ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] Power Rangers Çizgi Roman Evreni

Claymore 6 Nisan 2017


Background
share close

İflah olmaz bir Power Rangers hayranlığı içerisindeyim bu aralar. Tabii ki bunda filmin etkisi çok fazla. Düşük beklentilerle nostalji olsun diye girdiğim filmden ağzım kulaklarımda müthiş bir tatmin ve mutlulukla ayrıldım. Ancak bende yarattığı etki düşündüğüm fazla olacak ki, daha fazla Power Rangers diye aranırken buldum kendimi. Bu noktada ilk yaptığım diziyi Mighty Morphin’den başlayarak tekrar izlemeye çalışmak oldu. Çalışmak oldu diyorum çünkü kabul ediyorum, ne kadar Power Rangers diye yanıp tutuşsam da bu saatten sonra izleyebileceğim şeyler değiller. O yüzden aramıza fazla soğukluk girmeden, birinci sezonu bile daha bitiremeden bıraktım kendilerini ve çizgi romanlarına yönelmeye karar verdim.

Power Rangers çizgi romanları aslında bir hayli eski diyebilirim. İlk Power Rangers çizgi romanı “Might Morphin Power Rangers”, 1994 yılında Hamilton Comics tarafından yayınlanmış. Sonraki sene ise Marvel bayrağı Hamilton’dan devralmış. Yıllar içerisinde pek çok farklı yayıncı, pek çok farklı Power Rangers serisine çizgi romanlar yayınlaya devam etmiş. Bu Power Rangers seriler arasında Might Morphin dışında Zeo, Turbo, Ninja Storm, Dino Thunder, Space Patrol Delta ve Operation Overdrive da var. Maalesef bunlar Mighty Morphin ve Dino Thunder dışında çok da uzun soluklu olarak devam etmediler. Geçtiğimiz yıl yani 2016 Mart ayında ise BOOM! Studios, filmin hazırlığının da yarattığı etkiyle taze bir Might Morphin Power Rangers serisi yayınlamaya başladı.rangers

BOOM! Stuidos, 2000lerin başında hayata geçen bir yayın evi. Might Morphin Power Rangers’tan (bundan sonra MMPR olarak kısaltacağım) önce adlarını duymadığımı da itiraf etmeliyim ama şunu diyebilirim ki MMPR’de gayet başarılı bir iş çıkarmışlar. Bunda tabii ki yazar Kyle Higgins‘in de katkısı var. Higgins’i hatırlayamamış olanlarınız içinse Gates of Gotham (Gotham Kapıları)  ve Nightwing diye ekliyorum.

Seriye başlarken açıkçası belirli bir yaklaşımım, düşüncem ya da beklentim yoktu. Daha ziyade nasıl yaklaşmam gerektiğini bilemiyordum. Çünkü bir yanım Power Rangers diye oradan oraya koşarken, diğer yanım bariz bir şekilde filmin yeniden alevlendirdiği Power Rangers heyecanının ekmeğini yemek için çıkarılmış sıradan, derinliksiz ve içi boş bir hakiye bekliyordu. Neyse ki öyle olmadı ve beklediğimden çok daha iyi bir hikaye ile karşılaştım.

MMPR, sizi yeniden bir köken hikayesinin içine atmıyor. Aksine hikaye ilk dizinin, MMPR dizisinin ikinci sezonundan itibaren yani Tommy Oliver’ın nam-ı diğer Yeşil Ranger‘ın Rita’nın kontrolünden kurtulup diğer Rangerlara katılmasıyla birlikte başlıyor. En başında kökeni anlatma işini filme bıraktığını düşünsem de ilerledikçe gördüm ki filmle ilgili en ufak bir bağlantı bulunmuyor. Orijinal MMPR serisinin köken hikayesine büyük oranda sadık kalıyor ki bu büyük bir artı.MMPR-Issue-0-01

Hikayenin kalanından bahsetmeden önce çizimlere çok kısa değinmek istiyorum. Çizimler ve renklendirmeler büyük firmaların kanatları altındaki abilerine kıyasla sade ama kesinlikle göze kötü gelen tarzda değil. İçeriğine uygun olarak, tatmin edici bir çizgisi var. Hendry Prasetya ve Matt Herms de bu noktada güzel bir iş çıkarmışlar. Daha iyi olabilir miydi? Evet. Olmalı mı? Hayır, bence gerek yok. Bu arada içeriğe uygun demişken, orijinal MMPR tasarımlarına birebir sadık kalmışlar. Görsel anlamda da nostaljik, yani bu konuda da alınmış yanlış bir karar yok.

Hikayeye dönecek olursak, kendini ciddiye aldığını söyleyebilirim. İçi, boş esprilerle doldurulmaya çalışılmış, kopuk ve ergenlik sorunlarıyla taçlandırılmış bir hikaye ön yargımı daha ilk bölümden parçaladıkları için de ayrıca emeği geçenlere teşekkür ederim. Tommy Oliver, Rita’nın kontrolünden kurtulmuş ve bir Power Ranger olarak yeni bir döneme başlıyor ancak bu, hem kendisi hem de Power Ranger’lar için verilmesi gereken ayrı bir sınav. Tommy’nin onların güvenini kazanması gerekirken, Rangerların da yeni arkadaşlarına güvenmeyi öğrenmeleri gerekmekte, bir yandan da Rita ile olan mücadelelerine devam etmek zorundalar. Her ne kadar kulağa klişe gelse de bunun karakterleri tanımak açısından gerekli olduğunu da düşünüyorum. Onlar birlikte Ranger olmayı öğrenirken siz de bu vesileyle Rangerları ve karakterlerini öğrenmiş oluyorsunuz. Zack’in tez canlılığını ve agresifliğini görürken, Jason’ın takımı bir arada tutma çabasına tanık olup nasıl bir lider ruhuna sahip olduğunu ve diğerlerini tanıyorsunuz. Bence bu yüzden güzel bir karar konuya bu şekilde girilmiş olması. Bunu da sıkmadan ve abartmadan tadında diyebileceğim bir şekilde sunmaları ve korktuğum ergen sorunlarından uzak durmaları da ayrı bir güzel. Bu grup içi çatışmalarla başlayan olaylar sonrasında daha karanlık ve büyük bir hikayeye evriliyor. Bu arada bahsettiğim bu karanlık ve ciddi atmosfer sizi çok fazla yanıltmasın. Power Rangers evreni için karanlık ve ciddi olaylardan bahsediyorum. Yoksa bir Batman karanlığı ve ciddiyeti beklerseniz sizin için biraz hayal kırıklığı olabilir.the-green-ranger-vs-the-black-dragon-5

Seri de Goldar, Scorpina, Finster gibi Rita’nın bilindik hizmetkarları dışında yeni bir bir kötü adamımız da oluyor: Black Dragon. Bu noktadan sonra spoiler vermek istemediğim için Black Dragon hakkında pek fazla şey söyleyemeyeceğim. Ama şunu diyebilirim ki kendisi ve köken hikayesi BOOM! Studios’un seriye bıraktığı ilk büyük bomba. Orijinal MMPR hikayesinden çizgi romanı ayrıştıran da ilk karakter aynı zamanda. Black Dragon ile birlikte Power Rangers kendi özgün çizgi roman evrenini oluşturmaya başlıyor özetle. Alpha 5 ve Zordon’da şimdilik bir farklılık yok. Bunların dışında ise yine Power Rangers’ın öyle ya da böyle benimsenmiş karakterlerinden Bulk ve Skull da aynı şamataya devam ediyorlar. Hatta her fasikül sonunda Bulk ve Skull’ın devam eden mini bir hikayesi de var.

BOOM! Studios Power Rangers’ta beklentilerimin üzerinde bir iş çıkarmış. Power Rangers seven, filmin gazını hala atamış kitle için gözü kapalı tavsiye edebileceğim bir seri. Power Rangers’la çok arası olmayanların ya da yeni şeyler arayanların ise sıkılmadan okuyacağı, farklı bir evrene ait bir macera. Bu haliyle şans verilmesi gereken ve pişman olunmayacak bir çizgi roman. Seri devam ettikçe de daha iyi olacakmış gibi his var içimde. Yanılmıyorsam ya da kaçırmadıysam en son on üçüncü fasikülü çıktı. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Arkabahçe Yayıncılık tarafından türkçe olarak ilk cildi yayınlandı.

Daha önce filmle ilgili yazılmış incelemeyi de okumak isterseniz, onu da buradan okuyabilirsiniz.

Puan: 7,5/10

Henüz bitmedi! İkinci sayfada, Justice League/Power Rangers!

Avatar
Author

Claymore

Kral’ın Takvimi’ne göre 490 yılında Quel’Thalas’ta bir elf olarak dünyaya geldi. 632 yılında Arthas’ın Scourge’ünün Quel’Thalas’ı işgali sırasında Sunwell’i savunurken hayatını kaybetti. 639 yılında Arthas tarafından Eastern Plaguelands’ta bir death knight olarak tekrar diriltildi ve onun için savaşmaya başladı. Silah arkadaşı Darion Morgraine’in başlattığı isyana katılarak Arthas’ın boyunduruğundan kurtuldu ve Horde’a katıldı. Daha sonra Lonca’yı kurdu. Hemi, Arha ve Rhathas ile sayısız savaşa katıldı. Şu an lideri olduğu Death Knight birliği Knights of the Ebon Blade’nin kalesi Acherus’ta yaşıyor. Simyacılık ve otacılık ile geçimini sağlıyor ve kitap yazmaya devam ediyor.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.