• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] Legion’ın İlk Sezonunu Masaya Yatırıyoruz – I

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] Legion’ın İlk Sezonunu Masaya Yatırıyoruz – I

unratedlogician 1 Nisan 2017


Background
share close

Legion, 8 bölümlük ilk sezonunun finalini geçtiğimiz günlerde yaptı. Biz de fırsattan istifade, oturup ilk sezon için bir tanıtım-inceleme yazısı yazalım dedik. 2 kısımdan oluşacak incelemenin ilkinde; karakter hakkında ufak birkaç kaynak materyal bilgisi, dizinin yaratıcısının dizi ile ilgili birkaç yorumu ve ilk 4 bölümün incelemesi bulunuyor. Önce gelin bir bu karakter kimdir, nedir, neyin nesidir bir bakalım.

lelole-1024x576

LEGION KİMDİR?

Chris Claremont ve Bill Sienkiewicz tarafından yaratılan karakter, ilk kez 1985 yılında X-Men yan serisi New Mutants’da boy gösterdi. Filmlerden de yakından tanıdığımız X-Men’in kurucusu Charles Xavier(Profesör X)’ın çocuğu olan David Haller(Legion), her biri kendine has özel güçlere sahip farklı kişilikleri içinde barındıran bir mutant. Bu kişilikler özgün olabildiği gibi, David’in yakınındaki ölmüş kişilerin mental özünü absorbe etmesiyle de oluşabiliyor. David’in gücünün veya kişiliklerinin bir sınırı yok aslında. Fakat bu sınırsızlık, kontrolsüzlüğü de yanında getiriyor çoğu zaman. Bu da karakterin zihinsel problemler yaşamasını ve büyük tahribatlar yaşatmasına da çoğu kez neden olmuştur çizgi romanlarda(Age of Apocalypse). Tabii bu sınırsız olanaklar Legion’ı Marvel evrenindeki en güçlü mutant, en güçlü varlıklardan birisi yapıyor doğal olarak. Gerçekliği tamamen manipüle ettiği, sadece bir el darbesiyle yüce varlıkları yok ettiği, evrenler yaratıp bunlar arasında gezdiği anlar çoklukla karşımıza çıkabiliyor.

p3csycg1xshdbovfu30s

Evet, karakteri ufak da olsa tanıdıysak, uyarlamasına dönebiliriz. Dizi başlamadan önce konuşulan sorulardan birisi de film evreni ile bağlantılı olup olmayacağıydı. Bu sorulara dizinin yaratıcısı ve baş yazarı Noah Hawley şu cevabı vermişti:

Daha açık uçlu bir bağlantı var diyebilirim sanırım. Bunun bir kısmı dizinin kendini ispat etmesi ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi ile alakalı. Biraz Fargo’da da yaptığımız gibi.

Bu, diziye olan inancımı pekiştiren bir açıklama benim açımdan. Bryan Singer ve Simon Kingberg’lü X-Men sinematik evrenin de en büyük hayranlarından birisi olmadığım için pek üzüldüğüm bir durum değil bu. Açık uçlu bir bağlantı olması, dizinin daha özgür bir oyun alanına sahip olmasını sağlar ve bu da genel potansiyelini arttırıyor bana kalırsa.

Diziye bir şans vermenizi şiddetle öneriyoruz. Başlamadan önce bilmemiz gerekenleri öğrendiysek bölümlere geçebiliriz sanırım.

(Bölüm incelemeleri, her bölüm için sadece o kısma kadar olan yerler hakkında SPOILER içerir. Yani 3. bölüm incelemesinde ilerideki bölümler hakkında bir şey bulunmaz.)

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Önceki Bölüm

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.