi roman sektörüne reklam hizmetleri sunan bir topluluktur ve burada çizgi roman firmaları için posterlerin, takvimlerin ve basılı başka bir takım işlerin çizimlerini yapar. İlerleyen yıllarda ise Stephen King’in hem çizgi roman uyarlamaları hem de romanlarında yer alan ilüstrasyonlar için çizerlik yapmaya başlar.

Her ne kadar korku çizeri olarak anılsa da Bernie, kariyerinde süper kahraman çizeri olarak çalışır. Hem Marvel hem DC’de Captain Marvel, The Incredible Hulk, Aquaman, Green Lantern, Batman gibi bilindik ve popüler serilere hem hikaye çizerliği hem de kapak çizerliği yapar.

Bernie, en son Ocak ayında geçirdiği beyin kanamasından sonra emekliliğini açıklamıştı. Geçtiğimiz cumartesi günü ise, yani 18 Mart 2017 günü beynindeki kanserle verdiği savaşa yenik düşerek aramızdan ayrıldı.

Avatar
Yazar

Claymore

Kral’ın Takvimi’ne göre 490 yılında Quel’Thalas’ta bir elf olarak dünyaya geldi. 632 yılında Arthas’ın Scourge’ünün Quel’Thalas’ı işgali sırasında Sunwell’i savunurken hayatını kaybetti. 639 yılında Arthas tarafından Eastern Plaguelands’ta bir death knight olarak tekrar diriltildi ve onun için savaşmaya başladı. Silah arkadaşı Darion Morgraine’in başlattığı isyana katılarak Arthas’ın boyunduruğundan kurtuldu ve Horde’a katıldı. Daha sonra Lonca’yı kurdu. Hemi, Arha ve Rhathas ile sayısız savaşa katıldı. Şu an lideri olduğu Death Knight birliği Knights of the Ebon Blade’nin kalesi Acherus’ta yaşıyor. Simyacılık ve otacılık ile geçimini sağlıyor ve kitap yazmaya devam ediyor.

list Arşiv

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.