• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right IMAGE
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] The Goddamned: Before the Flood – Kabil’in Öyküsü

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] The Goddamned: Before the Flood – Kabil’in Öyküsü

Ahmet Torun 14 Kasım 2017


Background
share close

Herkesin bildiği hikayeleri bir daha bir daha anlatmak çok saçma bir fikir değil mi? Memleketin en akıllı adamı benim, bak bir fikrim var:

“Bir çizgi roman yapıcam, böyle Kabil var abi, hani var ya kutsal kitaplarda, o Kabil. İşte hani ilk cinayeti o işliyor ya, ondan önce adam öldürülmemiş falan. Tanrı da bunu lanetliyor. Adam ölümsüz oluyo…”

Şimdi bu hikayeyi düşünün, kendi rüştünü milyon kez ispatlamış bir çizgi roman yazarı olan Jason Aaron yazıyor bunu. R.M. Guera da çiziyor, hani Scalped‘da birlikte çalışmışlardı da ortalığı birbirine katmışlardı. Adam bu sektörün dünyadaki en iyi çizerlerinden. Ha, sonra bir de buna böyle Southern Bastards gibi doğal diyaloglar ekleyin. Renklendiren de yetenekli İtalyan bir bacı olsun. Daha önce Garth Ennis ve Goran Parlov‘la Punisher MAX‘in Barracuda arc’ında çalışmış Giulia Brusco var ya… Olsun mu?

Hah işte, bunlar herkesin bildiği bir hikayeyi anlatsınlar biz de mıt mıt okuyalım. Image Comics yayınlasın bir de, sansür falan yok yani. O zaman tepkim şöyle oldu, başta ortaya bu fikri ortaya atan memleketin en akıllı adamı olarak:

“Çok iyi bi’ fikirmiş aaabii!”

Tam olarak bu sanırım; çok iyiymiş. Muazzammış. The Goddamned, son zamanlarda okuduğum en iyi çizgi romanlardan birisi. Hikaye şimdilik aylık olarak sektirmeden devam etmiyor ama Guera böyle giderse, Aaron da Southern Bastards’ta yaptığı gibi ikide bir tokatlamaya devam ederse bu seri klasik olur, çocuklara falan okutulur. Aman, çocuklara okutmayın. Çocuklarla hiç şakası yok Kabil’in. Spoiler olur diye hikaye hakkında hiçbir detay vermiyorum; çünkü Jason Aaron sadece hikayenin değil, evrenin de detaylarını parça parça sunuyor okuyucuya.

Goddamned hiç beklemediğim yerden vurdu beni. Önce bir şaşırdım İtalyan çizgi romanı mı okuyorum dedim. Sonra bir iki sayfa çevirdim, “Ooo Fransız alırım bir dal”. Zaten Sırp çizer Guera, Fransız çizgi romanı yaparak başlamışmış bu işe. Sonra dedim ne oluyor, hikaye komple Amerikan çizgi romanı, bir Image rahatlığı, bir Vertigo tadı… Soluksuz okudum, son sayıda tokadımı da yedim. Sonra kapattım iki elimin arasına alıp ve dedim ki: “Olmuş bu.”

(NOT: Seri uzun bir süredir devam etmiyor ancak henüz iptal haberi gelmediğinden dolayı devam edeceğini umuyoruz. Ekim 2017’de basılan Hardcover Oversized Edition da bu savımı destekler nitelikte.)

 

THE GODDAMNED VOL. 1 (The Goddamned #1 – The Goddamned #5)
Image Comics
18 Ocak, 2017
Yazar: Jason Aaron
Çizer: R.M. Guera
Renklendirme: Giulia Brusco

The Goddamned - Vol. 1 Kapak The Goddamned - Vol. 1 İç Panel 1 The Goddamned - Vol. 1 İç Sayfa 1 The Goddamned - Vol. 1 İç Sayfa 2

The Goddamned - Vol. 1 Kapak Variant The Goddamned 2 Cover The Goddamned 3 Cover

Etiketler: .

Avatar
Yazar

Ahmet Torun

2009'dan bu yana freelance sürüngen olarak yaşamını devam ettirmekte. Çizgi romandan ve oyundan ayrılamaz, düzenli olarak yazıp çizmezse bir tarafları şişer. Sevimli gözüken gıcık bir tip.

list Arşiv

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.