• Home
 • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right Justice League : Dawn of Fun

ÇİZGİ ROMAN

Justice League : Dawn of Fun

Konuk Yazar 26 Mart 2017 2


Background
share close

Geçen sene beyazperdede sahne almış bir film vardı görmüşsünüzdür, görmemişseniz illaki kötü şanından dolayı duymuşsunuzdur. Adında tarihin en bilinen 3 çizgi roman karakterinden 2’sini barındıran, içeriğinde de ait olduğu firmanın en önemli 3 karakterini barındıran bir film. Hala bilemediyseniz söyleyeyim: Batman v Superman : Dawn of Justice.

Filmden önce yönetmen ve DCEU’nun ex-patronu Zack Snyder bir mitoloji filmi çektiğini, Disney tarzı esprilerin havada uçuştuğu, Ant-Man vari izle geç filmi çekmediğini belirtiyor. Filmde ciddi bir havanın olacağını, izleyicilerin filmleri izlerken insanlar arasındaki tanrıların mücadelelerini evrene yansıtacağını haykırıyordu. Bu filmin ve yönetiminde bulunduğu 2 adet Justice League filminin bu tonlarda olacağını üstüne basa basa söylüyordu. Biz de “E hadi bakalım”larımızı meydanlara bırakıyor, filmin beyazperdeye teşrif edeceği günü sabırsızlıkla bekliyorduk.

Öncelikle filmin iyi veya kötü olduğuyla ilgili şahsi fikrimi kesinlikle beyan etmeyeceğimi belirteyim sizlere sayın okuyucu. Zaman akıp geçti “E hadi bakalım”larımızı bıraktığımız meydanlardan aldık, meydanlara “noluyoruz ağa”larımızı bıraktık. Film özellikle eleştirmenlerden müthiş olumsuz tepkiler alıyordu. İzleyici kitle eleştirmenler kadar sille tokat dövmese de filmi pataklamasa da yine de filmin beklentilerinin çok uzağında kaldığını nice mecralardan beyan ediyordu. Hele hele bir eleştiri vardı ki tüm sinema tarihi boyunca bu gözlerin gördüğü en dış kapının mandalı eleştiri olabilecek bir noktadan filmi vuruyordu: bu film “fun” değildi. Yani havada bayat espriler uçmuyordu, yani havada “language” tarzı birbirlerine sataşan karakterler bulunmuyordu.geekstra_languageŞimdi gelelim bahsettiğimiz filmin birnevi sequelı olan, belki de Warner Bros’un sinema seyircisinin kalbine atacağı son kurşun olan filme, DC Comics kahramanlarının cenk alanlarına baltalarını alarak, pelerinlerini kuşanarak, sırtlarını birbirlerine dayayarak gittiği kardeşler loncasının sinema uyarlamasına: Justice League’e. Bildiğiniz gibi ilk olarak Ağustos semalarında San Diego Comic-Con adlı fuarda filmin ilk teaserı ortamlara teşrif etmişti. Şimdi ise filmin ilk fragmanı günler öncesinden karakterlerin mini mini gaz teaserları paylaşılarak gözlerimizin önüne serildi. Bu fragmanlarda bas bas bağırılan, ayan beyan ortada olan bir değişim vardı: Bruce Wayne’in “I’m rich”i, Arthur Curry’nin “I dig it”leri… Anlamadıysanız, sağır sultan dahi duysun diye yazıyorum : DCEU evreninin ilk iki filminde kullanılmayan bir espri tonu bu filmde kullanılmaya karar verilmiş. Film daha bir “fun”lanmıştı. Kaptık mı şimdi?geekstra_imrichŞimdi derdimi size açıklayalım sayın okuyucu. Yukarıda bir ara bahsetmiştim “fun” eleştiri meselesine. Oraya geldik herhalde. Adamlar bu “fun” eleştirisini o kadar ciddiye almışlar ki, laflarını dahi yutacak seviyeye gelmişler. Sen önce “Ben mitoloji çekiyorum.”, “Ciddi film çekiyorum”, “Ant-Man vari film çekmiyorum.” gibi sözler sarf edip, o eleştirdiğin Ant-Man filmindeki eleştirilerin yarısı kalitesinde olmayan esprileri filme koyarak başarılı olacağını mı sanıyorsun? Senin problemin asla filmin “fun” olup olmaması değildi, gerçi “fun” anlamı maalesef son dönem basınında inanılmaz bir erozyona uğrayıp, güldürü, şaka tanımına kaydı tabii. Neyse senin sorunun o filmde Superman’in asık suratlı bir halde dolaşmasıydı, başka çocukların babası ölmesin diye Joker’ı dahi öldürmekten kaçan bir Batman’in önüne gelene patır patır saydırmasıydı, Doomsday gibi bir villainın çizgi romanlardaki Batman & Ninja Kaplumbağalar eventine gönderme yapacak bir şekilde çizilip, 5 dakikalık savaş ile mundar edilmesiydi. Senin hatan sahneden sahneye saçma geçişler yapmandı, senin hatan 6 saatlik konusu olan filmi 2 saate sıkıştırmaya çalışmandı. Anlıyor musun beni Warner Bros? Anlıyor musun beni Zack Snyder?

En büyük dileğim umarım Warner Bros tayfası eleştirilerden sadece “fun” kısmını dikkate almamış ve geri kalan diğer sorunları da görmüştür. Ancak maalesef evrenin diğer uç köşesinde yer alan Suicide Squad’ın “fun” yapılmak koşuluyla çöp edilişini bu gözler gördükten sonra pek de güvenesi gelmiyor sana be Warner Bros.

Ha bu arada derdim fragmanın güzelliği olmasa da fragman iyiydi lan aslında.

Yazar : amodernmyth

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 2 comments.
 1. Erdinç on 26 Mart 2017

  Yazdıklarına katılmakla beraber sinema sanatının son dönemdeki dönüşümü de göz ardı edilemez.

  BvS yerden yere vurulan bir film. Kötülüğün üstünde kötü. (Kendi görüşüm değil)

  Diğer tarafa bakınca Thor Hulk Antman Iron man 2-3 AoU Dr.Strange Civil War var. Bu filmler içinden espri alınsa hiçbir şeye benzemiyor (Bence)

  Yani espri işi yeni numara. Kötünün en kötüsü olmaktan kurtaran kolaya kaçma işi.

  İşi rakama dökersek espri varsa rotten 30-40 olmazda 60-70 olur gibi.

  Bence göz önüne alınan bu. Analizlere göre sırf bu yüzden 200-300 milyon Çinden hasılat ıskalanmış. Yani sonuç olarak eleştirmen lobisi filmi izlerken sıkılmasında biz tükürdüğümüzü yutarız diyorlar.

 2. R.ist.T.O. on 26 Mart 2017

  Kişisel görüşüm şöyle;

  Yazıda da belirttiğin üzer “fun” kelimesi yalnızca mizah için kullanılmıyor. Eğlenceye dair her keyif unsurunu kapsayan bir kelime. BvS’nin “fun” olmaması tabii ki mizah yoksunluğunu da kapsayan bir görüş fakat kesinlikle bununla sınırlı olan birşey değil.

  Dediğin gibi karakterlerin bize yabancılaştırılmasına neden olan değişiklikler (sevdiğimiz karakterleri bize çok farklı bir şekilde sunmuş olmaları, karakterlerle olan bağımızı zayıflatarak geçmişte aynı karakterlerden aldığımız keyifin bu filme yansımasını engelledi ve hatta bu devamsızlık keyfimizi kaçırdı), tonun aşırı karanlık ve “ciddi” olması gibi unsurların yanında filmin “fun” olmasına engel bir çok şey var.

  Kahramanlık öykülerinin temelinde, hatta tüm karakter odaklı hikayelerinin üç temel aşaması varsa, bir: karakterin tanıtılması ve bir görevinin olduğunun anlaşılması, iki: görevini yerine getirme sürecide karakterin geçirdiği değişim ve üç: görevinin yerine getirlmesi ve bunun hikaye ve karakterde bıraktığı izin anlaşılması.

  BvS’de ikinci kısım “Martha” ile özetleniyor ve üçüncü kısım ise “dünyayı kurtarabilecek en büyük gücün yok olmasına kısmen ben neden oldum o yüzden diğer süper güçlüleri bir araya getirelim” ile…

  Filmin kahramanlığa dair tek sahnesinin Superman’in kendini feda etmesi olduğu bir film izledik. Fakat bu fedakarlığa ne yol açtı işin ucunda ne vardı ki bu bir “kahramanlık” olarak adlandırılabilisin diye sorgulamaya başladığımızda, izleyiciye çok da iyi aktarılamayan “kontrolsüz mutlak gücün insanlığa tehlikesi” kavramı üzerinde 4 kişisin (senatör Finch, Lex Luthor, Bruce Wayne ve Superman) ego savaşından başka pek bir şey görmüyoruz. Bu “epiklik” ölçeğini “tüm dünya” ve hatta “sonsuz büyüklükte bir evrene karşı dünya” dan yalnızca 4 kişiye (ve yer yer iki kişilik çatışmalara) indirgiyor. Epik film ziplenip rarlanıyor. Bu da keyif kaçırıyor.

  Kahramanlık filmlerinde her ne kadar klişe olsa da kahramanlık anları, umut veren mesajlar ve keşke ben de öyle olsam dedirten sahnelere ihtiyacımız var. Kahramana bakarken izleyicinin içindeki küçük iyimserliklerin katlanarak geri yansıtılması gerekir.

  Bu filmde yalnızca Wonder Woman için böyle duygular hissettim (ve eve gidip Wonder Woman theme’ini telefonun zili yapıp dolaptan küçük altın tacımı çıkartıp taktım).

  Çok sevdiğim bir meme vardır. “Her zaman kendin ol. Tabii eğer Batman olabiliyorsan, o zaman her zaman Batman ol” der. Bu filmde Batman olmak istemedim. Benim için filmin en büyük günahı bu (bu bağlamda Batman Forever ve Batman & Robin ile denk bir film o filmlerde de Batman olmak istemiyorum).

  Mizah katılmadan da bir film “fun” olabilir. Eğer bir filmin “fun” olmadığı eleştirisine çözüm olarak yalnızca “mizah” katmayı düşündülerse Geoff Johns’un işini yapmamış olduğuna kanaat getiririm.

  Eğer mizah unsurlarının kullanımıyla yukarıda bahsettiğim diğer ögelerin de (tonunun biraz hafifleştirilmesi –> kahramanlık unsurlarının daha belirgin ve iyimser hale getirilmesi –> çatışma ve mücadelenin ölçeğinin biraz daha büyütülmesi veya bunun daha iyi aktarılması) iyileştirilmesi durumu söz konusuysa, gelsin Batman one linerları.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.