• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Injustice ve Biz

ÇİZGİ ROMAN

Injustice ve Biz

Raymond 25 Ekim 2017


Background

Şu sıralar Amerika’da ikincisi yayınlanmakta olan Injustice serisinin ilki, memlekette tamamlanmaya yüz tuttu. Her ne kadar paralel evren hikâyesi de olsa, normalde alışık olmadığımız aksiyonu ve olaylarıyla da oldukça ses getirdi.

injustice

Injustice nedir? Joker’in Batman’e oynadığı bilindik Ali Cengiz oyunlarından biri yine dönüyormuş gibi görünürken sağ gösterip sol vurması ve Metropolis’i yerle bir etmesinin yanı sıra hamile Lois Lane’i de bizzat Süpo’ya öldürtmesiyle başlayan ve Superman’in delirip o bildiğimiz iyilik sembollüğünü, aman Dünya canım insanlık tavrını kaybetmesinin ve “siz barış yapamıyorsanız ben size zorla yaptırırım” zihniyetine girip diktatöre dönüşme hikâyesidir.

Seriyi meşhur eden karelerden biri mesela şu;

Inj 02 (Medium)

Bu karenin bir özelliği var, o bizim ta Bilka zamanlarından beri okuduğumuz yangın söndüren, mermiyi ağzıyla yakalayıp artistlik yapan, ağaçtan kedi kurtarmaktan fazla ileri gitmeyen işlerle Dünya’da takılan iyilik abidesi Superman’in aştığı sınırı ve bundan sonra yapacaklarının neye benzeyeceğine dair bir işaret niteliği taşıyor. Karşısında ise (sürpriz!) Batman var. Gerisi bilindik, kahramanlar birini seçip ekibine katılıyor, birbirilerine giriyorlar, bol bol iç savaş yaşanıyor. Kemik Dc okuruna yazılmamış, çıtır çerez bir seri için de bence önemli bir hamle bu ve “başka neler yapacak ki?” diye bana seriyi okutturdu.

O sorunun cevabı, ana evren hikâyelerinde asla okuyamayacağımız sıklıkta kavga dövüş, kahramanların kendi içindeki entrikaları ve ölümleri ve Clark’ın sonunda Hitler-Mussolini gibi adı bilindik diktatörlere ders verir nitelikte işlere kalkışmasını içeriyor. Sonlara doğru iş, insan ırkını esir etmeye benzer bir hal alıyor.

Süpo gözlerimizin önünde diktatörden tiranlığa ilerlerken şu dikkatimi çekti, “sonunda!” diye kendisini destekler hale geldim ve bu konuda yalnız değildim. Her türlü haksızlığa, diktatörlüğe karşı olan ben hatta biz, Superman taraftarı olmakla yetinmemiştik. O yıktıkça, o öldürdükçe daha fazlasını istiyorduk. Haber okudukça insanlık denen oluşumdan tiksinmekten kaynaklı mıdır nedir, kurunun yanında yanan yaşları da çok önemsemiyorduk.  Hak-hukuk-adalet-eşitlik diye yırtınan biz değilmişiz gibi hem de.

Bence bu ikilemin sebebi, doğamız gereği güçlünün tarafına çekilmek olabilir. Sonuçta her şeyin sorumlusu Batman’in, daha doğrusu süper kahramanların genel insancıllığı yüzünden defalarca yakalanmasına rağmen bir şekilde serbest kalan şizofren bir seri katil ve sırf kahraman tayfasına oynadığı bu son oyunda hedefi Superman olmasına rağmen bonus olarak koca bir şehri ve içindeki herkesi de öldürüyor. E kurşun geçirmez, uyku-yemek-su-oksijen gibi temel şeylere ihtiyaç duymayan “bizim uzaylının” delirip bizim yapamadığımızı yerimize yapmasının tatmini de söz konusu. Tabii yine de arada tam karşı yönde tatmin yaratan şu tip kareler de var;

Inj 11 (Medium)

Sonuç olarak Injustice, benim için kendi ikiyüzlülüğümü suratıma çarpan bir seri oldu. Çok ciddiye almadıkça, “o adam öyle yapar mı yeaa” zihniyetine bürünmedikçe aslında eğlendirme seviyesi de fena değil.

Inj 08 (Medium)

Seriyi ülkemizde Çizgi Düşler yayınladı. Ciltleri çizgi roman satan her dükkân ve internet sitesinde bulabilirsiniz.

Mesela Paralel Evren’den

Tagged as: .

Previous episode

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
Dark Tower Setinden Idris Elba Görüntüleri

Stephen King’in Dark Tower uyarlaması Idris Elba’nın Roland olarak seçilmesi ile hayranları ikiye bölmüştü. Cinelander’ın...

Avengers 2 Dedikoduları!

Antman dedikoduları ile birlikte Avengers: Age of Ultron dedikoduları da internette ses getiren konular arasında....

Kapat